20 kohdan vertailu jossa USA:n, Naton ja EU:n visiot siitä miten talouspakotteet, Ukraina ja Syyria ajaisivat vuoteen 2016 mennessä Venäjän polvilleen on epäonnistunut joko täysin tai (muutamassa kohdassa) ei edes puolittain. Itävaltalainen taloustutkimuslaitos arvioi että EU itse menetti pakotteilla 2.5 miljoonaa työpaikkaa. Venäjän valuuttapako tyrehtyi ja Venäjä on alkanut vallata omat kotimarkkinat EU-yrityksiltä. Todella farssi EU:n itsensä kannalta. Aasian maat hyötyneet tilanteesta. Venäjästä Usaa suurempi viljan viejämaa.
http://thesaker.is/stratfors-and-others-forecasts-for-russia-in-2016-hit-or-miss-by-scott/
http://thesaker.is/stratfors-and-others-forecasts-for-russia-in-2016-hit-or-miss-by-scott/
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hupaisa tuo Nato-arvio kuinka "Syyriasta tulee Venäjälle 'quagmire' (suo)". Todellisuudessa Venäjä, Iran, Assad ja Kiina pelasivat länsimaat ulos Syyrian rauhanprosessista ja Putin on nyt hyvin arvostettu valtiomies arabimaissa (poislukien tietysti wahhabilaiset saudit ja qatarilaiset terroristien tukijat).
Pakotteet on ollut loistava sauma Kremlille pelata vastapakotteilla EU:n yritykset ja länsimaiset liikepankit nurkkaan. Häntä koipien välissä stockmanit tulleet takaisin. Venäjän omilla yrityksillä loistosaumat vallata 148 miljoonan kuluttajan kotimarkkinat itselleen. Maatalouden volyymin kasvu ennakoi elintarviketeollisuuden volyymienkin kasvua. EU ampui itseään jalkaan.
Nämä pakotteet Venäjää kohtaan ovat todella vähäjärkisten touhuja. He eivät ymmärrä, että Venäjä on suuri maa, jossa väetö on paljon yhtenäisempää, kuin Euroopassa ja Yhdysvalloissa . Venäjää ei kaada tällaiset pakotteet, niillä aiheutetaan vain vahinkoa pakotteiden asettajile.
Sitten yksi tärkeä pointi, mikä on kokonaan unohtunut. Keskustelkaa useimmin Venäjän johdon kanssa, sillä siitä on apua ja se on omiaan poistamaan tätä älytöntä vihan ilmapiiriä.
Pitääkö olla psykologi ennen kuin tajuaa, että nurkkaan ajettu ihminen voi olla vaarallinen ja että tämä joukkotiivistymän tyhmyys voi lopulta aiheuttaa katastrofin kaikille. Siinä menee sitten pakottajat ja pakotetut. Joukossa tyhmyys tiivistyy -sanonta pitää tässä EU:kin pakotepolitiikassa aivan merkillisen hyvin paikkansa.
Niinistö taitaa olla ainoita korkeassa virassa olevia, joka on tajunnut keskustelun merkityksen maiden välisissä suhteissa. Se ei kuitenkaan riitä, jos EU ja Nato harrastaa tätä kiusaamispolitiikkaa.
Pakotteita pitää koventaa, jos eivät ole vielä tarpeeksi tehonneet.
Eli kun EU:n pakotteet eivät pure niin ampukoot EU sitten itseään haulikolla vielä toiseenkin jalkaan?
Kovennetaan pakotteita niin ryssillä menee vielä paremmin, russofiilit tyytyväisiä ))
EU:n velka on suhteessa väkilukuun 15 kertaa suurempi kuin Venäjän.
Eikä loppua näy.
EU on aiheuttanut vain hallaa itselleen ja tarjonnut samalla Putinille ilman IMF ym saktioita mahdollisuuden rankaista läntisiä maita ja antaa valtavan kilpailuedun oman maansa yrityksille.
EU on munannut itsensä.
USA teki EU:lle ansan ja nauraa itse sivusta kun EU toimii omia etujaan vastaan.
Tuossa ei le hävinnyt kukaan muu kuin rumaturpainen hyrri stubido kanttihampaineen ja äpäräpenikkoineen.
Hänhän niitä sotkuja punoi, kun paskacoccare katainen "teki" hänestä oikein "pää"ministerin, ihan keneltäkään kysymättä, tai äänestämättä.
Nyt pitää sitten pähkäillä ja ihmetellä oikein rajusti tuota ison Yhdysvaltain valtion presidenttiä. Hänhän käyttäytyy kuin joku afrikkalainen heimopäällikkö ja jakelee aivopierujaan ympäri maailmaa. Israeliin kohdistuva antisemitismi on todella ala-arvoista ja diplomaattien vetäminen Venäjältä osoitti lopullisesti Obaman keskenkasvuisuuden maan johtajana. Kaikki perustui pelkkään kostoon, kun hän luultavasti muslimina joutui virkakautenaan tekemään päätöksiä vastoin etnisen taustansa vastaisesti. Nyt sitten lopuksi voi tehdä niitä päätöksiä, joita todellinen Obama haluaa. Putin osoitti jälleen viisautensa menemättä Obaman virittämään ansaan. Onko Yhdysvallat oikeutettu arvostelemaan ketään mistään hakkeroinnista, hehän ovat tehneet sitä jo vuosikymmeniä ja ylpeilleet kaikenlaisella vakoilullaan. Kaiketi se on vain kateutta, kun huomaavat, että muutkin osaavat heidän taitojaan ja jopa paremmin.
Obamalle gepardihattu päähän?
Pakotteiden vuoksi Suomi on hävinnyt eniten. Keski-Euroopan maiden suuryritykset ovat rynnineet Venäjälle hyödyntämään luonnorikkauksia, ja ovat hankkineet sopimuksia joilla tekevät satojen miljardien voitot. Samoja bisneksiä tyrkytettiin Suomelle vuosikymmeniä, joilla tämä talous olisi nostettu suosta, mutta Kokoomusmätä valtionjohto halusi mieluummin tuhota tämän maan.
JOS olisin niin vajaaälyinen, että olisin koskaan äänestänyt Kokoomusmätää, vetäisisin itseni hirteen. Juuri sitä suosittelen kaikille Kokoomusmätää äänestäneille, koska se olisi mitä oikeudenmukaisin teko aiheutettuhin tuhoihin nähden.
Obama nöyryytti perusteellisesti Obamaa ja Nato-johtajia vuonna 2016. Ei ihme että noita tyyppejä ottaa päähän ja lujaa.
Ääliöt eivät tajua sitä ettei Venäjää (tai Kiinaa) voi eristää.
Näiden pakotteiden taustalla ovat EU:n itäiset reunavaltiot sekä vanhempien maiden uusliberalistiset humanitääriset imperialistit. Siihen heitä rohkaisi heidän idolinsa Barack Hussein Obama.