ASIALLINEN JUTTU SIPILÄSTÄ YLE:SSÄ ONNEKSI ISTUIN.

LEIPÄJONOT SENTÄÄN KOPLATTIIN UUTISEEN..
"Maamme talous supistui käytännössä koko edellisen vaalikauden ja työttömyys lisääntyi. Nyt olemme vihdoin tilanteessa, jossa talous kasvaa, yhä useampi työtön on saanut työpaikan ja ihmisten luottamus ja usko tulevaisuuteen vahvistuu. Hallitus tekee kaikkensa, että tätä myönteistä talous- ja työllisyyskehitystä nyt kaikin tavoin voimistetaan. Etenkin yhteiskuntamme nuoret ja pitkäaikaistyöttömät ansaitsevat valoisamman näkymän tulevaisuuteen.
Suomen suunta on parempaan päin, mutta etenkin meidän päättäjien on pidettävä mielessä, että kaikilla suomalaisilla ei mene hyvin. Yhteiskunnallisen eriarvoistumisen uhka on todellinen ja hallitus ottaa sen vakavasti. Pidän erittäin tärkeänä, että Suomea kuntoon laitettaessa pidämme kaikki suomalaiset mukana. Hallitusohjelmankin tärkeimpiä tavoitteita on ihmisten hyvinvointi- ja terveyserojen kaventaminen."
34279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Samaa liirumlaarumia nuo jauhavat kaikki, olivatpa sitten hallituksissa mitä puolueita tahansa.
Mutta kuten muistanette, niin Urpilainen näki aina tunnelin päässä valoa, että kovinpa oli hidas tuo valokaapeli demareillakin.
Vassukkareppanat saivat oman ryyppääjänsä myöskin esille, ja sitten tietenkin sen Bernerin edeltäjänä olleen Kyllösen, joka tietenkin tanssi kun Ollila soitti.
Että muistelkaapa vain, niin paskat päättäjät ne oli silloinkin jakamassa rahaa ökyrosvoille, vaikka ei Arhinmäki aina tiennytkään mihin oli nimensä laittanut, mutta kehui kuitenkin ratkaisua hyväksi.
Jotenkin vain tuntuu, ettei uskonnollinen mies ole oikein hyvin kaikissa elämän realiteeteissa kiinni. Toki jos noudattaisivat edes niitä raamatun oppeja.Edustakoonpa sitten mitä uskontoa tahansa. Niiden takiahan tätä maailmaa tuhotaan tälläkin hetkellä, ja meille pyritään tuomaan lisää eri uskontokuntien hihhuleita olemaan oikeassa, että toisin uskovat pitää suorastaan tuhota.
Kovinpa nuo meidänkin piispat ryyppäävät ja huoraavat sun kaikkea muuta, nyt jopa kirkkokin on niin suvaitsevainen että. Vai ovatko viimeinkin tulleet kaapistaan ulos.
Eli kusetustako onkin tuokin vain ollut. Siis yhdensuuntaista rahankeruuta ylhäisölle köyhiltä tuonkin varjolla.
Eli mikä on hyvä, vai onko koskaan yhtään mikään.
Ameriikka on paska Venäjä on paska... niin ja kaikki on sitten paskaa, joidenkin mielestä ainakin, ja politiikkahan on täyttä paskaa jolla yritetään ihmisiä kusettaa antamaan rikkaille hynänsä. Sama taka-ajatus näkyy olevan jokaisella puolueellamme ja uusia ovat suunnittelemassa kun entisen kusetus menettää uskottavuutensa...
Nyt nuo jo on alkaneet suorastaan ryöstämään köyhiä, ennen ne vei kierosti hivuttamalla.
Ja jotkut hömelöt ei huomaa kusetustaan vaan menevät vielä marssimaan punaliput hulmuten kusettajiensa puolesta.
Pitäisi olla samat lait, niin herroille kuin muullekkin kansalle. Sitten oltaisiin oikeilla jäljillä.

Äänestä

http://yle.fi/uutiset/3-9381860

Eihän tuossa leipäjonoista mainita mitään. Niitä on Helsingissä ja ne johtuu sen kaupungin epäonnistuneesta kunnallispolitiikasta, siellähän ei ole keskustalaisia paljon valtuustossa.

Äänestä

Uusi Sipilän hallitus sai edeltäjiltään perinnöksi leipäjonot ja Euroopan neuvoston sosiaalisten oikeuksien komitean huomautuksen vuodelta 2013. Suomi on Euroopan neuvoston tarkkailulistalla niin kauan kunnes riittämätön sosiaaliturva on nostettu kelvolliselle tasolle ja vanhusten asemaa parannettu.

Äänestä
  • Jäsenvaltioiden välillä liikkuvien henkilöiden sosiaaliturvan osalta komitea katsoo Suomen rikkovan 12§4 artiklaa. Suomi ei nykyisin takaa yhdenvertaista kohtelua sosiaaliturvan osalta kaikille peruskirjan osapuolena olevien maiden kansalaisille Suomessa. Näiden maiden kansalaisilla ei ole suomalaisiin verrattuna yhdenvertaista mahdollisuutta saada Suomessa käyttöönsä perhe-etuuksia. Komitea ei ole voinut sille toimitettujen tietojen perusteella varmistaa, että muiden peruskirjan jäsenmaiden kansalaiset voisivat kerryttää sosiaaliturvaetuuksiaan Suomessa.
    Myöskään 13§1 artiklassa turvattu oikeus tarpeelliseen sosiaaliavustukseen ja lääkinnälliseen apuun ei toteudu. Suomessa laillisesti oleskelevien, toisista peruskirjan jäsenmaista tulevien henkilöiden oikeus apuun edellyttää, että kyseinen henkilö on asunut Suomessa huomattavan pitkään. Komitean mukaan nykyinen asumisaikavaatimus on liian pitkä...

    Äänestä

  • Suomen kansalaisten perusoikeudet on kirjattu perustuslakiin.
    Suomen kansalaisilla on myös velvollisuudet. - Oliko yllätys?

    Äänestä

  • SuomenKansalaiset kirjoitti:

    Suomen kansalaisten perusoikeudet on kirjattu perustuslakiin.
    Suomen kansalaisilla on myös velvollisuudet. - Oliko yllätys?

    Velvollisuuksien noudattamista kyllä valvotaan ja vaaditaan tarkastikin, oikeuksien kanssa ei niin suurta lukua pidetä - varsinkaan tämä nykyinen hallitus. Se on yllätys !

    Äänestä

Vai+maan+talous+kasvaa,+miksi+vitussa+suomen+vienti+oli+supistunut+2016+5%.+Eli+elämme+entistä+enemmän+velaksi+tämän+pälvilajurotan+jota+jumalanterveeksi+kutustaan+ansiosta.+Ihan+paska+jätkä+valehtelee+valehtelemasta+päästyään.

Äänestä
  • Vaikka vienti olisi supistunutkin, myös tuonti tänne on voinut supistua samaan aikaan.. Kauppatasetta tasapainottaisi sekin, että typerien aurinkolomien viettäminen Espanjassa tai Kreikassa vähenisi ja matkoista säästyneet rahat käytettäisiin kotimaiseen kulutukseen.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Vaikka vienti olisi supistunutkin, myös tuonti tänne on voinut supistua samaan aikaan.. Kauppatasetta tasapainottaisi sekin, että typerien aurinkolomien viettäminen Espanjassa tai Kreikassa vähenisi ja matkoista säästyneet rahat käytettäisiin kotimaiseen kulutukseen.

    No kun tuonti on hieman lisääntynyt, ainakin Tullin tilaston mukaan. Jumalanterve valehtelee kansalle niinkuin on valehdellut koko ikänsä missä toimessa milloinkin on ollut.
    Kotimainen kulutus tulee supistamaan entisestään kun suomalaisilla elintarvikkeilla ei ole kilpailukykyä. Lisäksi Valion rötöstelyt vie Valion markkinaosuudesta huomattavan osan, mikä on ihan oikein rikollisille.

    Äänestä

  • Haistakaa_paskaa kirjoitti:

    No kun tuonti on hieman lisääntynyt, ainakin Tullin tilaston mukaan. Jumalanterve valehtelee kansalle niinkuin on valehdellut koko ikänsä missä toimessa milloinkin on ollut.
    Kotimainen kulutus tulee supistamaan entisestään kun suomalaisilla elintarvikkeilla ei ole kilpailukykyä. Lisäksi Valion rötöstelyt vie Valion markkinaosuudesta huomattavan osan, mikä on ihan oikein rikollisille.

    Kyllä+suomalaisella+elintarvikkeella+kilpailukykyä+löytyy,+välissä+vaan+liian+kovia+rahastajia.+Suomessa+katteet+tukkuportaalla+n.+15-30+%+korkeammalla+kuin+EU-maissa+keskimäärin+eli,+kauppa+nostaa+hinnat+kilpailukyvyttömiksi.

    Äänestä

  • Haistakaa_paskaa kirjoitti:

    No kun tuonti on hieman lisääntynyt, ainakin Tullin tilaston mukaan. Jumalanterve valehtelee kansalle niinkuin on valehdellut koko ikänsä missä toimessa milloinkin on ollut.
    Kotimainen kulutus tulee supistamaan entisestään kun suomalaisilla elintarvikkeilla ei ole kilpailukykyä. Lisäksi Valion rötöstelyt vie Valion markkinaosuudesta huomattavan osan, mikä on ihan oikein rikollisille.

    Et linkittänyt "tilastotietojasi", joten syytteesi Sipilän valehtelusta on huonolla pohjalla. Toki minäkin esitin arvioni vain hypoteettisessa mielessä, mikä kävi ilmi edellisestä kommentistani (konditionaalit).

    Et vastannut lainkaan arviooni aurinkomatkailun suosion vähentymisestä (näkyy kauppatasesta). Valio ei kai liity tähän keskusteluun lainkaan. Yhtä hyvin voisin arvostella sitä tässäkin yhteydessä korkkimaidosta ja arkimaitojuomasta.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Vaikka vienti olisi supistunutkin, myös tuonti tänne on voinut supistua samaan aikaan.. Kauppatasetta tasapainottaisi sekin, että typerien aurinkolomien viettäminen Espanjassa tai Kreikassa vähenisi ja matkoista säästyneet rahat käytettäisiin kotimaiseen kulutukseen.

    Oikeammin kyse on VAIHTOTASEESTA.

    Äänestä

  • NakuALIUPSJombenJohto kirjoitti:

    Oikeammin kyse on VAIHTOTASEESTA.

    Olet oikeassa.

    Äänestä

Iltasanomat.

"Työttömyystukien varassa työtä tekevät eivät ole työllisiä, kirjoittaa Teemu Muhonen.
Suomessa oli marraskuun lopussa 330 000 työnhakijaa, kertovat työ- ja elinkeinoministeriön tilastot. Jos luku kuulostaa jonkun mielestä suurelta, totuus työttömien määrästä on vielä karumpi.

Satojen tuhansien työttömien työnhakijoiden lisäksi noin 130 000 suomalaista oli marraskuussa te-toimistojen ”työllistymistä edistävissä palveluissa”.

Yli puolet heistä kouluttautui työttömyysetuuksien avulla, mutta lähes 40 000 teki töitä pelkkien tukien varassa. He eivät siis olleet palkkatöissä, mutteivät myöskään olleet virallisten tilastojen mukaan työttömiä.

Kuntouttava työtoiminta voi olla työtä tai ristikoiden täyttämistä
Vajaat 40 000 tilastokummajaista ovat viranomaiskielellä ”aktivoituja” työttömiä. Heistä 24 000 on kuntouttavassa työtoiminnassa ja loput työkokeilussa.

Kuntouttavaan työtoimintaan osallistuva voi tehdä kunnille ja yhdistyksille normaaleja työtehtäviä esimerkiksi kirjastossa, pesulassa tai vanhustentalolla, mutta palkinnoksi hän saa ainoastaan 9 euron päivittäisen kulukorvauksen työttömyystuen päälle.

Toisinaan kuntouttava työtoiminta voi taas olla pelkkää ristikoiden täyttämistä.

Työkokeilu puolestaan suoritetaan yleensä yksityisen sektorin yrityksessä. Palkaton kokeilu kestää enintään 12 kuukautta.

Palkattomaan työhön pakotetaan sanktioiden uhalla
”Työllistämistä edistäviä palveluita” on usein kritisoitu siitä, että suurimmassa osassa tapauksista ne eivät johda työllistymiseen vaan mahdollistavat kunnille ja yrityksille ilmaistyön teettämisen.

Kuntouttavasta työtoiminnasta tai työkokeilusta kieltäytyminen voi johtaa työttömyysetuuksien menettämiseen, joten käytännössä osallistuminen on pakollista.

Toisaalta kuntouttavan työtoiminnan ja työkokeilun järjestäminen voi myös maksaa kunnille ja yrityksille merkittäviä summia, ja toisinaan työkokeilu voi johtaa työllistymiseen.

Kyselytutkimusten perusteella osa työttömistä kokee kuntouttavan työtoiminnan mielekkäänä ja osa ahdistavana pakkotyönä.

Palkkatuki korvataan palkattomuudella – tilastot kaunistuvat
Oli palkattomista töistä mitä mieltä tahansa, selvää on, että työttömyysturvan varassa työskentelevät eivät ole työllisiä.

Osa te-palveluihin sijoitetuista 130 000 suomalaisesta sen sijaan on oikeasti töissä. Esimerkiksi palkkatuella työllistettyjä, kunnollista palkkaa saavia oli vajaat 23 000 eli hieman vähemmän kuin kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvia.

Vielä marraskuussa 2011 tilanne oli päinvastainen, sillä silloin tukitoimenpiteillä työllistettyjä oli 34 000 ja kuntouttavaan työtoimintaan osallistui alle 10 000 työtöntä.

Korvaamalla palkkatuettua työtä palkattomalla työtoiminnalla valtio lyö kaksi kärpästä yhdellä iskulla: se säästää palkkatukimenoissa ja siivoaa samalla pitkäaikaistyöttömiä pois virallisista työttömyystilastoista.

Siivouksen kohteeksi joutuvien työttömien kannalta kehitys ei valitettavasti ole yhtä mieluisaa.

Oikaisu 12.22: Jutussa luki aiemmin, että 3 000 työtöntä oli työelämävalmennuksessa. Todellisuudessa he olivat työhönvalmennuksessa, jossa ei olla töissä."
Hyvin männööööö.........

Äänestä
  • pitkässä viestissäsi se komukka ajatus läpi että kun maksamme vain toisillemme riittävä suuruista palkkaa niin kaikki on hyvin..

    Äänestä

Tosin kepu vois tehrä välikysymyksen polttoaineen hinnasta mutta sehän se vasta suuri vitsi.........

Äänestä

A-Studion haastattelua ilmeisesti tarkoitat. Se oli asiallinen ja pääministerin annettiin siinä selkeästi sanoa asiansa kokonaisuuksina, keskeyttämättä.
Miespuolisesta toimittajasta paistoi kuitenkin aika ajoin läpi antipatian typpinen suhtautuminen.

Leipäjonojen lisäksi siinä kysyttiin miten "YLE-kohu" on vaikuttanut kuvaamme ulkomailla vaikka tuskin kukaan ulkomainen toimittaja olisi vaivautunut edes mainitsemaan asiaa, ellei täältä olisi viestiä tullut.

Päättäjissä on varmaan ihan kunnon porukkaa, mutta pääosa joutaisi mitä pikimmin vaihtoon koska se joukko on Suomen tähän tilaan ajanut. Kuinka voisi olettaa silloin, että se olisi täysin rinnoin nostamassa meidät suosta?

Vähäosaisista puhuminen ilman selkeitä tekoja on kuin pornofilmien esittämistä esteettisesti aistillisten sijaan.

Äänestä
  • Vähäosaisia pyritään nussimaan edestä ja takaa. Hallitus kertoo mitä merkittäviä tekoja hallitus on tehnyt köyhyyden vähentämiseksi ja demariakat kirkuvat paatoksella vähintään joka toinen kyselytunti Tv-kameroiden edessä miten köyhää kyykytetään. Tosin heillä ei ole aikomustakaan tehdä yhtään sen enempää kuin vallassa oleva hallitus on tehnyt mutta on kiva kirkua.

    Opposition suurin huoli on mahdollinen talouskasvu maassamme. Jos Suomi on reippaalla kasvuuralla vuonna 2018, on opposition turha haaveilla rökälevoitoista. Todella surkea talouskasvu avaa taas demuille ja muille örkeille taivaanportit vallan kahvaan. Näin tämä on raadollista.

    Naapurimme Putin on todennut tämän saman ja haistattanut paskat demokratialle ja demokraattisille vaaleille.

    Äänestä

  • OlithanSiekii kirjoitti:

    Vähäosaisia pyritään nussimaan edestä ja takaa. Hallitus kertoo mitä merkittäviä tekoja hallitus on tehnyt köyhyyden vähentämiseksi ja demariakat kirkuvat paatoksella vähintään joka toinen kyselytunti Tv-kameroiden edessä miten köyhää kyykytetään. Tosin heillä ei ole aikomustakaan tehdä yhtään sen enempää kuin vallassa oleva hallitus on tehnyt mutta on kiva kirkua.

    Opposition suurin huoli on mahdollinen talouskasvu maassamme. Jos Suomi on reippaalla kasvuuralla vuonna 2018, on opposition turha haaveilla rökälevoitoista. Todella surkea talouskasvu avaa taas demuille ja muille örkeille taivaanportit vallan kahvaan. Näin tämä on raadollista.

    Naapurimme Putin on todennut tämän saman ja haistattanut paskat demokratialle ja demokraattisille vaaleille.

    Maksan köyhien toimeentulon, kohtuullista olisi odottaa että "vähäosainen" tekisi jotain sen eteen, muutakin kun osoittasi mieltä toreille ja kutsumalla minua rumilla nimillä.

    Äänestä

  • Hyvin_toimeen_tuleva kirjoitti:

    Maksan köyhien toimeentulon, kohtuullista olisi odottaa että "vähäosainen" tekisi jotain sen eteen, muutakin kun osoittasi mieltä toreille ja kutsumalla minua rumilla nimillä.

    Epäilen vahvasti sitä maksamistasi.
    Ei tuollaisia kirjoitella, jos olisi "maksaja", sellainen selvittäisi totuuden, onko tosiaan mm. lapsiperheillä suomessa niin auvoista kuin "valtaapitävät" antavat ymmärtää, tai onko työttömillä, sairailla ja vanhuksilla niin hienoa ja huoletonta elämää kuin antavat nykyiset päättäjät ymmärtää. Ei muuten todellakaan ole !

    Äänestä

Leipäjonot kertovat, että ihmiset tarvitsevat valtiolta parempaa tukea. Kunhan pakolaiset saadaan takaisin omiin maihinsa, niin sitten voisi köyhimmille kansalaisille jakaa miljardin euron edestä ruokaa ja muuta tukea vuosittain. Ei hyvinvointivaltiossa saa olla mitään leipäjonoja, sillä silloin hyvinvointisanaa ei voida enää käyttää!

Äänestä
  • Leipäjonoissa kävijöiden pitäisi antaa selvitys mihin ruokaan annetut rahat on käytetty..

    Äänestä

  • Mitenkä_sen_ottaa kirjoitti:

    Leipäjonoissa kävijöiden pitäisi antaa selvitys mihin ruokaan annetut rahat on käytetty..

    Asiaa tietystikin vaatii sellainen yksilö, joka on täysin irti realistisesta maailmasta, eikä ymmärrä täällä elämisen kustannuksia. Luultavimmin täysin holhouksessa oleva yksilö, jonka puolesta kaikki hoidetaan, ja hänelle vain kaikki tulee kuin "sähkö pistorasiasta ja vesi kraanasta".

    Äänestä

Kyllä Suomeen pitäisi saada Hallitus ja ennenkaikkea oikea Pääministeri. On Suomi sen ansainnut. Se vaatisi uudet vaalit, jos maailmassa on yhtään oikeudentuntoa.

Äänestä

"Maamme talous supistui käytännössä koko edellisen vaalikauden ja työttömyys lisääntyi. Nyt olemme vihdoin tilanteessa, jossa talous kasvaa, yhä useampi työtön on saanut työpaikan ja ihmisten luottamus ja usko tulevaisuuteen vahvistuu. "

Äänestä

  • tilastot kirjoitti:

    Kuten edelliselläkin. Mut sitä edellistä Lipponen II on ilo kattella. Seuraava tilasto onkin jännä, en löydä siit mitään yhteneväisyyttä sipulin ja orpon hurjillle puheille. Hallitus teetättää tilastoja, joista voi aina valita hetkeen sopivan.

    http://www.stat.fi/til/tyti/2017/09/tyti_2017_09_2017-10-24_tie_001_fi.html

    talouden nousun näkee jokainen omilla silmillään..

    Äänestä

  • Tilastoistaviis kirjoitti:

    talouden nousun näkee jokainen omilla silmillään..

    Aika harva taitaa itseasiassa ajatella, ja ymmärtää mitä näkee omilla silmillään. Liian moni näkee vain sen, mitä media meille syöttää - ja se on kaukana totuudesta.

    Äänestä

  • Tilastoistaviis kirjoitti:

    talouden nousun näkee jokainen omilla silmillään..

    Kyllä, kotitaloudet ovat pahasti velkaantumassa.

    Äänestä

Eroja kavennetaan köyhdyttämällä kaikkia EKPn biljoonilla jotka ryöstetään kansalta. Koijarit saa rosvotut rahat ja rikastuvat,kansa köyhtyy. Tämä on tiedetty kansantalousasia jota mm Sipilä käyttää hyväkseen. Eihän Sipilä tule koskaan näkemään seurauksia koska on sokea.

Äänestä
  • Alkaa olla aika lapsellisia nämä Tommien provot, suomalaisten vauraushan kasvaa silmissä kun ei miehet saatiin ulos..

    Äänestä

  • fdasfasdfasdff kirjoitti:

    Alkaa olla aika lapsellisia nämä Tommien provot, suomalaisten vauraushan kasvaa silmissä kun ei miehet saatiin ulos..

    Noin yksinkertaisen ei kannattaisi noin monimutkaista nikkiä käyttää.
    Velka suomalaisilla kasvaa kohisten, ja se ei ole vaurautta.

    Äänestä

Sattui YLElle vahinko, heh heh,,,,,,,,,,

Äänestä

Sipilän oikeistolaisen hallituksen myötä alkoi hirveä kansalaistemme eriarvoistaminen ja köyhien ja sairaiden rääkkäyspolitiikka. Nyky-kepulaiset eivät ole poliittisesti ollenkaan keskustassa vaan oikealla ja vahvasti. Sipilän pääministerinä ollessa monesti oikeammalla kuin kokoomuslaiset ... lähennellen jo äärimmäispersuja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUUNNAMUUTOSKO kirjoitti:

LEIPÄJONOT SENTÄÄN KOPLATTIIN UUTISEEN..
"Maamme talous supistui käytännössä koko edellisen vaalikauden ja työttömyys lisääntyi. Nyt olemme vihdoin tilanteessa, jossa talous kasvaa, yhä useampi työtön on saanut työpaikan ja ihmisten luottamus ja usko tulevaisuuteen vahvistuu. Hallitus tekee kaikkensa, että tätä myönteistä talous- ja työllisyyskehitystä nyt kaikin tavoin voimistetaan. Etenkin yhteiskuntamme nuoret ja pitkäaikaistyöttömät ansaitsevat valoisamman näkymän tulevaisuuteen.
Suomen suunta on parempaan päin, mutta etenkin meidän päättäjien on pidettävä mielessä, että kaikilla suomalaisilla ei mene hyvin. Yhteiskunnallisen eriarvoistumisen uhka on todellinen ja hallitus ottaa sen vakavasti. Pidän erittäin tärkeänä, että Suomea kuntoon laitettaessa pidämme kaikki suomalaiset mukana. Hallitusohjelmankin tärkeimpiä tavoitteita on ihmisten hyvinvointi- ja terveyserojen kaventaminen."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu