Valio joutui ihmeellisen sorron alle

http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000005024810.html

Valio on mitä suomalaisin yhtiö, mitä maassamme on. Sillä ei ole valtion kanssa mitään tekemistä tämä vain teidoksi.

Googlettakaa Valiosta ja katsokaa vaikka perusasioita Wikistä.
Arla yrittää supisuomalaista sysätä syrjään täällä. Arlahan on 4-5 kertaa isompi kuin Valio.

Olen ihmetellyt, kuinka joillakin on sellainen kuvitelma, että Valio on valtion...
793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi se ei ole salistushinnoittelua kun arla myy halvemmalla? Valiolle raskauttavaa kun jäivät kiinni sähköpostiviesteistä, mutta ihan vastaavia varmasti kilpailijoilla ja hinnat näkee jokainen liikkeissä. Yleensä Valion hinnat ovatkin kalliimpia enkä siksi osta, vältän arlaakin, mutta onneksi on muiden suomalaisten tuottajien tuotteita kilpailukykyisin hinnoin.

Äänestä

Valio on MTK:n, eli kepu ja maaloinen rahastaa montaa kautta.

Ei riitä edes se, että maaloinen saa keskimärin 100 000 euroa veronmaksajien rahoja PUHTAANA KÄTEEN JOKA AINOA VUOSI.

1Äänestä

Arlaa en osta jo laatusyistä.
Yleisesti on tiedossa että niiden tilojen maito joka ei kelpaa Valiolle, menee Arlalle.

Äänestä
  • Ja yleisesti myös valiolaisten luulossa näin ymmärretään jo toinen kerta valiolle eli tahallista saalistushinnoittelua.

    Äänestä

saalistuhinnoittelua....hmm hmm, no katsokaapas niitä hintoja. Eikös kaikilla tulisi olla sama hinta sitten ? Nuo muut pitävät saalistushintoja, vai missä se raja meenee ?

Pitääkö suomen edistyneimmän elintarvikefirman kärsiä siksi, koska on paras alallaan suomessa ?

Ja tilaa Arlan jätille vaan. Aivan käsottämätöntä !

Äänestä
  • elintarvikejätti+maksaa+OMISTAJILLEEN+alle+tuotantokustannuksia+olevaa+hintaa+ja+pitää+itseään+edistyneimpänä.+Tosiaankin+käsittämätöntä+!!!Kuka+vain+saa+firmansa+huippukannattavaksi+jos+maksaa+vain+puolet+oikeista+kuluista+niinkuin+valio+tekee,+sitten+vain+huudetaan+valtiota+maksamaan+loppu,,,,,,tämäkin+on+käsittämätöntä.Lisäksi+tämän+jätin+liikevaihto+oli+1716+miljoonaa+josta+viljelijöiden+kulut+olivat+739+miljoonaa+euroa+siis+alle+50+%+liikevaihdon+menoista.KUN+kerran+olette+niin+hyviä+niin+maksakaa+viljelijöille+tuotantokustannukset+kattava+hinta+ja+katsokaa+pystyykö+arla+samaan+näin+saatte+raivattua+kilpailijan+pois+markkinoilta+kun+tuottajat+siirtyvätkin+teille....tuohon+tuskin+6+kertaa+isompi+arla+kykenee,+te+pääsette+harjoittelemaan+samalla+sitä+oikeaa+yrittämistä+valiossanne+kun+joudutte+maksamaan+todelliset+kulut+viljelijöille+esim+300+miljoonaa+lisää+ei+aiheuta+hinnannostoja+tietenkään+kauppaan+kun+kerran+teidän+on+varaa+myös+saalistushinnoitella+ja+laskea+hintaa+kauppaan+ja+kertoa+kuinka+se+ei+vaikuta+tuottajahintaan+!!!!!!Tehostakaa+toimintaanne+niin++liikevaihdossanne+on+varaa+kyllä+maksaa+viljelijöille+myös+1050+miljoonaakin+739+miljoonan+sijasta....viljelijät+ovat+jo+vuosia+tehostanut+toimintaansa.Olet+sä+ihme+hanu+kun+et+tälläistä+tajua!!!!!!!

    Äänestä

Valio teki suuren virheen, kun lähti lesbomainoksiin mukaan. Itse ainakin katson tarkkaan maitohyllyllä, että ihan mitä muuta vaan, kunhan ei lesbovaliota. Turha valion nyt uikuttaa, että huonosti menee. Pysyis vaan suomalaisten heteroiden ruokkijana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Miesjokanäkee kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000005024810.html

Valio on mitä suomalaisin yhtiö, mitä maassamme on. Sillä ei ole valtion kanssa mitään tekemistä tämä vain teidoksi.

Googlettakaa Valiosta ja katsokaa vaikka perusasioita Wikistä.
Arla yrittää supisuomalaista sysätä syrjään täällä. Arlahan on 4-5 kertaa isompi kuin Valio.

Olen ihmetellyt, kuinka joillakin on sellainen kuvitelma, että Valio on valtion...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu