Kuinka paljon on jäsenmaksu JW:org salien yölläpitoihin/v/JWhlö?
Ei se ilmaista ole joten jonkun SE täytyy rahoittaa!
Vai onko se salaisuus ihan yleisesti?
Kertokaa TE uskovaiset paljonko kukkaronne kevenee kuukaudessa!
Ei se ilmaista ole joten jonkun SE täytyy rahoittaa!
Vai onko se salaisuus ihan yleisesti?
Kertokaa TE uskovaiset paljonko kukkaronne kevenee kuukaudessa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Usko tai älä kyllä ne hoidetaan ihan vapaaehtoisilla lahjoituksilla.
Todistaja pitää kiinni tuosta "vapaaehtoisilla".
Mutta "veli vanhin" nousee tarvittaessa vaikka useammankin kerran salin eteen kertomaan, paljonko vielä rahantarpeesta puuttuu.
Yksittäinen todistaja voi ajatella, että kuinka vähän sitä nyt nimenomaisen pyynnön päälle kehtaa laittaa.
Mutta "veli vanhimman" toistot vielä puuttuvasta määrästä loppuvat vasta, kun hän on haluamansa saanut kokoon.
Suomessa olisi tuollakin lahkolla ikävä kyllä mahdollisuus anoa valtion tukea, mikäli kirjanpito ja tilit olisivat asianmukaisesti hoidetut ja avoimet, mutta tästä on valinta, että valtion avustusta ei pyydetä ja tilit eivät ole julkisia.
Merkittävä erä on testamenttien kautta tulevat jäämistöt.
Jäseniä on runs. 18.000 joten kuolemantapauksia täytyy olla yli 180 / v, ja jopa omien lasten perintöosuutta sivuutetaan, mikäli he eivät ole lahkojäseniä (paitsi ns. lakiosa eli 1/2 jäämistöstä).
Jäsenmaksuna on rahuskin lisäksi vinksahtanut saastunut mieli, sielu. Rahuskin antamisella ei ole ylärajaa, moolokin kitaan kyllä mahtuu.
Kk-maksu lienee siinä keskimäärin 20 euron kieppeillä. Lapsilta noin 10 euroa. Eli Suomesta tilitetään New Yorkiin rahalaatikoista ja pankkisovelluksilla noin 17.000:n kannattajan parin sadan tonnin potti joka kuukausi.