IHMISET ULOS ROBOTIT TILALLE?

Siinä on hallituksella suomessakin tekemistä, työllisyyden parantaminen on täyttä haaveilua ja kuvittelua, kun tällaisen kehityksen annetaan surutta jatkua.
Yksi ihminen työllistyy ohjailemaan tietokonetta ja samalla 10 ihmistä potkitaan työttömäksi.
http://www.iltalehti.fi/digi/201612232200045058_du.shtml
472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Toimii se sekin, ei se ole mikään pakko että ihmisen pitää tehdä työt, voi ne työt tehdä robottikin ja ihminen voi kerrankin nauttia muustakin elämästä kuin työnteosta. Silloin kaikille annetaan se toimeentulotuki tai kansalaispalkka ja robotit tekee työt. Onhan rikkaatkin tuon jo tehneet, ei tarvitse kuin röhnöttää sikari suussa kun teppo bussikuski ajaa 12h päivää ja kuolee pois, jos teppo alkaa temppuilemaan niin öky kerho oy hallituksta annetaan vähän vinkkia hallituksessa istuvalle eduskunnan ministerille että laitat tilaukseen vähän maahanmuuttajia, teppo bussikuski on ongelma että seuraassa kilpailutuksessa teppo lähtee ja aba abu karkia tulee ajaa bussia.

Kyllä siihen aikaa myöten meneekin jos emme saa tuhottua tätä maapalloa ennen sitä tai ihmisiä ainakin.

Jos kannattaa miettiä että miksi teet työtä :)
Tosin elämässä ei ole muutakaan, työmatka, työ, kotimatka työstä, kauppareissu, illan tv ääressä ja sitten nukkumaan ja sama alkaa seuraavana aamuna. Eikö tuon paskahomman voisi tehdä robottikin?

Äänestä

Hallitus+ei+tee+mitään.Hallitus+toivoo,+että+robotit+syrjäyttävät+suuren+joukon+suomalaisia,+ja+kun+suomalaisia+on+tarpeeksi+paljon+työttömänä,+niin+palkat+ja+sosiaaliturva+romahtavat.+On+suomalaista+tarjolla+orjan+hinnalla.Näin+työmenot+saadaan+kuriin.+Siitä+suomalainen+ahne+porvari+on+haaveillut+jo+70+vuotta,+vuodesta+1945,+kun+työväenjärjestöt,+ammattiliitot+ja+sun+muut+piti+sallia.+Ne+ovat+olleet+kuin+kipu+persseessä+porvarille.Mitä+hallitus+ei+ole+ymmärtänyt,+on+se,+että+kotimarkkinoilla+ei+tuon+jälkeen+ole+ostovoimaa.+Kun+ei+ole+ostovoimaa,+ei+ole+ketään,+joka+porvarin+tekeleistä+maksaisi+tai+porvarin+kaupassa+kävisi.+Porvari+siis+sahaa+innolla+samaa+oksaa,+millä+itsekin+istuu,+mutta+kansamme+mentaliteetin+tuntien+se+ei+haittaa.+Täällä+ollaan+likinäköisiä+omanedun+ajajia.Lisäksi+monet+niistä+viennin+työpaikoista,+joista+on+oletettu+niistettävän+palkoista,+ovat+juuri+niitä+suorittavan+työn+työpaikkoja,+jotka+ensimmäisenä+korvataan+kehittyneellä+automatisaatiolla.+Ei+sillä+ole+väliä,+onko+työläisen+palkka+ollut+200%+vai+220%+robotin+kustannuksista.Hyvä+esimerkki+edellisestä+on+terveydenhoito.+Japanissa+kehitetään+robotteja+ja+pian+myös+viedään+niitä+ulkomaille.+Pantentit+suoltavat+jatkuvasti+japanilaisten+yritysten+kassaan+rahaa.+Suomessa+on+keskitytty+mahdollisimman+halpaan+(ja+laaduttomaan)+terveydenhoitoon+säästämällä+palkoista,+työvoimasta+ja+kaikesta+mahdollisesta.Edellisestä+on+helppo+huomata,+että+Suomi+suunnistaa+kohti+tulevaisuutta+peräpeiliin+katsoen.+Tässä+maassa+hopotetaan+kustannussäästämisen+perään+ikään+kuin+se+olisi+se+tekijä,+joka+saa+yliopistot+tuottamaan+lisää+tutkimusta,+tekemään+kansan+lisää+lapsia+ja+parantaa+oppimista.+Tässä+maassa+rakastetaan+mikromanagerointia;+kun+yritys+vetelee+miinustulosta,+niin+suomalainen+liikejohto+kyttää+paperiliittimien+kulutusta.+Nykyisen+hallituksen+liikkeenjohto-oppien+mukainen+tapa+ajatella+on+nyt+saatu+sitten+myös+valtioon+-+JA+HYVÄÄ+TULEE.+tai+sitten+ei.

Äänestä

Maailma tietokoneistuu kovaa vauhtia, ihan turha puhua mistään paluusta entiseen,
työttömiä tulee lisää ja paljon tulevaisuudessa.
Hallitus voi puhua mitä haluaa, tekohengitystä se on jo valmiiksi kuolleelle.

Äänestä

Ei voi olla millään totta että työvoiman tarve vähenee.
Eläkeikää nostetaan ja samalla kuskataan ulkomailta väkeä työvoimapulaa paikkaamaan.
Ei kai mikään hallitus tee tällaisia tyhmyyksiä jos työvoiman tarve ei ole lisääntymässä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siinäpätavoitetta kirjoitti:

Siinä on hallituksella suomessakin tekemistä, työllisyyden parantaminen on täyttä haaveilua ja kuvittelua, kun tällaisen kehityksen annetaan surutta jatkua.
Yksi ihminen työllistyy ohjailemaan tietokonetta ja samalla 10 ihmistä potkitaan työttömäksi.
http://www.iltalehti.fi/digi/201612232200045058_du.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu