Timo Soini vastaan aborttia

”Tilanne on häpeällinen” – Timo Soinilla voimakas kanta aborttiin ja eutanasiaan

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/211029-tilanne-hapeallinen-timo-soinilla-voimakas-kanta-aborttiin-ja-eutanasiaan#.WGJBCa53vUg.facebook

Että katolinen on ainut mikä uskaltaa puhua????

Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini ottaa blogissaan voimakkaasti kantaa aborttia ja eutanasiaa vastaan.
– Mahtavat voimat ovat liikkeellä. Aito avioliitto -aloite ollaan vesittämässä ja eutanasiaa viedään läpi, Soini kirjoittaa.

Soini on jo aiemmin kertonut, ettei hyväksy aborttia eikä eutanasiaa.

– Aikaisemmin tällä eduskuntakaudella äänestettiin siitä, saako lääkäri kieltäytyä abortista. Nykyään ei siis saa, mutta moni kieltäytyy. Äänestin omantunnonvapauden puolesta. Yhtäkään lääkäriä ei ole pantu viralta, vaikka moni ei suostu aborttia tekemään. Moraali kaiketi pistelee. Tilanne on häpeällinen ihmisoikeuksien kannalta; suojele elämää ja saat potkut, Soini kirjoittaa.

Soini uskoo, että jos eutanasia-aloite menee läpi, seuraava askel on, ettei lääkäri voi toimenpiteestä kieltäytyä. Soinin mukaan naispappeus on edennyt samalla tavalla.

– Kun luterilaiseen kirkkoon aikanaan tuli naispappeus, vastustajille luvattiin omantunnonvapaus. Tänään heidät potkitaan pois viralta. --- Eutanasiaa kuljetetaan lainsäädäntöön samalla kaavalla, Soini kirjoittaa.

– Mikäli ihminen saadaan laillisesti myrkyttää, siitä kieltäytyminen tulee aikanaan lääkärille laittomaksi. Näin uumoilen käyvän, hän uskoo.

Soini linjaa, ettei tule äänestämään eutanasian puolesta.

Eutanasiaa ajava kansalaisaloite on saavuttanut tarvittavan määrän allekirjoituksia ja menee eduskunnan käsittelyyn. Ensi vuonna voimaan tuleva sukupuolineutraali avioliittolaki tuli eduskuntaan niin ikään kansalaisaloitteena.

16

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • somenkauttaläpi

      Suurien kaupunkien ääni moninkertaistuu tälläkin palstalla. Marginaalit haluavat lisää etuja, samalla enemmistön olosuhteet heikkenevät. Ei voida muuta kuin kysyä, että mihin tämä johtaa ja asetetaanko kehitykselle ollenkaan rajoja?
      Naisen ja miehen välisen avioliiton muuttaminen ei ole tarpeellista.

      • >Naisen ja miehen välisen avioliiton muuttaminen ei ole tarpeellista.

        Ei niin! Ainuttakaan naisen ja miehen välistä avioliittoa ei tulla valtiovallan toimesta muuttamaan.

        Avioituneet naiset ja miehet kyllä itse haluavat niitä liittojaan muuttaa keskimäärin joka toisessa tapauksessa – ja ottaa avioeron.


      • "samalla enemmistön olosuhteet heikkenevät"

        Miten sukupuolineutraali avioliitto heikentää enemmistön olosuhteita?

        Miten lakialoite eutanasian sallimiseksi ja mahdollinen läpimeno heikentää enemmistön olosuhteita?


      • pilkkuviivaviiva kirjoitti:

        "samalla enemmistön olosuhteet heikkenevät"

        Miten sukupuolineutraali avioliitto heikentää enemmistön olosuhteita?

        Miten lakialoite eutanasian sallimiseksi ja mahdollinen läpimeno heikentää enemmistön olosuhteita?

        >Miten sukupuolineutraali avioliitto heikentää enemmistön olosuhteita?

        Tuohan nähdään heti maaliskuussa. En tosiaan pysty kuvittelemaan miten se heikentää, mutta koska uskovaiset eivät koskaan valehtele, jotain heikennystä tulemme huomaamaan. Vituttaa jo etukäteen!


    • Kuolemansynnit

      Eikös mässäily ole kuolemansynti? Soini on tekopyhä hihhuli.

      • Niin. Ja onneksi Timo Soini ei kykene puutumaan ja päättämään minun asioista.


    • TaitaaTimoakinpuuduttaa

      Naisen ja miehen avioliittoa ei olla säilyttämässä ennallaan, vaan se yritetään muuttaa sukupuolineutraaliksi ja tasa-arvoiseksi. Jos laki muutetaan, myös aikaisemmin solmitut avioliitot muuttuvat takautuvasti.
      Sukupuolineutraalius- ja tasa-arvokäsitteet on erittäin epäselviä ja poikkeavat perinteisestä miehen ja naisen välisestä tasa-arvosta.

      • MitenMuuttuu

        Miten naisen ja miehen välinen avioliitto muuttuu 1.3.2017? Esim. oma avioliittosi jos nyt sattumoisin olet naimisissa?


    • elämänpuolesta

      Onneksi lääkäreille ei niin vain anneta potkuja koska niistä on pulaa. Joten ei tarvii sen ammattikunnan paljoo pelätä. hyvin koulutettu lääkäri pääsee varmasti mihin työhön tahansa.

      • Suomenetueikövai

        Miten lääkäri voi olla varma, että tämä sikiö kannattaa tappaa tai vanhus kuolisi kuitenkin?
        Miksi homo haluaa samanlaisen avioliiton kuin heterotkin? Eron jälkeen on helpompi mennä toisen kerran naimisiin joko homona tai heterona.


      • Suomenetueikövai kirjoitti:

        Miten lääkäri voi olla varma, että tämä sikiö kannattaa tappaa tai vanhus kuolisi kuitenkin?
        Miksi homo haluaa samanlaisen avioliiton kuin heterotkin? Eron jälkeen on helpompi mennä toisen kerran naimisiin joko homona tai heterona.

        Lääkäreillä on koulutus siihen mitä he tekevät.

        Sukupuolinen suuntautuminen taas ei vaikuta siihen millään lailla minkälaisen liiton rakastamansa ihmisen kanssa henkilö haluaa solmia.


      • Suomenetueikövai kirjoitti:

        Miten lääkäri voi olla varma, että tämä sikiö kannattaa tappaa tai vanhus kuolisi kuitenkin?
        Miksi homo haluaa samanlaisen avioliiton kuin heterotkin? Eron jälkeen on helpompi mennä toisen kerran naimisiin joko homona tai heterona.

        Lisäksi, melkoinen osa, jopa suurin osa, heteroista Suomessa haluaa että homot voivat solmia myös avioliiton rakastamansa henkilön kanssa, sukupuolesta riippumatta.

        Muutenhaan koko uutta avioliittolakia ei olisi hyväksytty Suomessa.


    • Politrukki

      Kunnallisvaalit tulossa ja persujen kannatus kuralla. Sieltä kristillisdemokraattien äänistä voisi vielä jotakin tiristellä. Politiikkaahan tämä.

      • Jfkdoekjfj

        :-) siitä huikeasta KD:n 4% kannatuksesta Soini nyt siis taistelee kun muut eväät on syöty.


    • Luonneanalyysi: "Timo ei saa vastuullisia tehtäviä, vaan lähinnä saunan lämmittämisen kaltaisia aputehtäviä. Metsästäjänä hän on huono, vaikka yrittääkin tehdä sankaritekoja.[4] Veljekset suhtautuvat Timoon kuin hän olisi lapsi. Timo ei ymmärrä abstraktioita eikä metaforia: hän kokee asiat konkreettisina kuin esineet. Hän oppii kuitenkin lukemaan aiemmin kuin Juhani.[5]"

      Lähteet. Wiki ja Seitsemän veljestä.

    • "”Tilanne on häpeällinen” – Timo Soinilla voimakas kanta aborttiin ja eutanasiaan"

      Kyllä juu ja vielä häpeällisempää Timolle on sanoa se nyt kun on epäonnistunut hallituksessa ja hänestä on tullut poliittinen ruumis.

      Suosio meni kun käänsi takkiaan kahdessa tärkeimmässä vaalilupauksessaan, eli hyväksyi Kreikan tuet ja oli haalimassa tänne aiheettomia pakolaisia.

      Nyt kaiken menettäneenä Soini voi huoletta jatkaa uskovaista seksuaalivähemmistöjen sortoa, naisten tytöttelyä, kuolemansairaiden kiduttamista ja aborttien vastustamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      105
      3058
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      214
      1877
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1829
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1780
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1342
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      95
      1177
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      83
      1137
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      58
      1122
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1107
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      962
    Aihe