Omaisuuden vienti

Varoittava esimerkki kuinka lahkolaispapit rahastavat vanhuksia.
Raamatussa ei turhaan Jeesus varoittanut kyykäärmeensikiöistä.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2000/11/20/rahat-tai-henki-kuinka-lahkot-rahastavat-jaseniaan-kasikirjoitus
883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Valheesi ei hetkauta.

Äänestä
  • Valheadventismi hetkauttaa monta vanhusta.

    Äänestä

Luin tuon kirjoituksen. Seurakunnalta odotettaisiin enemmän hienotunteisuutta, varsinkin yhdessä noista tapauksessa. Tuomioistuin olikin määrännyt testamentin raukeavan.

Toinen tapaus, jossa ikäihminen oli testamentannut asuntonsa kirkolle, oli oikein. Siinä toteutui ikäihmisen itsemääräämisoikeus. Adventtikirkon vanhainkotiin pääseminen on todella vaikeaa, koska niitä on niin vähän ja niihin on tunkua. Pitää asua ehdottomasti siinä kunnassa. Jotkut tutut vanhukset, jotka asuvat toisessa kunnassa, ovat jo hyvissä ajoin muuttaneet samaan kuntaan asumaan.

Oskar Salosen säätiö on niin surkea tapaus, koska rahat tuhlattiin ammattitaidottomuudella, johto oli niin sinisilmäistä ja kaikkien höynäytettävissä. Oskar Salonen oli varmaan oikeassa, olisi pitänyt olla joku, joka olisi tuntenut paremmin taloutta. Adventtikirkko ei kylläkään ole koskaan omistanut säätiötä, vaikka hallituksessa adventisteja on ollutkin. Mutta se nyt on niin vanha juttu ja häpeäksi niiden adventistien tyhmyydelle, jotka silloin olivat hallituksessa.

Äänestä
  • Eikös adventistipapit ole enää hanakoita vanhusten testamenttien perään?
    Mikä on muuttunut Salosen säätiöajoilta, enemmän tehdään pimennossa lypsämistyötä?

    Äänestä

  • Jospavastaisit kirjoitti:

    Eikös adventistipapit ole enää hanakoita vanhusten testamenttien perään?
    Mikä on muuttunut Salosen säätiöajoilta, enemmän tehdään pimennossa lypsämistyötä?

    Salosen säätiö ei ollut adventtikirkon. Jos olisi ollut, niin omaisuuden hoito olisi ollut ammattitaitoisempaa.

    Äänestä

  • Oskar Salosen säätiön kelvoton johto ei todellakaan ollut vain "sinisilmäinen", vaan myös ahne, itsekäs ja moraalisista periaatteista piittaamaton. Suoranaisen rikollisuuden rajoja kolkuteltiin.

    Toki porukassa oli useammanlaisia tapauksia. Varmaan oli ihan vilpitöntä tyhmyyttäkin.

    Äänestä

Lilja Nikkasen perhe oli käytännössä Adventtikirkko. Hän teki testamenttinsa täysissä sielun ja ruumiin voimissa.

Hänen sukulaisensa kiinnostuivat asiasta varsin myöhään eikä heillä ollut Liljan kanssa mitään tekemistä pitkiin aikoihin.

On muita tapauksia, joissa testamentti on saatu sopimattomalla tavalla, mutta tämä ei ole sellainen.

Äänestä
  • Tuo salosen säätiön juttu oli todella röyhkeä, mitä olen kuullut.
    Kaikenlaista sitä meidänkin piirissä tapahtuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ahneudenhuippu kirjoitti:

Varoittava esimerkki kuinka lahkolaispapit rahastavat vanhuksia.
Raamatussa ei turhaan Jeesus varoittanut kyykäärmeensikiöistä.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2000/11/20/rahat-tai-henki-kuinka-lahkot-rahastavat-jaseniaan-kasikirjoitus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu