Aarniolle 13 v tuomio

Jari Aarnio se sitten istuu vielä useamman vuoden, napsahti 10 v lisää entisen Trevoc-tuomion eli 3 v lisäksi, yhteensä siis 13 v. Istunee noin puolet eli 6 v.
8138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Istuu vähemmän, koska tuomioita kohtuullistetaan.

Äänestä
  • unnamed-1
    Home / Poliisit / Tynnyrivyyhdissä outo paljastus: Tuomari olikin poliisi
    Tynnyrivyyhdissä outo paljastus: Tuomari olikin poliisi
    - admin |
    Päivitetty: tammikuu 15, 2016
    london-judge
    Jari Aarnioon kytketyssä tynnyrivyyhdissä aiemmin tuomitut henkilöt vaativat nyt Korkeinta oikeutta (KKO) purkamaan tuomiot.

    Satojen kilojen hasistynnyreistä tuomitut kolme miestä perustelevat vaatimusta sillä, että heidät tuominneella tuomarilla oli samanaikaisesti vanhemman rikoskonstaapelin virka Helsingin poliisissa.

    Tuomitut katsoivat jo aiemmin, että naistuomari oli esteellinen muun muassa sen vuoksi, että hänen puolisonsa työskenteli ylikonstaapelina keskusrikospoliisissa. Asia ei kuitenkaan johtanut mihinkään käräjäoikeudessa, eikä Korkein oikeuskaan ottanut valitusta käsittelyyn.

    Tuomarin oma kaksoisrooli paljastui vasta sen jälkeen, kun tuomarista tilattiin nimikirjaote, mistä virkasuhde poliisissa paljastui. Itse hän ei ollut siitä kertonut, eikä myöskään katsonut itseään jääviksi.

    ”Epäilys riittää”

    Aarnio-käräjillä perjantaina kuultava Raine Sievälä istuu tynnyrivyyhdistä 12 vuoden ja 2 kuukauden tuomiota. Pasi Nikon tuomio oli 9 vuotta ja 4 kuukautta ja Peter Fagerholmin 8 vuotta ja 10 kuukautta vankeutta.

    Kaikki kolme vaativat nyt, että KKO purkaa heidän tuomionsa. Iltalehden tietojen mukaan kaksi muuta tuomittua harkitsee asiaa.

    Esitetyissä vaatimuksissa viitataan muun muassa siihen, että operaatio Duoksi kutsuttu tynnyrivyyhdin tutkinta oli Helsingin poliisin ja KRP:n tiivis yhteisprojekti. Näin ollen ei voinut tietää, mitä Helsingin poliisi-tuomari ja puolisonsa KRP:n poliisi olivat asiasta keskenään puhuneet.

    Tuomitut toteavat, että Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen mukaan tuomari on esteellinen, jos voidaan perustellusti epäillä, että hänellä on ennakkokäsitys asiasta. Pelkkä perusteltu epäilys riittää, sillä ei ole merkitystä, onko tuomari todellisuudessa toiminut riippumattomasti.
    ”Ei reagoida”

    Yhdessä valituksessa perätään valtion vastuuta.

    – Juttua on asetettu istumaan esteellinen tuomari, jonka omaan asemaan perustuvaan esteellisyyteen ei kukaan reagoi… Jää vaikutelma, ettei asiassa ole haluttukaan toimia oikein.

    Valittajat korostavat, ettei heillä enää ole mahdollisuutta saada oikeudenmukaista oikeuskäsittelyä, koska heidät on jo julkisuudessa leimattu. Lisäksi tynnyrivyyhdin johtohahmoksi syytetyn Aarnion käsittely eri oikeusasteissa jatkuu vielä vuosia, eikä jo tuomittuja voida siihen enää kytkeä.

    Lähde: Iltalehti

    Äänestä

On siinä poja. Pukaman lykkääpi.

Äänestä

Uutisissa luki selvästi, että se 3 vuotta sisältyy tuohon 10 vuoden tuomioon.

Äänestä

Lissu Aarnio myy persettään vankilassa ja tienaa hulppeat rahat pimeenä.
Kaikki haluaa panna Lissu Aarniota viikseen :)

Äänestä

Peter Fagerholm vähät välittää siitä että hänelle laittomia uhkailuja lähetellyt henkilö olikin asianajaja, joka luultavasti viestitti omien asiakkaittensa huolia. Kä-oikeuden tuomaritkaan eivät piitanneet vaikka kolme poliisia todistivat tällaisista laittomista uhkailuista kuulleensa Fagerholmilta.
Mitä sillä voitettiin että moottoripyöräjengiläisten terveiset Fagerholmille tuomarien toimesta siirrettiin Jari Aarnion vastuulle?

Äänestä

on syytön nyt ja aina. koko vuosia kestänyt typerä ajojahti on vain poliisin sisäistä riitelyä ja kansa kaiken maksaa.
onko se oikein?

Äänestä

Kokoomuksen Holmund valitsi Aarnion huumepoliisin johtoon. Tämä tuhosi tietolähderekisterin ja ryhtyi huumebisnekseen. Holmlund tiesi rekisterin tuohamisen. Tiesi, että se oli hänen oma työkalunsa toteuttaa virkavelvollisuuttaan, mihin kuului valvoa poliisin toimien laillisuutta.

Aarnion paljasti kaksi lehtinaista, jotka eivät tienneet rekisterin tuhoamisesta, puhumattakaan, että tiesivät Aarnion tehneen sen. Heillä ei ollut oikeuksia saada tietoja Aarnion puuhista, kuten oli laillisuusvalvojalla Holmlundilla. Kokonaiskuva osoittaa Holmlundin auttaneen Aarniota, kun muu puolejohto suojeli ja auttoi molempia.

Nyt Holmlund haluaa päästä taas valtaan jatkamaan siitä mihin jäi...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakkua_lautaselle kirjoitti:

Jari Aarnio se sitten istuu vielä useamman vuoden, napsahti 10 v lisää entisen Trevoc-tuomion eli 3 v lisäksi, yhteensä siis 13 v. Istunee noin puolet eli 6 v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu