Ajoneuvomaksujen kehittäminen Tampereella

Mitä mieltä palstalla ollaan tulevasta henkilöautoliikenteen gsm ja satelliittipohjaisesta seurannasta? Miten Tamperella voitaisiin hyödyntää asiaa? Onko lain tarkoitus vain suurten korporaatioiden tarpeet, vai voitaisiinko ajatella asiaan myös niin, että kunnilla olisi omat mahdollisuudet tietyissä paikoissa ja tiettyinä aikoina suorittaa omien kulujensa korvausta asiasta? Esim tunnelimaksun muodossa, keskustan ajomaksuina, eri maksuvyöhykkeinä ja ruuhkamaksuina? Ja voisiko Tampere olla edelläkävijä asiassa ja koealustana uudelle henkilöautoilun todellisille kuluille ja haittavaikutusten kompensaatioon perustuvalle järjestelmälle?
Se mikä asiassa pistää silmään on se, että esim. väärin käytetyn henkilöautoilun haittojen hoitoon ei ilmeisesti ole osoitettu korvausmekanismiä? Joka tulee ilmi siinä, etä ympäristön suojelulle ei ole ilmeisesti osoitettu omaa momenttiaan hankkeessa? Vaikka se olisi nyt mahdollista saada rahoitettua entistä helpommin.
Sanomattakin lienee selvää, että esim. yhden hengen seurueissa teitä ruuhkauttavat henkilöautot saisivat isoimmat maksut. Ja vaikka neljän hengen järkevämmällä seurueella työmatkojaan tekevät saisivat vain neljäsosan maksusta jne.

4

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paitsi_että

      Olet myöhässä, Bernerin verkosto on jo suunnitellut hyödyntämisen omiin taskuihinsa.

    • kittiäkanssa

      Vai kehittämistä? Bernerin muija suunnittelee satelliittipaikannuksen avulla kaikkien autojen kyttäämistä reaaliaikaisesti, ja sekö muka on kehittämistä?

      PRKL yksityisyyden suojaa rikotaan pahasti jos tuohon mennään.

      Vai että autojen väärinkäyttöä. Suksi nyt kuuseen tältä palstalta senkin viherhintti.

    • ptr60

      MIten voitaisiin hyödyntää? Tampere koealustana...... ei vittu voi uskoo että tää on totta

    • Greendeath

      Autoilijat maksavat kunnallisveron lisäksi, n. 8 miljardia euroa joka vuosi erilaisina veroina ja veroluonteisina maksuina. Niistä autoilijoiden hyväksi palautuu n. 1 miljardi.
      Joten autoilijat maksavat omat kulunsa moninkertaisesti ja maksavat vielä joukkoliikenteen ja pyöräilijöidenkin käyttämät tiet.

      Kaltaisesi ituhipit pitäisi velvoittaa pesemään oäivittäin meidän autot, koska me maksamme teidän elämisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe