Ilmestyskirja ja Raamatunopettajan selitys

Johdanto
Voiko Jeesuksen opetuslapsi Johannes olla Ilmestyskirjan kirjoittaja?
Miten tulkita Ilmestyskirjaa?
Luku 1
Ilmestyskirjassa on menneisyyden, nykyisyyden ja tulevaisuuden perusta.
http://www.pirkkovalkama.sekl.fi/ilmestyskirja.pdf
11289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Luku 1
Ilmestyskirjassa on menneisyyden, nykyisyyden ja tulevaisuuden perusta.
Luvut 2-3
Sanoma seurakunnille. Mikä on keskeistä kaikille seurakunnille kaikkina aikoina?
Luvut 4-6
Valtaistuin (luku 4); Kirjakäärö ja Karitsa, joka voi avata kirjakäärön (luku 5); Karitsa
avaa kuusi sinettiä (luku 6).
Luku 7
Kaksi näkyä seurakunnasta: Sinetin painaminen 144000 otsaan; Perillä oleva suuri
joukko, jota ei kukaan osaa lukea.
Luvut 8-9
Karitsa avaa seitsemännen sinetin: seitsemän enkeliä ja seitsemän torvea. Kuusi enkeliä
puhaltaa torveen (8-9).
Luku 10
Enkeli ja kirjakäärö (10)
Lupaus: kun seitsemäs enkeli puhaltaa torveen aika on lopussa, Jumalan salattu
suunnitelma on viety päätökseen (10:7).
Luku 11
2 näkyä seurakunnasta: Temppelin ja alttarin mittaaminen; Kaksi todistajaa
(maanjäristys Jerusalemissa). Seitsemäs enkeli puhaltaa torveen: ”koko maailman
kuninkuus on nyt tullut meidän Herrallemme” (11:15-19).
Luku12
Suuren taistelun ääriviivat. Pelastuksen aikakauden alku.
Luku 13
Pedon viimeiset yritykset pelastuksen aikakauden lopulla.
Saatanan jäljitelmä Ihmisen Pojan valtakunnasta ja Jumalan kolminaisuudesta.
Luku 14
Miten pelastuksen aikakausi päättyy: 144000 Karitsan kanssa Siionin vuorella (1-5).
Kolme enkeliä ja kullakin heistä sanoma (6-13).
Ihmisen Pojan suorittama elonkorjuu (14-12).
2
Luvut 15-16
Pedosta voiton saaneet kristallimeren rannalla (1-4).
Vihan maljat: seitsemän viimeistä vitsausta (15:5-16). Näihin tyhjentyy Jumalan viha.
Luvut 17-18
Pedon ja porton salaisuus (luku 17)
Babylonin, ”maailman porttojen ja iljetysten äidin,” tuho (luku 18)
Luku 19
Karitsan häiden aika on tullut (19:1-10). Valkoisella hevosella ratsastaja ja maailman
kuninkaiden sotajoukon tuho (19:11-21)
Luku 20
Ensimmäinen ylösnousemus (4-6). Saatana sidotaan tuhanneksi vuodeksi (1-3).
Kun tuhat vuotta on kulunut, Saatana pääsee villitsemään kansoja.
Saatana heitetään tuliseen järveen (7-10).
Kaikkien kuolleiden ylösnousemus. Viimeinen tuomio. Toinen kuolema. (11-15)
Luvut 21-22
Uusi taivas ja uusi maa. Paluu elämän puun luo.

Äänestä

David Pawson on kertonut Ilmestyskirjasta paremmin kuin kukaan muu tietämäni Jumalan mies. Kuunnelkaa häntä.

Äänestä
  • Tunnistaako Dawid Pawson Ilmestyskirjan pedon 666 ja hänen merkkinsä ? Julistaako Pawson kolmannen enkelin varoitussanomaa ? Kolmannen enkelin sanoma on varoitussanoma.

    Äänestä

  • Tää 1234567--- on kuin käkikello, joka antaa merkkinsä aina silloin tällöin aina samalla monotonisella äänellään. Joskus se kukkuu useampaan kertaan ja joskus vaan kerran. Sanoma on silti aina synteettisesti sama hokema, vailla mitään raamatullisia perusteita.

    Mutta sen sanon ettei eskatologiset kysymykset ole Raamatun opettajien käsissä. Ne ovat sinetteillä salattu viimeisiä päiviä varten, eikä nämä perisnteiset saarnamiehet, kuten Pawsonkaan tuo mitään uutta. Uuden eskatologisen näkemyksen tuominen tarkoittaa sinettien avautumista, mikäli sanomalla on raamatulliset peruspilarit.

    Äänestä

  • Luulenpa, että Pirkko Valkama on työkseen perehtynyt asiaan uskovana, Jeesuksen Kristuksen omana, joten se, minkä Herra on avannut on Pirkko myös kirjoittanut. Sikäli totta, että kaikkea ei Herra ole avannut Ilm. kirjan sanomasta vielä.

    Äänestä

  • Jarmo__EiKirj kirjoitti:

    Tää 1234567--- on kuin käkikello, joka antaa merkkinsä aina silloin tällöin aina samalla monotonisella äänellään. Joskus se kukkuu useampaan kertaan ja joskus vaan kerran. Sanoma on silti aina synteettisesti sama hokema, vailla mitään raamatullisia perusteita.

    Mutta sen sanon ettei eskatologiset kysymykset ole Raamatun opettajien käsissä. Ne ovat sinetteillä salattu viimeisiä päiviä varten, eikä nämä perisnteiset saarnamiehet, kuten Pawsonkaan tuo mitään uutta. Uuden eskatologisen näkemyksen tuominen tarkoittaa sinettien avautumista, mikäli sanomalla on raamatulliset peruspilarit.

    Viimeisten päivien sanomat ovat auenneet osittain puolentoista vuosisadan ajan, ja jatkuvat edelleen.
    Pawson tuntee viisi väärää historiallista Raamatun tulkintaa, eikä tunne oikeaa vieläkään.
    Luther oli lähempänä totuutta, ja oikeaa tulkintaa.

    Joillakin pysyy peite silmillä ajan loppuun asti, eivätkä tunnista petoa, eikä pedon merkkiä. Ja niin heistä tulee lopulta vainoojia niitä kohtaan, jotka pitävät Jumalan käskyt, sapatti mukaan lukien ja Jeesuksen uskon. Peto saa vallan ja voiman yhdeksi hetkeksi, ennen Jeesuksen toista tulemista Ilmestyskirjan mukaan. Silloin vainoojina ovat peto ja pedon palvelijat. Näissä vainoissa tulevat viimeiset marttyyrit tapetuksi Ilm.6:11. Ennen Jeesuksen toista tulemista.

    Äänestä

  • kukkuu, kukkuu, kaukana kukkuu...

    Äänestä

  • KunAikaOnn kirjoitti:

    Luulenpa, että Pirkko Valkama on työkseen perehtynyt asiaan uskovana, Jeesuksen Kristuksen omana, joten se, minkä Herra on avannut on Pirkko myös kirjoittanut. Sikäli totta, että kaikkea ei Herra ole avannut Ilm. kirjan sanomasta vielä.

    En epäile ollenkaan tämän Valkaman suhtautumista, ei sinne päinkään. Halusin vaan tuoda sen kannan esille ettei tunnetut Raamatun selittäjät ja akateemisesti koulutetut tutkijat ole tae Raamatun eskatologian selittäjiksi. Ne ovat Jumalan sinetillä lukittuja lukuja, eikä niitä loistavan menestyksen ja huomion vuoksi avata heille. Se on yksin Jumalan käsissä, kuka nuo saa avattua.
    Ja sitten täytyy pitää kristallin kirkkaana ymmärrys mitä tarkoittaa käytännössä kun Raamatussa on lopunaikaan asti lukittuja lukuja? Se ei tarkoita että jotkut vanhat kliseet joita ihminen on vuosisatoja Raamatun eskatologiasta ymmärtänyt ja niitä julistanut, kuten vaikkapa tämä 1234567--- tai posttribunatiolismi on.
    Noiden Jumlana lukitsemien sinettien avaaminen tarkoittaa ettei nämä vanhat käsitykset ole koskaan olletkaan oikeita, vaan niihin Jumala avaa uuden käsityksen koko lopunajan tapahtumista.

    Tämän minä halusin tuoda, kun puhutaan kuuluisuuksista ja tunnetustu viisaista sanajulistajista. Uskon ettei he avaa näitä sinettejä, vaan ne avataan joillekin ihan toisille ihmisille. Sellainen on ollut Jumalan tapa toimia läpi raamattuhistorian.

    Äänestä

  • Joku sanoo nyt heti että Jeesus sanoo ettei piirukaan katoa... jne.
    Sanon siihen että eskatologia ei ole sama asia kuin laki ja sitäpaitsi, vuosisatoja ja lähes pari tuhatta vuotta näiden Raamatun kirjoitusten eskatologian tulkinta on ollut pielessä. Sen todistaa jo pelkästään näiden sinettien olemassolo, koska eihän ne muuten olisi lukittu olleetkaan, mikäli ihmisillä olisi aina ollut oikea käsytys niistä. Pitäkää silmät auki ja mieli avoinna. Sinettien aika on!

    Äänestä

Ilmestyskirja on laadittu todella kovien aineiden sekoitettua kirjoittajan pään. Onkohan silloin ollut jo heroiini tai kokaiini käytössä vai onko jouduttu käyttämään 'myrkyllisiä' sieniä. Suomessa muinaiset poppamiehet tiettävästi pääsivät 'hurmokseen' punaisilla kärpässienillä.

Äänestä
  • Se on sinun omaa historiasi,mutta ei Raamatusta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MielenkiintoistaOn kirjoitti:

Johdanto
Voiko Jeesuksen opetuslapsi Johannes olla Ilmestyskirjan kirjoittaja?
Miten tulkita Ilmestyskirjaa?
Luku 1
Ilmestyskirjassa on menneisyyden, nykyisyyden ja tulevaisuuden perusta.
http://www.pirkkovalkama.sekl.fi/ilmestyskirja.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu