Mitä mieltä palstalla ollaan tulevasta henkilöautoliikenteen gsm ja satelliittipohjaisesta seurannasta? Miten Tamperella voitaisiin hyödyntää asiaa? Onko lain tarkoitus vain suurten korporaatioiden tarpeet, vai voitaisiinko ajatella asiaan myös niin, että kunnilla olisi omat mahdollisuudet tietyissä paikoissa ja tiettyinä aikoina suorittaa omien kulujensa korvausta asiasta? Esim tunnelimaksun muodossa, keskustan ajomaksuina, eri maksuvyöhykkeinä ja ruuhkamaksuina? Ja voisiko Tampere olla edelläkävijä asiassa ja koealustana uudelle henkilöautoilun todellisille kuluille ja haittavaikutusten kompensaatioon perustuvalle järjestelmälle?
Se mikä asiassa pistää silmään on se, että esim. väärin käytetyn henkilöautoilun haittojen hoitoon ei ilmeisesti ole osoitettu korvausmekanismiä? Joka tulee ilmi siinä, etä ympäristön suojelulle ei ole ilmeisesti osoitettu omaa momenttiaan hankkeessa? Vaikka se olisi nyt mahdollista saada rahoitettua entistä helpommin.
Sanomattakin lienee selvää, että esim. yhden hengen seurueissa teitä ruuhkauttavat henkilöautot saisivat isoimmat maksut. Ja vaikka neljän hengen järkevämmällä seurueella työmatkojaan tekevät saisivat vain neljäsosan maksusta jne.
Ajoneuvomaksujen kehittäminen Tampereella
4
78
Vastaukset
- Paitsi_että
Olet myöhässä, Bernerin verkosto on jo suunnitellut hyödyntämisen omiin taskuihinsa.
- kittiäkanssa
Vai kehittämistä? Bernerin muija suunnittelee satelliittipaikannuksen avulla kaikkien autojen kyttäämistä reaaliaikaisesti, ja sekö muka on kehittämistä?
PRKL yksityisyyden suojaa rikotaan pahasti jos tuohon mennään.
Vai että autojen väärinkäyttöä. Suksi nyt kuuseen tältä palstalta senkin viherhintti. - ptr60
MIten voitaisiin hyödyntää? Tampere koealustana...... ei vittu voi uskoo että tää on totta
- Greendeath
Autoilijat maksavat kunnallisveron lisäksi, n. 8 miljardia euroa joka vuosi erilaisina veroina ja veroluonteisina maksuina. Niistä autoilijoiden hyväksi palautuu n. 1 miljardi.
Joten autoilijat maksavat omat kulunsa moninkertaisesti ja maksavat vielä joukkoliikenteen ja pyöräilijöidenkin käyttämät tiet.
Kaltaisesi ituhipit pitäisi velvoittaa pesemään oäivittäin meidän autot, koska me maksamme teidän elämisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442938Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna222857- 462663
- 502479
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582428Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)462398Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782118On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532101- 692018
- 452012