Mitä on Jumalan äänen kuuleminen?

Luin hienon artikkelin siitä, mitä Jumalan äänen kuunteleminen on käytännössä. Haluan suositella sitä tälläkin palstalla:

http://www.onewaymission.fi.m-serv.kotisivut.com/index.php/opetusta/luettavaa/389-jumalan-aanen-kuuleminen

Tässä yksi lainaus:

"Miten Jumala puhuu?

Miten Jumala sitten puhuu meille? Ensiksikin Jumala puhuu Raamatun kautta. Kun luemme Jumalan Sanaa, jokainen sana on Jumalan puhetta. Toisinaan käy niin, että jokin Raamatun paikka avautuu sinulle aivan erityisellä tavalla. Jumala puhuu sinulle kuitenkin aina, kun luet Sanaa. Raamattu on Jumalan rakkauskirje meille.

Psalminkirjoittaja sanoo (Ps 119:162): ”Minä riemuitsen sinun puheestasi niin kuin suuren saaliin saanut.” Kun Jumalan Sana avautuu, tunnen saavani valtavan voiton.

Joskus Jumalan puhe on hyvin hiljaista, lähes huomaamatonta. Toisinaan se taas on niin selvää, ettei edes toisen ihmisen puhe voisi olla selvempää.

Joskus Jumalan puhe tulee vain tunteena, joskus taas unena tai jonkunlaisena visiona rukouksessa. Jos vietät paljon aikaa Jumalan kanssa, opit tunnistamaan Hänen äänensä. Ja mitä useammin Jumala puhuu sinulle, sitä selvemmin osaat erottaa Hänen äänensä muista ajatuksistasi.

Raamattu sanoo, että ihminen harjaantuu tottumuksesta erottamaan hyvän pahasta. ”Vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta.” (Hepr. 5:14)

Tämä tarkoittaa sitä, että Jumala voi antaa sinulle suurempia ilmestyksiä vasta, kun olet oppinut erottamaan hyvän pahasta."

Tämä on tärkeä asia! Erilaisissa uuskarismaattisissa eksytyspiireissäkin muka oikein opetetaan kuulemaan Jumalan ääntä. Mutta, jos niissä piireissä ei olla opittu edes erottamaan hyvää pahasta, niin silloin nämä opettajat eivät opetuksellaan saa aikaan hyvää vaan toisten eksymistä. Esim ne, jotka kannattavat torontolaisuutta tai haudoilla makoilua muka siunausten saamiseksi, ovat usein myös muka opettamassa miten Jumalan ääntä oppisi kuulemaan. Ei heitä kannata kuunnella. He eivät itse kuule Jumalan ääntä, koska eivät ole tajunneet Jumalan varoituksia torontolaisuudestakaan. On jo ihan peruslähtökohta uskonelämässä, että pysyy kaukana Paholaisen voimilla aiheutetuista voimateoista kuten torontolaisesta menosta. Jos edelleen luulee, että Toronton herätyksessä oli kyse siunauksellisesta, hyvästä tapahtumasta eikä eksytyksestä, jossa pahat henkivoimat vaikuttivat, ei ole siinä asemassa, että voi "mentoroida" (kuten he tuota termiä mielellään käyttävät) ketään esim siinä miten oppisi kuulemaan Jumalan ääntä.

Jumalan äänen kuulemiseen liittyy myös kuuliaisuus. Jos ei halua olla Jumalalle kuuliainen, ei tietenkään kuule Häntä vaan sulkee korvansa Hänen opetuksiltaan ja varoituksiltaan. Siihen tyyliin toimivia "opettajia" ei pidä uskoa eikä seurata heidän malliaan.

Pari lainausta lisää:

"Jos haluamme oppia kuulemaan Jeesuksen puhetta, meidän pitää ensiksi uskoa Jeesukseen, toiseksi totella Jeesusta ja kolmanneksi haluta tehdä Jumalan tahto.

Monesti Jumala ei puhu meille siksi, että elämässämme on joku asia, josta meidän pitäisi tehdä parannus ja tiedämme sen itsekin. Jumala ei puhu meille, jos elämme tottelemattomuudessa."

"Kuuliaisuus on uskonaskel. Se on uskoa siihen, että se, mitä Jumala haluaa antaa meille, on enemmän kuin mitä maailma voi antaa. Tällainen kuuliaisuus ei välttämättä tee meistä suosittuja, mutta jos löydämme elävän yhteyden Jumalaan ja opimme rakastamaan häntä kaikesta voimastamme ja kaikesta tahdostamme, olemme saaneet parhaan Ystävän, jonka ikinä voimme saada.

Hengellinen elämä on aina kasvamista. Opimme kuulemaan Jumalaakin askel kerrallaan. Kun olemme vähässä uskollisia, Hän opettaa meille enemmän. Kuuliaisuus on ennen kaikkea rakkautta Jumalaa kohtaan."

Kannattaa lukea koko artikkeli rukouksen hengessä:

http://www.onewaymission.fi.m-serv.kotisivut.com/index.php/opetusta/luettavaa/389-jumalan-aanen-kuuleminen
19558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Torontolaisuus on eksytystä. Mutta Tapani Suonto on samanlainen eksyttäjä itse. En suosittele hänen opetusten lukemista. Olen havainnut arjen tilanteissa, että Suonto on epäluotettava. Hänen tekemisistä on keskustelu ennen tällä palstalla ja näissä artikkeleissa on varteenotettavaa kritiikkiä Suonnosta.

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14141486/kritiikkia-tapani-suonnosta

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot

Jos ei itse ymmärrä sitä, että Raamatussa Jumala puhuu, niin voi voi.

Äänestä
  • Tuon aloituksen kirjoituksen lainaukset ovat Esa Juutilaisen kirjoituksesta eivätkä Tapani Suonnon.

    Mitä antamaasi kritiikkiin tapani Suontoa kohtaan tulee, niin se ei suinkaan vakuuta. Nuo kaksi parjausketjua häntä kohtaan ovat itselleni tuttuja ja jo aikoinaan havaitsin ne huonosti perustelluiksi ja aiheettomiksi. Itsekin kirjoitin niihin kommentteja, joissa osoitin Suontoon kohdistuneiden parjausten typeryyden ja heppoisuuden. Suonto on tuonut esiin mm uusapostolisen liikkeen kannattajien opetusten virheellisyyksiä ja siksikin hän ärsyttää monia. Tapani Suontoa kunnioitetaan perinteisissä karismaattisissa kristillisissä piireissä laajasti, mutta uuskarismaattisten/äärikarismaattisten piirien toimintatapoja hän on arvostellut ja sieltä suunnasta hän saa haukkumisia. Noissa ketjuissa ei todellakaan ollut mitään varteenotettavaa kritiikkiä hänestä kuten väitit. Mahdollisesti olet jopa itse jankannut noissa haukkumisketjuissa, ehkäpä olet jopa itse niiden aloittaja...

    Ja on koomista, että tässä ketjussakin halusit päästä Suontoa mollaamaan, vaikka lainasin nimenomaan Esa Juutilaisen kirjoitusta enkä Suonnon. Huvittavaa, että jos joku muu OneWayMissionin toimija kirjoittaa, niin sinä näät mielessäsi kuitenkin näköjään vain Suonnon ja näät heti punaista. Jos lainaan Juutilaista, olisi fiksua olla lähtemättä haukkumaan ihan jotain muuta ihmistä asiaankuulumattomasti. Tuollainen toimintatapasi osoittaa kypsymättömyyttä ja arvostelukyvyn puutetta. Tarkista asioitten taustat paremmin, ennen kuin alat impulsiivisesti huitomaan ilmaan.

    Äänestä

  • Ja nämä parjausketjutko ovat kaikki mitä sait irti syvällisestä Jumalan äänen kuulemiseen liittyvästä artikkelista? Hmmm... eksymistä on monenlaista, jotkut eksyvät asiastakin.

    Äänestä

  • capiche kirjoitti:

    Ja nämä parjausketjutko ovat kaikki mitä sait irti syvällisestä Jumalan äänen kuulemiseen liittyvästä artikkelista? Hmmm... eksymistä on monenlaista, jotkut eksyvät asiastakin.

    Naulan kantaan!

    Äänestä

Ei näitä selväpäinen ihminen voi mitenkään erottaa. On omat ajatukset, oman alitajunnan ääni, Jumalan ääni, Jeesuksen ääni ja Paholaisen ääni. Ennen vietiin hoitoon ääniä päässään kuuleva ihminen.

Äänestä
  • Jos oletamme kuulevamme Jumalan äänen ajatuksissamme, toisen ihmisen puheen kautta tai saarnojen kautta niin sen äänen tulee olla Jumalan sanan ja linjauksen mukainen.

    1Äänestä

  • sanaohjaajatotuus kirjoitti:

    Jos oletamme kuulevamme Jumalan äänen ajatuksissamme, toisen ihmisen puheen kautta tai saarnojen kautta niin sen äänen tulee olla Jumalan sanan ja linjauksen mukainen.

    Tietenkin noin. Mutta Sanassa ei sanota pitääkö huomenna ottaa vastaa tämä duuni vai tuo tai naida Pekka vai Timo. Vai pitääkö muuttaa Aasiaan tai pysyä Suomessa.

    En minä kysy Jumalalta pitäisikö tänään syödä kaurapuuroa vai mysliä. Mutta tiedän kokemuksesta, että Jumala johtaa elämän tärkeissä risteyskohdissa. Mistä sitten tietää, että sisäinen ääni joka sanoi, että kohta muutat Aasiaan, on Jumala. No minun kohdallani esim. siitä, että vähän ajan kuluttua joku soittaa sieltä Aasiasta ja tarjoaa duunia, jota en ole hakenut.

    Jos olettaa Jumalan ohjaavan johonkin suuntaan, niin ei missään nimessä pidä lähteä sinne heti itse rynnimään. Lupauksen ja toteutumisen välillä voi mennä joskus aikaa. On pysyttävä paikallaan niin kauan, että ovi aukeaa itsestään. Ei kannata käydä sitä ovea edes raapimassa. Asiat saattavat myös mennä ensin ihan päinvastaiseen suuntaan. Ja sitten tapahtuu jotain ja Jumalan lupaus toteutuu.

    Jos kyse on asiasta, jota itse kovasti toivoo, niin kannattaa olla tuplavarovainen. Mikään ei tosiaankaan ole niin helppoa kuin Jumalan äänen sotkeminen omiin toiveisiin. Jumalan puhetta kuunnellessa on muutenkin oltava aina nöyrällä paikalla ja aralla tunnolla.

    1Äänestä

Tuo artikkeli on törkeän taikauskoista hölynpölyä!

Raamattu on taikauskoisten ja meidän mittapuun mukaisesti erittäin sivistymättömien ihmisten kirjoittama kirja. Siinä ei ole mitään "jumalallista".

Se edustaa vain sen aikaisten ihmisten käsityksiä maailmasta ja jumalista. Kaikki kansat ovat kehittäneet itselleen maailmankuvan, jossa on yksi tai useampia jumalia. Tämä on tapahtunut vain siitä syystä, ettei ole voitu keksiä muuta selitystä kaiken olemassa ololle. Meillä on kuitenkin tänään niin paljon enemmän tietoa, että tiedämme varmuudella ettei esim. Raamatun antama kuva kaikesta ole lähelläkään totuutta, vaan sitä voidaan pitää lähinnä koosteena eri kansojen ja uskontojen myyttisistä taruista.

Kenenkään ei pitäisi lukea tuollaista taikauskon kyllästämää propagandaa, jolla ei ole mitän totuuspohjaa. "One Way Missionin" tarkoituksena on vain kerätä rahaa perustajiensa tileille.

Äänestä
  • Höpö höpö. Jos olet ateisti, niin mitä luulet saavuttavasi pinnallisella kirjoituksellasi, joka ei vakuuta ketään? Luuletko, että joku nyt kääntyy ateistiksi vai mihin pyrit? Argumentointitaitosi ei ole kovin kummoinen, mutta näytät omaavan jotain kiinnostusta hengellisiä asioita kohtaan, vaikka sitten mutkan kautta. Kaipa sekin on jonkinmoisen kiinnostuksen merkki jo, kun päädyit tälle palstalle. Eli toivoa on sinullakin. Niinkauan kuin on elämää on toivoa. :)

    Äänestä

  • EttäSemmonenTapausss kirjoitti:

    Höpö höpö. Jos olet ateisti, niin mitä luulet saavuttavasi pinnallisella kirjoituksellasi, joka ei vakuuta ketään? Luuletko, että joku nyt kääntyy ateistiksi vai mihin pyrit? Argumentointitaitosi ei ole kovin kummoinen, mutta näytät omaavan jotain kiinnostusta hengellisiä asioita kohtaan, vaikka sitten mutkan kautta. Kaipa sekin on jonkinmoisen kiinnostuksen merkki jo, kun päädyit tälle palstalle. Eli toivoa on sinullakin. Niinkauan kuin on elämää on toivoa. :)

    Voi sinua taikauskossa elävää ihmisrassukkaa. Sinulla on kuitenkin vielä toivoa, sillä niin kauan kuin on elämää on toivoa, sillä kun elämä päättyy ei ole enää mitään.

    Hanki tietoa ja ymmärrystä, tee parannus ja luovu taikauskostasi!

    Äänestä

  • Teologi_Mäntsälästä kirjoitti:

    Voi sinua taikauskossa elävää ihmisrassukkaa. Sinulla on kuitenkin vielä toivoa, sillä niin kauan kuin on elämää on toivoa, sillä kun elämä päättyy ei ole enää mitään.

    Hanki tietoa ja ymmärrystä, tee parannus ja luovu taikauskostasi!

    Kommenteistasi päätellen julistamasi realismi ei ole tehnyt sinusta ainakaan fiksumpaa tai onnellisempaa ihmistä. Tasapainoisella ja kypsällä ihmisellä ei ole tarvetta repiä muita, vaikka olisikin eri mieltä asioista. Ihminen voi tietenkin rajata itsensä niin pieneen laatikkoon kuin haluaa. Sinäkin istut omassasi puhuessasi asioista, joista sinulla ei ole hajuakaan.

    Äänestä

  • ettäsilleen kirjoitti:

    Kommenteistasi päätellen julistamasi realismi ei ole tehnyt sinusta ainakaan fiksumpaa tai onnellisempaa ihmistä. Tasapainoisella ja kypsällä ihmisellä ei ole tarvetta repiä muita, vaikka olisikin eri mieltä asioista. Ihminen voi tietenkin rajata itsensä niin pieneen laatikkoon kuin haluaa. Sinäkin istut omassasi puhuessasi asioista, joista sinulla ei ole hajuakaan.

    Kommenteistasi päätellen taikauskoisuutesi ei ole tehnyt sinusta ainakaan fiksumpaa tai onnellisempaa ihmistä. Tasapainoisella ja kypsällä ihmisellä ei ole tarvetta harrastaa taikauskoisuutta. Ihminen voi tietenkin rajata itsensä niin pieneen laatikkoon kuin haluaa. Sinäkin istut omassasi puhuessasi asioista, joista sinulla ei ole hajuakaan.

    Äänestä

Uskoisin näin asian olevan.Jumala ei puhu yli eikä ali sanansa.

Jos oletamme kuulevamme Jumalan äänen ajatuksissamme, toisen ihmisen puheen kautta tai saarnojen kautta niin sen äänen tulee olla Jumalan sanan ja linjauksen mukainen.

Äänestä
  • Hyvin ilmaistu! Kiitos tästä!

    Äänestä

Mitä on Jumalan äänen kuuleminen?

Veikkaan juoppohulluutta.

Äänestä

Jumala kutsuu ateistejakin sillä heitäkin on tullut uskoon. Todisteena elämän muuttuminen, uudestisyntyminen joka on Jeesuksen työ ja hyvä todiste uskoontulosta.

Ateistit saavat olla jumalalattomia ja se on heidän oma valintansa. Antakaa ateistit myös meidänkin uskoa ihan vapaasti sillä onneksi maassamme on uskonvapaus ja sellainen demokratiahan ateisteja jurppii.
Tuskin ateistit ovat parhaimpia uskontojen asiantuntijoita "taikausko" ja "spagettihirviö" hömpötyksillään sillä eihän he edes tiedä mikä on synti. Raamatuntuntemuksella ateisteilla on puutteita. Sillä Raamattu edustaa ateisteille pimeyttä heidän uskonsa mukaan.

Ateistiset valtiot historian saatossa ovat edustaneet pahuutta ja loukanneet ihmisarvoa.

Kristinuskon Jumala puhuu Sanassaan. Ateisteilla ei riitä ymmärrys keskustella Jumalan Sanasta = Raamatusta.

Ilman Jeesusta ei ole Raamatun tarkoittamaa uskoa - vaikka uskoisit Jumalaan ja sinulla olisi Raamatun mukaisia mielipiteitä ja eläisit hyvää elämää.

Jeesus on ainoa vastaus ihmisen syyllisyyskysymykseen Jumalan edessä. Jumala haluaa rakkaudessaan pelastaa ihmisen, mutta samalla Hänen oikeudenmukaisuutensa vaatii pahoille teoille rangaistusta. Sen kautta, mitä Jeesus teki, kumpikin toteutuu.

"Niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä." Johanneksen evankeliumi 3:16

Äänestä

Tosi mielenkiintoinen aihe, Jumalan äänen kuuleminen.
Kummallista vaan, että tämäkin sisältää jonkun arvostelun.

Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi ja ottakaa itse selvää asioista.
Älkää uskoko vääristeltyjä juttuja!

Äänestä

2Moos.19:19. Ja pasuunan ääni koveni kovenemistaan. Mooses puhui; ja Jumala vastasi hänelle jylinällä. Biblia (1776). Ja sen basunan helinä enemmin ja enemmin eneni. Moses puhui ja Jumala vastasi häntä kuultavasti.

Äänestä

Jeesus sanoi opetuslapsilleen:"MINUN LAMPAANI KUULEVAT MINUN ÄÄNENI, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua. Minä annan heille ikuisen elämän. He eivät koskaan joudu hukkaan, eikä kukaan riistä heitä minulta" Johann evank 10:27-28.

Suosittelen lukemaan ja uskomaan Raamatusta, Jeesuksen omia sanoja uskoville. Uskon ja luotan todella, että Jeesus tuntee jokaisen omansa, jotka hän on omakseen kutsunut. Jeesus tuntee ja näkee uskovan sydämen tilan, onko siellä rakkautta Jeesusta kohtaan, vai onko joku toinen/asia rakkaampi.

Psalmissa 101:6 Jumalamme sanoo:"Maan uskollisia minun silmäni etsivät, että he asuisivat minua lähellä; joka vaeltaa nuhteettomuuden tietä, se on oleva minun palvelijani.

Jeesus etsii uskollisia sydämiä, jotka kaipaavat hänen lähelleen, kuulemaan hänen ääntään. Hyvän paimenen ääntä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


KuulemisenTärkeys kirjoitti:

Luin hienon artikkelin siitä, mitä Jumalan äänen kuunteleminen on käytännössä. Haluan suositella sitä tälläkin palstalla:

http://www.onewaymission.fi.m-serv.kotisivut.com/index.php/opetusta/luettavaa/389-jumalan-aanen-kuuleminen

Tässä yksi lainaus:

"Miten Jumala puhuu?

Miten Jumala sitten puhuu meille? Ensiksikin Jumala puhuu Raamatun kautta. Kun luemme Jumalan Sanaa, jokainen sana on Jumalan puhetta. Toisinaan käy niin, että jokin Raamatun paikka avautuu sinulle aivan erityisellä tavalla. Jumala puhuu sinulle kuitenkin aina, kun luet Sanaa. Raamattu on Jumalan rakkauskirje meille.

Psalminkirjoittaja sanoo (Ps 119:162): ”Minä riemuitsen sinun puheestasi niin kuin suuren saaliin saanut.” Kun Jumalan Sana avautuu, tunnen saavani valtavan voiton.

Joskus Jumalan puhe on hyvin hiljaista, lähes huomaamatonta. Toisinaan se taas on niin selvää, ettei edes toisen ihmisen puhe voisi olla selvempää.

Joskus Jumalan puhe tulee vain tunteena, joskus taas unena tai jonkunlaisena visiona rukouksessa. Jos vietät paljon aikaa Jumalan kanssa, opit tunnistamaan Hänen äänensä. Ja mitä useammin Jumala puhuu sinulle, sitä selvemmin osaat erottaa Hänen äänensä muista ajatuksistasi.

Raamattu sanoo, että ihminen harjaantuu tottumuksesta erottamaan hyvän pahasta. ”Vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta.” (Hepr. 5:14)

Tämä tarkoittaa sitä, että Jumala voi antaa sinulle suurempia ilmestyksiä vasta, kun olet oppinut erottamaan hyvän pahasta."

Tämä on tärkeä asia! Erilaisissa uuskarismaattisissa eksytyspiireissäkin muka oikein opetetaan kuulemaan Jumalan ääntä. Mutta, jos niissä piireissä ei olla opittu edes erottamaan hyvää pahasta, niin silloin nämä opettajat eivät opetuksellaan saa aikaan hyvää vaan toisten eksymistä. Esim ne, jotka kannattavat torontolaisuutta tai haudoilla makoilua muka siunausten saamiseksi, ovat usein myös muka opettamassa miten Jumalan ääntä oppisi kuulemaan. Ei heitä kannata kuunnella. He eivät itse kuule Jumalan ääntä, koska eivät ole tajunneet Jumalan varoituksia torontolaisuudestakaan. On jo ihan peruslähtökohta uskonelämässä, että pysyy kaukana Paholaisen voimilla aiheutetuista voimateoista kuten torontolaisesta menosta. Jos edelleen luulee, että Toronton herätyksessä oli kyse siunauksellisesta, hyvästä tapahtumasta eikä eksytyksestä, jossa pahat henkivoimat vaikuttivat, ei ole siinä asemassa, että voi "mentoroida" (kuten he tuota termiä mielellään käyttävät) ketään esim siinä miten oppisi kuulemaan Jumalan ääntä.

Jumalan äänen kuulemiseen liittyy myös kuuliaisuus. Jos ei halua olla Jumalalle kuuliainen, ei tietenkään kuule Häntä vaan sulkee korvansa Hänen opetuksiltaan ja varoituksiltaan. Siihen tyyliin toimivia "opettajia" ei pidä uskoa eikä seurata heidän malliaan.

Pari lainausta lisää:

"Jos haluamme oppia kuulemaan Jeesuksen puhetta, meidän pitää ensiksi uskoa Jeesukseen, toiseksi totella Jeesusta ja kolmanneksi haluta tehdä Jumalan tahto.

Monesti Jumala ei puhu meille siksi, että elämässämme on joku asia, josta meidän pitäisi tehdä parannus ja tiedämme sen itsekin. Jumala ei puhu meille, jos elämme tottelemattomuudessa."

"Kuuliaisuus on uskonaskel. Se on uskoa siihen, että se, mitä Jumala haluaa antaa meille, on enemmän kuin mitä maailma voi antaa. Tällainen kuuliaisuus ei välttämättä tee meistä suosittuja, mutta jos löydämme elävän yhteyden Jumalaan ja opimme rakastamaan häntä kaikesta voimastamme ja kaikesta tahdostamme, olemme saaneet parhaan Ystävän, jonka ikinä voimme saada.

Hengellinen elämä on aina kasvamista. Opimme kuulemaan Jumalaakin askel kerrallaan. Kun olemme vähässä uskollisia, Hän opettaa meille enemmän. Kuuliaisuus on ennen kaikkea rakkautta Jumalaa kohtaan."

Kannattaa lukea koko artikkeli rukouksen hengessä:

http://www.onewaymission.fi.m-serv.kotisivut.com/index.php/opetusta/luettavaa/389-jumalan-aanen-kuuleminen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu