Venäjän armeijan laskelman mukaan armeija ja kansalliskaarti ovat tappaneet tänä vuonna 133 tsetseeniterroristia.
Dagestanissa on tapettu 77 terroristia, Tsetseniassa 25 ja Ingusiassa 8. Muualla Venäjällä on tapettu 23 terroristia.
Venäjän armeijan ja kansalliskaartin sotilaita on kuollut yhteenotoissa 26. Tsetseenien tekemissä terrori-iskussa on kuollut 41 venäläistä siviiliä.
Onnittelut Venäjän armeijalle tapetuista terroristeista ja menestystä myös tulevalle vuodelle!
Dagestanissa on tapettu 77 terroristia, Tsetseniassa 25 ja Ingusiassa 8. Muualla Venäjällä on tapettu 23 terroristia.
Venäjän armeijan ja kansalliskaartin sotilaita on kuollut yhteenotoissa 26. Tsetseenien tekemissä terrori-iskussa on kuollut 41 venäläistä siviiliä.
Onnittelut Venäjän armeijalle tapetuista terroristeista ja menestystä myös tulevalle vuodelle!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Venäjän näyttää mallia terrorismin vastaisesta taistelusta, kun Venäjä tappaa tsetseenejä kotimaassa ja pommittaa isis-taistelijoita Syyriassa.
USA ei pysty näköjään muuhun kuin pommittamaan sairaalaa ja tappamaan siviilejä Mosulissa.
https://twitter.com/BNONews/status/814568726657925120
Todellisuudessa asia on tasan päinvastoin!
USA pommittaa Mosulissa ISIS-järjestöä, jota puolestaan Venäjä ei ole juurikaan pommittanut!
SEN SIJAAN Venäjän ilmavoimat ovat Aleppossa muka pommittaneet Assadin vastaisia kapinallisia, mutta ovat sitä tehdessään tuhonneet koko kaupungin ja surmanneet kymmeniä tuhansia naisia ja lapsia!
Aika turha noille Venäjä kiihkoilijoille vastata,kun ne istuu samassa kämpässä ja olevat olevinaan tarpeellisia. Siis luulevat että Suomen kansa ei etsi itse koneeltaan oikeaa tietoa,Venäjällä porukat uskoo kaiken,esim. Venäjä ei ole aloittanut ikinä sotaa,ja samaan huutavat torilla "Anna meille Puola,anna meille Suomi"ja tämä tuli ulos myös Venäjän televisiosta??Olivat Ugrainan alku huumassa niin lipsahti lippukunnilta,eli paikalle väkisin raahatut "kannattajat"
"Todellisuudessa asia on tasan päinvastoin!
USA pommittaa Mosulissa ISIS-järjestöä, jota puolestaan Venäjä ei ole juurikaan pommittanut!
SEN SIJAAN Venäjän ilmavoimat ovat Aleppossa muka pommittaneet Assadin vastaisia kapinallisia, mutta ovat sitä tehdessään tuhonneet koko kaupungin ja surmanneet kymmeniä tuhansia naisia ja lapsia!"
Juttusi eivät kuulosta kovin uskottavilta, koska et yleensä todista väitteitäsi lähteellä. Oletko huomannut, että useimmat tiltut käyttävät lähteitä? Ota selvää asioista äläkä jauha sokkona aina samaa "tiltut valehtelevat"-virttä.
USA:n armeija on jopa itse myöntänyt toissapäiväisen sairaalaiskun.
https://www.theguardian.com/world/2016/dec/29/us-military-mosul-airstrike-civilians-casualties-hospital
Olivatko sairaalan potilaat Isis-taistelijoita vai miten perustelet väitteesi, että USA olisi pommittanut Isistä eikä siviilejä?
Tänäkin vuonna kuoli muutama kymmenen tuhatta ryssää liikenneonnettomuuksissa.
http://www.savonsanomat.fi/ulkomaat/Venäjän-teillä-kuolee-vuosittain-kymmeniä-tuhansia-ihmisiä/487871
Harasoo!
Eivätkös tsetseenit ole Venäjän sivistynein ja pisimmälle koulutettu kansa, joita varmasti tympii olla kimpassa moisen roskaporukan kanssa. Sitäpaitsi venäläiset ovat moukaroineet Tsetsenian täysin raunioiksi. Nyt sitten tapetaan toisinajattelijoita alueilla, jotka eivat edes kuuluisi Venäjään.
"Eivätkös tsetseenit ole Venäjän sivistynein ja pisimmälle koulutettu kansa..."
Tsetseenithän ovat lähteneet joukolla taistelemaan Isiksen riveihin.
http://www.thearabweekly.com/Opinion/2151/Putin,-ISIS-and-the-Chechen-factor
Isiksessä arvioidaan olevan yli 2 000 tsetseenitaistelijaa. Venäjän arvioima virallinen lukumäärä on 2 719. Muun muassa hiljattain tapettu Isiksen "sotaministeri" Omar al-Shishani oli tsetseeni.
Eli ei muuta kuin Isikseen taistelemaan, jos ihailet tsetseenejä!
Kansalliskaarti oli loistava keksintö tsetseeniterroristien vastaisessa taistelussa. Kaartin ajatus on, että siihen voi liittyä kuka vain venäläinen vapaaehtoinen.
Isänmaataan rakastavat venäläiset ovat pyrkineet kaartin jäseniksi niin suurella joukolla, että kaikkia ei edes ole voitu lähettää taistelemaan Tsetseniaan.