muisto kynttilät hautausmaalle

nurinmeni

takavuosina oli hautausmaalla pääportin edessä altaan ympäri näin joulun aikaan kynttilä telineet mihinkä oli helppo laittaa muistokynttilät ,mutta nyt on toisin joku suudessa viisaudessa poisti ne.
nyt omaiset jotka tuovat lämpimän ajatuksen kynttilän muodossa on aivan tuuliajolla kun yrittävät laittaa kynttilöitä aidan rakoihin tai kaltevan maan päälle, olisikohan aivan mahdoton rakentaa kiviaidan sivuun kivistä taso noin reilun puolenmetrin korkeuteen joka olisi talvisin kynttilä alustana ja kesäisin vaikkapa kukkia varten.

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdotonrakentaa

      Olisi.

      • joskus_muuta

        Oli aattona kivan näköinen kun ihmiset joutuivat käyttämään hieman mielikuvitusta. Näytti tosi uniikilta ja hienolta. Hyvä idea !


    • Hei,
      Kiitos kommentista! Otin selvää asiasta;
      Toiveita kynttilätelineistä oli jo syksyn mittaan ja ne laitettiin paikoilleen jo pyhäinpäiväksi ja siellä ne ovat edelleenkin. Pääportin edessä niitä ei ole, mutta heti sen takana molemmin puolin kappelille johtavan väylän varrella. Lisäksi kynttilätelineet ovat molempien sivusisäänkäyntien porttien jälkeen. Jos (ja kun)nämä telineet täyttyvät, kynttilälle on etsittävä paikka maan pinnalta tai kiviaidan päältä. (Kiviaidan raot näyttävät olevan suosittu sijoituspaikka kynttilöille milloin vain.)
      Lisätilaa kynttilöille ja kukille tarvitaan, se on huomattu, ja joitain ideoita on syntynytkin. Toteutusvaiheeseen päästäneen vuoden parin päästä.

      yst.terv. Kaisa-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2503
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2284
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2088
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1570
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      896
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      183
      878
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      703
    Aihe