Itse en Ilmastonmuutosta pitänyt suurena uhkana ennen kuin luin viime vuosisadan alussa tehdyt Eino Leinon runot.
Niissä ikään kuin puhutaan siitä kuinka merestä tulee yksi ainoa maapallon suuruinen meri niin, että sen pohjaviiva on yhtenäinen.
Kaiketi tuollainen skenaario merkitsisi Pohjoisen jäämeren sulamista. Noissa runoissa on jopa maailmanlopun tunnelmaa ja toinen ennustus koskee auringon kylmenemistä, josta puhutaan paljon vähemmän kuin meren tulemisesta yhtenäiseksi; koko maapallon merien yhteenliittymäksi. Mutta jonkin verran on viittauksia myös auringon kylmenemiseen.
Tarkoittaako se auringossa tapahtuvaa muutosta, vai maapallon heilahdusta pois sijoiltaan meren liikkeiden takia? Sitä en tiedä.
Eikä nuo runot ole ainoat, joissa asiaa ennakoidaan, vaan ovat myös Tiibetin ja Intian tietäjät hengessään usean vuoden ajan varoittaneet, että koko Pohjois-Eurooppa peittyy veden alle valtavan tsunamin seurauksena. Ainakin jo viiden vuoden ajan on tuollaista kuulunut.
Raamattu puolestaan kehottaa sinetöimään ukkosten suut pauhaamasta luonnon sujelua yms. Koska LOPPU ON TULLUT. Vanhan testametin profetiat; etenkin Danielin kirja ennakoivat, että LOPPU ON JUURI NYT TULLUT.
Merkitseekö se, että meren pohjan viiva muuttuu yhtenäiseksi sitä, että merivirrat myös muuttavat suuntaa jää nähtäväksi.
Luulisi aikaa kuluvan vielä siihen, että Pohjoinen Jäämeri kokonaan sulaa. Ja tietenkin runous on luotettavaksi lähteeksi liian epävarmaa. Mutta satuin nyt vain lukemaan noita runoja ja niissä kerrottuja taruja meren tulemisesta yhtenäiseksi.
Ilmastonmuutos ja maailmanloppu
5
337
Vastaukset 5
- 89899989
Jossain, muistaakseni isossa kirjassa on profeetan ennustus."He myrkyttävät maan, veden ja ilman."
- alfa123om22
http://www.ekofokus.com/2015/09/arktinen-merijaa-minimissa-neljanneksi.html
Eihän sitä voi uskoa, että tuo pohjoisen jäämeren sulaminen olisi niin suuri juttu, mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Jos tapahtuu suuri katastrofi sen takia niin se olisi aika yllätys kuitenkin. - loppu.hehehee
Hyviä maailmanlopun visioita juu, ei siinä mitään. Tässä pari kauhuvisiota lisää, eivät nämä nyt aivan loppuja ole, mutta ankeutta kuitenkin:
http://selvanakija.blogspot.fi/2017/06/kohta-ihmiskunnalle-naytetaan-narhen.html
http://www.tekniikkatalous.fi/tiede/jos-tama-kesa-tuntuu-kylmalta-niin-odotapa-vuotta-2030-auringon-pinnan-aktiivisuus-laskee-jopa-60-3325672 On enää vain yksi tulppa Arktiksessa, joka estää kaikkien merien yhdistymisen. Kun tuo yhdistyminen tapahtuu luulisi meren liikkeiden villiintyvän. Tulee paljon myrskyjä ja 2000 vuotta myrskypilven päiviä.
- Jaatinen_
Saisi lämmitä ensiviikoksi vähän lisää, on nimittäin loma alkamassa. Tosi viileätä on ollut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3521051- 71728
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37666- 41578
- 41555
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75461
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19461kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459