EK tiedotti: http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_08_2016.html?year=2016
Julkisuutta ainakin Verkkouutiset (valtakunnan nopein media?) http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/kirkko_erot_suomi-59540 ja mm. Helsingin uutiset.
Eroluvuissa ollaan nyt päästy ero per minuutti -vauhtiin. Loppuvuoden erolukujen arviointi on epävarmaa, mutta heitän lonkalta esim. optimistisen arvion 1000, 1500, 2000, 2500 eli yhteensä 7000.
Julkisuutta ainakin Verkkouutiset (valtakunnan nopein media?) http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/kirkko_erot_suomi-59540 ja mm. Helsingin uutiset.
Eroluvuissa ollaan nyt päästy ero per minuutti -vauhtiin. Loppuvuoden erolukujen arviointi on epävarmaa, mutta heitän lonkalta esim. optimistisen arvion 1000, 1500, 2000, 2500 eli yhteensä 7000.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tonnin jäi alakanttiin. Eroamisen pitäisi hyytyä viimeisinä päivinä aika tavalla viimevuodesta jotta jäisi 47 tonniin. Todennäköistä että 48 tuhatta ylittyy.
Hyvä, että naisten osuuden kasvu mukana.
Miten Yle ja HS. Jatkuuko vaikeneminen yhä noilla "kirkkomedioilla"?
Kyllähän se jatkuu jos arvata pitää. Ylessä jääskeläinen on kepu ja kirkkolainen joten "journalistinen linja" on varsin arvattava.
palautetta vaan toimitukselle, et voisivat kertoa eroamisen syistä vaikka. Siitä ne kirjoittaa mistä lukijat haluaa lukea.
Pyydän heitä kertomaan kirkosta eroamisesta ja liittymisestä objektiivisesti kun uskonnolliset ja uskonnottomat jäjestöt puhuvat aina kuin poliitikot asiastaan.
Löytyy jo täältäkin
http://www.nurmijarvenuutiset.fi/artikkeli/469520-kirkosta-eroaminen-kiihtyy-loppuvuodesta-tuhansia-eroja-paivassa
"Vuonna 2015 eroajia oli hieman vähemmän."
Annan tiedotteen sananvalinnoista erittäin ison nootin. Kun on saavutettu edelliseen vuoteen verrattuna kasvua, niin se pitää uutisoida kasvuna eikä tiedotteessa saa olla mitään vähemmän kiertoilmaisuja.
Tismalleen samaan kiinnitin huomioni. Näissä asioissa kannatan hiustenhalkomista ja pilkun nussimista.
Hyvää tiedotteessa on lyhyys, napakkuus, lyhyet kappaleet. Sen voi julkaista sellaisenaan kokonaisuudessaan tai toimittaja voi napata siitä haluamansa osat helposti ja sukkelasti.
Ihan ok tiedote, noteeraa ja julkaisee kuka julkaisee. Eipä siihen voi vaikuttaa. Se on Herran hallussa-. no ei onneksi sentään, olematon kun on.
Eipä tuo ole toistaiseksi mennyt läpi kovinkaan hyvin: http://www.ampparit.com/haku?q=kirkosta
En ymmärrä, miksi tässä piti hissutella sitä, että kirkosta eroaminen on selvästi lisääntynyt. Eikö sen olisi pitänyt olla jo tiedotteen otsikossa? Tosin Suomen mediahan nuolee kirkkoa joka käänteessä, joten ei tästä pelkkää tiedotteen laatuakaan voi syyttää.
Ehkä vielä ennen vuodenvaihdetta voisi julkaista vähän räväkmmän tiedotteen, johon voisi laittaa vaikka kärkeviä eropalautteita tai muuta raflaavaa?
Onhan sähköpostijakelulistat toimittajille kunnossa? Aikoinaan viestintäosastolla töitä tehdessä tuli huomattua, että niitä sai päivitellä aika usein. Ainakin kannattaa varmistaa, että toimimattomista osoitteista tulee hälytys. Kannattaa myös etsiä uusia osoitteita, hakea vaikka listoja medioista ja näiden osoitteista.
Maaseudun Tulevaisuus: http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ihmiset-kulttuuri/kirkon-jättänee-tänä-vuonna-47-000-suomalaista-1.173701
Hyvä, oikein hyvä! Kirkkoon sitoutuminen on vielä aika vahvaa maanviljelijöiden parissa, mutta alkaa rakoilla sielläkin.