Tämä koskee koulussa ja kirkossa olevien lasten perheitä. Joululoma on monessa perheessä hyvä ja rauhallinen aika jutella asiasta ja sitten hoitaa sekä lapsen erottaminen kirkosta että pistää koululle loman aikana ilmoitus oppilaan siirtymisestä et-opetukseen heti kevätlukukauden alussa. Tänä vuonna jo yli 40 000 eronnut kirkosta netin kautta yksin, ja monella on lapsia. Lisäksi jo viime ja toissa vuonna eronneiden lapsia on yhä koulun "pakkouskonnossa".
Lasten erottaminen kirkosta ja pääsy et-opetukseen
14
629
Vastaukset
- Sanonp.jopa
Tärkeää voi tehdä joulunakin. Ja joululomalla.
- Lukujen.huomioit
Käyrä koilliseen. NYT netissä. Lapset perässä..
- Et-opelta
Päivän teko taikka kaks, lapsen kirkosta ero ja oppilaan et-opetukseen meno.
- AjattelijanAjatus
Itse olen kyllä ateisti, mutta en ymmärrä miksi ihmisillä on niin suuri kammo koulun uskonnonopetusta kohtaan. Minulla ei vielä ole lapsia, mutta jos olisi, niin ei minulle henkilökohtaisesti ole juurikaan merkitystä kumpaa opetusta he saisivat.
Keskustelua seuratessa on vaikuttanut siltä, että vanhemmat luulevat koulun uskonnonopetuksen olevan edelleen tunnustuksellista, mitä se ei ole ollut enää vuosikymmeniin. Kirkossa uskovaisille opetetaan, että Jumala on ja niin edelleen. Koulussa opetetaan, että kristityt uskovat, että Jumala on ja niin edelleen ja muslimit uskovat että Allah on ja niin edelleen... ottamatta kantaa siihen, mikä on totuus. Yleissivistyksen kannalta on ihan hyvä tietää mihin muut uskovat, vaikka pitäisikin itse sitä pelkkänä satuna. Siltä kannalta uskonnonopetus on huomattavasti parempi vaihtoehto kuin ET. Tosin myönnettäköön, että oma näkemykseni ET:stä perustuu kouluaikojen kavereiden kertomuksiin niistä tunneista. Itse istuin uskonnontunneilla, eikä se minun ateismiani heikentänyt. Ala-asteella luulin vielä naiivisti, ettei kukaan oikeasti enää usko jumaliin vaan uskonnot ovat samanlainen muinaisjäänne kuin muutkin kansantarut. - PorinMatilta
Mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumattomia on Suomessa jo yli 25 prosenttia. Mitään ET:n syrjintää ei pidä hyväksyä.
Elokuussa eka luokalle meneviä ilmoitetaan kouluun tammikussa 2017. Uskonnottomien kotien lapsen pääsyssä elämänkatsomusteidon opetukseen on kyse lapsen pääsystä oikeuksiinsa. Rehtorien ja koulujen tulee tukea et-opetuksen opetusryhmien syntyä ja mahdollisimman hyvää lukujärjestystä.
Koulussa jo olevat voivat tosiaan vaihtaa ET-opetukseen, huoltajien ilmoituksella, jos ovat siihen muuten oikeutettuja eli eivät kuulu ev.-lut. tai ort. kirkon jäsenyyteen. - Et-opelta
Tilastollisesti hyvin merkitsevä ja yhteiskunnallisesti hyvin merkittävä tieto: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14706235/laaja-kannatus-elamankatsomustiedon-avaamiselle
- Anonyymi
Että lapsen oikeus olisi saada tässä kohtaa valita uskonnon tai et:n välillä, vaikka muu opetus ei ole heille oman tahdon mukaista. Enemmän se on käytännössä vanhempien tahto kuin lapsen oikeus. Jos tuohon mennään, niin pitäkääpä vihreät ateistit huoli, että myös muslimimaahanmuuttajien lapset ei saa tunnuksellista opetusta uskonnossa. Eikä mitään tunnuksellisia elementtejä koulussa esineiden eikä pukeutumisen muodoissa. Että tasa-arvo ja lapsen oikeudet toteutuvat.
- Anonyymi
Heinäkuussa ja elokuun alussa ehtii hoitaa sekä lapsen kirkosta erottamisen että saman tien kouluun ilmoituksen et-opeukseen siirtymisestä. Ei edes kiire tule, vaikka hiki voi tällä viikolla tullakin.
- Anonyymi
ollaan sivystyneessä suomessa ja uskonnonopetus voi olla asiallista uskonnonhistoriaa ja tietoa kaikesta ns. entisestä hapatuksesta johon ihmiset on manipuloitu ja lievästi aivopesty....eletään vaan jalat maan pinnalla mutta en toki kiellä että on ne kauniita traditioita mm. kastejuhlat kirkossa ja vihkiminen. suomen kirkoissa näkyy historia ja niitä tulee vaalia. hädässään ihminen -näin kristilliseltä pohjalta katsottuna- turvautuu jumalaan, huuta avukseen ja voi sitten rauhottua kun uskoo ja tuntee että joku näkymätön voima nyt kannattelee. nämä ajatukset menee sitten sinne hämärän rajamaille.
- Anonyymi
Miks jotkut hihhulivanhemmat pakottavat lapsensa eroamaan kirkosta, tehkööt sen aikuisena jos haluavat.
- Anonyymi
Lapsi ei päätä mitään vaan vanhemmat. On outoa että lapsi pannaan johonkin sakkiin ilman että itse tietää tai ymmärtää asiasta mitään. Puolueen jäseneksikin voisi lapsen liittää heti syntymän jälkeen, eikö?
- Anonyymi
Silloin ainakin tietää mistä eroaa tai mihin jää. Tosin täysi henkinen harkintakyky on vasta kauan teinivuosien jälkeen ja näkökulmat yleensä muuttuvat, mutta sekä liittyminen että eroaminen ovat helppoja.
- Anonyymi
Miksi vaparit ja muut vastaavat tahot eivät uskalla puuttua tähän ja kieltää lasten liittäminen uskontokuntiin? Piileskelevät poterossa ja huutelevat vanhemmille määräyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252490Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551806Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111204Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991067- 259992
- 146903
- 56884
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9797- 47780
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111775