Mitä mieltä palstalla ollaan tulevasta henkilöautoliikenteen gsm ja satelliittipohjaisesta seurannasta? Miten Tamperella voitaisiin hyödyntää asiaa? Onko lain tarkoitus vain suurten korporaatioiden tarpeet, vai voitaisiinko ajatella asiaan myös niin, että kunnilla olisi omat mahdollisuudet tietyissä paikoissa ja tiettyinä aikoina suorittaa omien kulujensa korvausta asiasta? Esim tunnelimaksun muodossa, keskustan ajomaksuina, eri maksuvyöhykkeinä ja ruuhkamaksuina? Ja voisiko Tampere olla edelläkävijä asiassa ja koealustana uudelle henkilöautoilun todellisille kuluille ja haittavaikutusten kompensaatioon perustuvalle järjestelmälle?
Se mikä asiassa pistää silmään on se, että esim. väärin käytetyn henkilöautoilun haittojen hoitoon ei ilmeisesti ole osoitettu korvausmekanismiä? Joka tulee ilmi siinä, etä ympäristön suojelulle ei ole ilmeisesti osoitettu omaa momenttiaan hankkeessa? Vaikka se olisi nyt mahdollista saada rahoitettua entistä helpommin.
Sanomattakin lienee selvää, että esim. yhden hengen seurueissa teitä ruuhkauttavat henkilöautot saisivat isoimmat maksut. Ja vaikka neljän hengen järkevämmällä seurueella työmatkojaan tekevät saisivat vain neljäsosan maksusta jne.
Ajoneuvomaksujen kehittäminen Tampereella
4
122
Vastaukset 4
- Paitsi_että
Olet myöhässä, Bernerin verkosto on jo suunnitellut hyödyntämisen omiin taskuihinsa.
- kittiäkanssa
Vai kehittämistä? Bernerin muija suunnittelee satelliittipaikannuksen avulla kaikkien autojen kyttäämistä reaaliaikaisesti, ja sekö muka on kehittämistä?
PRKL yksityisyyden suojaa rikotaan pahasti jos tuohon mennään.
Vai että autojen väärinkäyttöä. Suksi nyt kuuseen tältä palstalta senkin viherhintti. - ptr60
MIten voitaisiin hyödyntää? Tampere koealustana...... ei vittu voi uskoo että tää on totta
- Greendeath
Autoilijat maksavat kunnallisveron lisäksi, n. 8 miljardia euroa joka vuosi erilaisina veroina ja veroluonteisina maksuina. Niistä autoilijoiden hyväksi palautuu n. 1 miljardi.
Joten autoilijat maksavat omat kulunsa moninkertaisesti ja maksavat vielä joukkoliikenteen ja pyöräilijöidenkin käyttämät tiet.
Kaltaisesi ituhipit pitäisi velvoittaa pesemään oäivittäin meidän autot, koska me maksamme teidän elämisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560
