Ylen uutisen mukaan tamperelainen Patrik Laine ansaitsee noin 900 000 euroa vuodessa ja 200 000 bonukset päälle. Jos hän olisi panostanut ruotsin opiskeluun jääkiekon sijasta, paljonkohan hänen ansionsa olisivat?
Luultavasti 20 euron kielilisä, ja "tasa-arvoinen asema", mutta miljoonan verran pienemmillä vuosituloilla!
Miksi kukaan panostaisi ruotsin kieleen, kun siitä ei palkita käytännössä lainkaan?
Luultavasti 20 euron kielilisä, ja "tasa-arvoinen asema", mutta miljoonan verran pienemmillä vuosituloilla!
Miksi kukaan panostaisi ruotsin kieleen, kun siitä ei palkita käytännössä lainkaan?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mene nukkumaan.
Vain toistaitoiset suomenmaalaiset tarvitsevat ruotsin taitoa, jotta saavat sen avulla suojatyöpaikan.
Nuori NHL-pelaaja Puljujärvi taas ei osaa tarpeeksi hyvin englantia, koska joutui tuhlaamaan aikaa turhan pakkoruotsin opiskeluun.
Tietenkin kouluista täytyy myös lopettaa velvollisuus opiskella esim. matematiikkaa, ei Laine panostanut siihenkään...
Puljuhan on syntynyt jo Ruotsissa, vieläkö pakkoruotsit niskaan?
Patrik oli hyvä koululainen ja keskiarvo oli aina yli kahdeksan. Kielissä Patrik oli erityisen hyvä ja panosti tietenkin eniten englantiin mutta oli hyvä ruotsissakin.
Mutta jos kerran saa 900.000 euroa vuodessa, eikä panostanut ruotsiin, se on erittäin varteenotettava ja järkevä peruste lopettaa kaikki ruotsin opiskelu kouluista....
Kaikkien pitää lopettaa ruotsin opiskelu, rikkaudet tulevat vain siten...
Takuulla seuraava hallitus ottaa ohjelmaansa tämän...
Kieliasiantuntijat, pedagogit julistavat Laineen-mallin olevan ainoa oikea...
Lopetin juuri ruotsin opiskelun - ja ansaitsen miljoonan vuodessa! Lopettakaa tekin!
Pointti on se, että nuorten miesten tulisi antaa löytää itsestään se oman elämänsä patriklaine, keskittyä siihen omaan juttuun, joka kiinnostaa ja innostaa.
Monelle se kiinnostuksen kohde on vaikkapa juuri matematiikka!
Suomen kansantalouden kannalta on järkevämpää antaa innostuneiden innostua kunnolla eikä tuputtaa heille jotain pienen intressiryhmän tarpeentyydyttämiseen tähtäävää pakkoainetta.
Pakkoruotsin lisäksi muita tuollaisia aineita ei ole koulussa: EI ole kemiallista kansanpuoluetta tai biologista kansanpuoluetta vaatimassa kemiaa ja biologiaa pakolliseksi opintojen kaikille asteilla.
Mutta ruotsalainen kansanpuolue meillä on vaatimassa ruotsia opintojen kaikille asteille kaikille pakollisena.
Laine on loistoesimerkki siitä, että innostus ja intohimo kantaa pitkälle.
Ruotsin opiskelu on kuin anaaliseksiä:
Joillekin se anaali kuulemma maistuu vapaaehtoispohjaltakin, mutta pakotettuna siitä jää vain aikamoinen jomotus ja paskanmaku suuhun!
Täsmälleen sama pätee ruotsin kieleen!
Ruotsin opetus kouluissa ei estä ketään etsimästä ja löytämästä itsestään mitä ikinä haluaa, yhdestä oppiaineesta sellainen ei riipu eikä roiku.
Tuo vertauksesi paljastaa sivistyneisyyden tasosi... no ehkä olet vielä pelkkä kakara, etkä aikuinen ollenkaan.
Patrik on älykäs kaveri ja huippujääkiekko vaati älykkyyttä. Patrikin älykkyys riitti kielien opiskeluunkin. Fennomaaniurputtajilla ei riitä älykkyys muuta kuin urputtamiseen.
mä veikkaan kans, että patrick ei urputa pakkoruotsista... !
En jaksa likat lukea, mutta nuolkaa munianne. YT. P-Reino.
eikö ole aika poikkeuksellista ansaita 900 000 vuodessa ? eli siis palstafennon logiikan mukaan, jos EI ansaitse tätä summaa, kärsii siis "pakkoruotsista" ja elämä menee pieleen ?
aika erikoisia selityksiä palstalla fennoilla... ajatelkaa jos koko suomi ajattelisi näin ... ? olisimme varmaan kehitysmaa !
"ei panostanut ruotsin opiskeluun"
Siis kuinka moni menestynyt ihminen on erityisesti "panostanut" johonkin kouluaineeseen?? Nyt on kyllä fennomaani aika hakoteillä... (!!)