http://www.talouselama.fi/uutiset/92-250-n-sakko-uhkasi-veneilijaa-mt-armo-kavi-talla-kertaa-oikeudesta-6612726
Oikeus perui sakot sen vuoksi, että syytetty oli hyvätuloinen ja sakosta olisi tullut suuri. Onnea vaan suomelle tulevan satavuotisjuhlavuoden kunniaksi. 1918-2018. Kirveellä ois töitä. Tai Putinilla.
Oikeus perui sakot sen vuoksi, että syytetty oli hyvätuloinen ja sakosta olisi tullut suuri. Onnea vaan suomelle tulevan satavuotisjuhlavuoden kunniaksi. 1918-2018. Kirveellä ois töitä. Tai Putinilla.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olikohan Kepulainen?
"Veneilijä oli hyvätuloinen. Niinpä kun hänelle määrättiin lievästä valtionrajarikoksesta 15 päiväsakkoa, sakon loppusummaksi kertyi 92 250 euroa.
Tuomioistuin päätyi lopulta pitämään veneilijän tekoa varsin vähäisenä rikkomuksena. ”Lähes 100 000 euron sakko oli päätöksen mukaan yleisen oikeustajun vastainen, vaikka tekijä olisi tekoon syyllinen ja sakotettavalla olisi myös maksukykyä. Lopputuloksena oli, että käräjäoikeus jätti vastaajan kokonaan tuomitsematta rangaistukseen”, Maaseudun Tulevaisuus kirjoittaa.
MT:n mukaan veneilijän kannalta suotuisa tuomio ei ole vielä lainvoimainen, koska syyttäjä aikoo valittaa tuomiosta".
.
Ihan linjassa muiden PersKeKo-porvarihallituspäätösten kanssa tämä sakon perumisen syy: hyvät tulot. Ylen, valtiovarainministeriön lisäksi myös oikeuslaitos alkaa olla miehitetty keskokoomuksella näemmä.
olis menny jotenkin oikeustajuun jos tulot ois niin pienet mutta että liian suuret tulot ei hyvää päivää?
Nythän sitten Waalruusin Bjöörnekin voi ajaa itse autoaan, kun poikkeaa täällä härmässä.
toinen ääripää eli tuloton 10 päivä sakkoa maksoi 200 euroa poliisi lepyttyli että pääsit rike sakon hinnalla tulottomana.
No eihän tuossa nyt mitään varsinaista rikostakaan tapahtunut.
Tapahtui. Schengen ei koske suomalaisia.
Ja se rikos tapahtui kauan aikaa sitten.
suomen+"oikeus"+taas+toteutui+100%,+noin+se+toimii+aina.+antaa+hyvan+kuvan+oikeuden+oikeellisuudesta.
Sakon perumisen syy: hyvät tulot
http://www.talouselama.fi/uutiset/92-250-n-sakko-uhkasi-veneilijaa-mt-armo-kavi-talla-kertaa-oikeudesta-6612726
"Oikeus perui sakot sen vuoksi, että syytetty oli hyvätuloinen ja sakosta olisi tullut suuri. Onnea vaan suomelle tulevan satavuotisjuhlavuoden kunniaksi. 1918-2018. Kirveellä ois töitä. Tai Putinilla".
-
Pienituloisella sakkoja varmaan korotetaan saman kokoomuslaskuopin mukaan, koska ne olivat liian pienet huonojen tulojen takia.
Kyllähän se on tietysti idioottimaista, mutta se ei ole idioottmaista jos eläkeläistä (noin 800€ kuukaudessa ) rokotetaan 300€ rikesakkoa pienestä ylinopeudesta, Todennäköisesti tälle rahamiehelle jää vielä ehkä jotain elämiseenkin vaikka maksaakin vähän reilummin, , mutta koita pärjäillä 500€ kuukausi, Herää vaan kysymys mikä täällä on kohtuutonta
Sakot tulee antaa. mutta minkä suuruisina ?
10 000 € varmasti auttaisi jatkossa muistamaan ottamaan Passin mukaan.
Syyttäjä on valittanut kun sakkotuomiota ei tullut.
Laki on sama kaikille, vain tuomiot vaihtelee.
No tietenkin! :)
Ja vaaditaaks Viroon muka passi tai erillinen poliisin myöntämä henkilötodistus?! Eks se o Schengen-maa sekin?
Joten luulis EU-ajokortinkin piisaavan!?