Juomavesi loppumassa maapallolta nopeasti!

vesiloppuu

http://maailma.net/artikkelit/planeetalta_loppuu_vesi

Planeetalta loppuu vesi ja se on tosiasia joka pitää uskaltaa kohdata tai sille ei voida tehdä yhtään mitään. Veden loppumiseen on aikaa korkeintaan pari sukupolvea ja sitten maapallolla ei ole enää juotavaa vettä. Monissa maissa vesi loppuu 10-20 vuoden sisällä ja väestö alkaa kuolla janoon ja vedenpuutteen luomiin kulkutauteihin.

http://yle.fi/uutiset/3-6658681

Tutkijat: Puhdas vesi loppuu parissa sukupolvessa

Vain 2,5 prosenttia maapallon vedestä on juomakelpoista. Tutkijoiden mukaan puhdas vesi loppuu jo pian, ellei ongelmaa ymmärretä ja siihen puututa.

Valtaosa Maan nykyisten asukkaiden lapsenlapsista joutuu kärsimään pahasta vesipulasta, ellei saastuttamiselle ja veden tuhlaamiselle tule loppu, varoittavat Saksaan Bonniin kokoontuneet tutkijat. Ongelma on täysin ihmiskunnan itse aiheuttama ja siksi se olisi myös vältettävissä, sanotaan 500 tutkijan nelipäiväisen kansainvälisen kokouksen loppujulkaisussa.

Kokous pyrki kartoittamaan todisteet ihmisten vaikutuksesta makean veden saatavuuteen. Vain 2,5 prosenttia maapallon vesistä on makeaa eli juomakelpoista. 70 prosenttia siitä on ikijäätä ja -lunta. Lähes kaikki muu on maan alla pohjavesinä. Järvissä ja joissa makeasta vedestä on vain 0,3 prosenttia.

Tällä hetkellä arviolta kolmasosa maailman asukkaista on vailla riittävää makeaa vettä, ja tilanne pahenee seuraavan tai sitä seuraavan sukupolven aikana, Bonnin julistukseksi kutsutussa julkaisussa todetaan.

-------------------------

Ymmärrättekö te mitä tämä merkitsee? Ihmiskunta TUHOUTUU juomaveden loppumiseen koska ihminen ei selviä kuin pari päivää juomatta. Planeetan vesivarat on loppuun käytetty. Tämä laji katoaa veden loppumisen takia eikä sotimalla tai teknologian tuhoamana. Kuolemme janoon lopulta kaikki.

Suomessa on puhdasta vettä pitkäksi ajaksi, mutta vain jos huolehdimme vesivaroista emmekä myy veden omitusta ulkomaille tai anna muiden viedä järvistämme ja joistamme vettä. Veden suojelun pitää alkaa viimeistään nyt.

Tätä menoa ihmiskunnalla on aikaa 10-20 vuotta, jos sitäkään. Ymmärtäkää se!

32

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merissa-on

      tulvat,kun jaat sulaa. sielta saa vetta,se vain maksaa enemman kuin pohjavedet. naita merivesia kayttavia on mm. espanjassa,varmaan muuallakin.

    • Anonyymi

      Ei maapallolta vesi ole loppumassa, mutta ongelma on se että ihmisiä syntyy kokoajan lisää ja lisää, jolloin sitä puhdasta juomavettä ei vain riitä kaikille. En halua olla mikään vitun salaliittoteoreetikko, mutta mikä olisikaan parempi tapa saada tuhansittain ihmisiä hengiltä, jäämättä kiinni, kuin kehittää virus joka aiheuttaa maailmanlaajuisen pandemian?

      Niimpä ;)

      • Anonyymi

        Ja vielä parempi tapa kuin pandemia olisi kehittää ensin valepandemia ja siihen rokote, jolla voidaan valikoivasti jättää toiset henkiin ja toisten antaa kuolla. Aito pandemia tappaisi valikoimatta, mutta rokotteilla voidaan valita ketkä saavat tappopiikin, joka tappaa toiset nopeasti ja toiset hitaasti, ja toiset taas saavat pelkkää plaseboa.


    • Anonyymi

      Nää on näitä...

      Veden suurkuluttaja monissa maissa on maatalous, sekä kasvinviljely että ennen kaikkea karjankasvatus. Kuumassa maassa elävä nauta on aika janoinen eläin ja syö keinokastelulla kasvatettua rehua.

      Veden hinta tulee nousemaan rajusti, ja sillä on sitten kaikenlaisia muita ikäviä seurauksia.

      • Anonyymi

        Tämän vuoksi karjatalous on lopetettava Suomesta ja lisättävä Namibiassa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän vuoksi karjatalous on lopetettava Suomesta ja lisättävä Namibiassa

        Afrikassa vettä riittää.


    • Anonyymi

      Vesi ei häviä mihinkään. Kyllä sitä riittää, mutta ilmaston lämpenemisen vuoksi haihtuminen kasvaa. Vesi tulee taivaalta alaskin, mutta ei välttämättä sinne, missä sitä tarvittaisiin.

    • Anonyymi

      Eikö ne tuhannen tunarit osaa edes kuravettä puhdistaa.

    • Anonyymi

      KAIKKI VIHREÄT TÄÄLTÄ istuttamaan metsää saharaan ! Mitä pirua ne täällä lätkyttää joutilaana.

    • Anonyymi

      Kellari täynnä olutta, kyllä kelpaa.

      • Anonyymi

        Milläs valmistat enää olutta jos vesi loppuu?


    • Anonyymi

      Ja siitä, että ihmiset ovat lisääntyneet kuin tolkuttomat kuivillakin alueilla, pitää tietenkin rankaista meitä suomalaisia, jotka olemme hoitaneet oman tonttimme tässäkin asiassa.

      Meidän pitää nyt tietenkin alkaa viemään vettä vaikka minne, ja maahamme pitää päästää kansainvälisiä "läntisiä ystäviä" pullottamaan vetemme ja myymään sen suurkaupunkeihin. Omat kapitalistimme tietenkin hieroskelevat jo kämmeniään ja lipovat vesikielellä ajatellessaan voittoja ja uusia hienoja sähköautoja, joita niillä voitoilla voi ostaa ja ajella sitten köyhien nenän edestä.

      Ja tietenkin suomalaisia pitää alkaa verottaa vedenkäytöstä ja vedenkäyttö pitää saada Suomessa vähenemään Mosambikin tasolle, että osallistumme taakanjakoon ja näytämme esimerkkiä.

      Kaiken muun lisäksi meidän tulee ottaa tänne muutama miljoonaa vesipakolaista, esimerkiksi Pakistanista, josta Britannian kaduille tulee väkivaltaisimmat puukottelijat ja naisten silmille happoa heittelevät.

      Vihreät, nyt herätys ja toimiin. Vain Suomi voi pelastaa maailman ja me olemme selvästit taas suurimmat syylliset tähänkin tilanteeseen!

    • Anonyymi

      Täytyy Lahden kaupungin myydä enemmän kinkeille vettä.

    • Anonyymi

      Miten vaikeata on valmistaa juomakelpoista vettä merivedestä? Miksei kehitysapua laiteta esim. tuollaiseen? Loput elämästään voivat tehdä itse itsensä eteen itse, jos kiinnostaa.

      • Anonyymi

        Afrikkaan ei voi viedä edes manuaalista vesipumppua, koska pumpun huoltaminen on heille liian vaikeaa. Kaivot on tehtävä kuoppana, mistä paikallinen osaaja hakee ämpärillä vetensä.
        Vedenpuhdistuslaitosta on turha rakentaa afrikkaan, koska paikalliset eivät kykene kehittymään sille tasolle moneen sukupolveen, että laitoksen käyttö olisi mahdollista.


    • Anonyymi

      Merissä riittää juomavettä vaikka kuinka. Ei meriveden suolanpoisto ole mitään rakettitiedettä. Tuulisähköllä ja aurinkokennoilla voidaan tehdä täysin vihreää suolanpoistoa.

      • Anonyymi

        Samoin järviä on mahdollisuus kasvattaa, kun lähes umpeen soistuneet järvet avataan kaivinkoneilla isommiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samoin järviä on mahdollisuus kasvattaa, kun lähes umpeen soistuneet järvet avataan kaivinkoneilla isommiksi.

        Se nyt vaan ei käy. Siinä lammella asuu harvinainen salamanteri.


    • Anonyymi

      Juomavesi ei koskaan lopu, mikäli esim. Salpausselän tyyliset alueet säilyy. Ne suodattavat vedestä saasteita ja täyttävät pohjavesivarantoja. Tälläkin hetkellä esim. Suomessa pulputtaa suunnaton määrä lähteitä, joista voi suoraan juoda puhdasta ja raikasta vettä. Tämä puhtaus on mittauksin varmistettu. Lisäksi vedensuodatuslaitteet tuottaa puhdasta juomavettä, ja jos laitejärjestelmä on tarpeeksi laaja, se voi korvata kokonaan luonnollisen suodatusjärjestelmän. Pohjaveden "loppuminen" on alarmistien hysterisointia saasteita vastaan. Aivan kuten ilmastonmuutoksessakin.

      • Anonyymi

        juomaveden* "loppuminen"....


      • Anonyymi kirjoitti:

        juomaveden* "loppuminen"....

        Ei se juomavesi vielä ole loppumassa ainakaan Suomesta, täällähän pas kannetaankin juomakelpoiseen veteen.


      • Anonyymi
        kauno.ijas kirjoitti:

        Ei se juomavesi vielä ole loppumassa ainakaan Suomesta, täällähän pas kannetaankin juomakelpoiseen veteen.

        Vessan pöntöstä menee puhdistamon kautta takaisin vesistöön ja sieltä aikanaan taas pohjavedeksi ja juotavaksi.


    • Anonyymi

      Vaarallisinta olisi, jos suomalaisilta loppuisi viina, se tietäisi kadasrofia koko valtakunnalle. Samaa, kuin vihreiltä kannabis.

      • Anonyymi

        Suomalaiset kuolis välittömösti sukupuuttoon jos viina loppuis .


    • Anonyymi

      Suomi lahjoittaa puhtaan vetensä Kiinaan.
      Suomalainen teknologia ei kykene saamaan vettä pulloon.

    • Anonyymi

      Milloin niitä jäävuoria aletaan hinaamaan janoisille?

    • Anonyymi

      Kapitalismi yhdistettynä väestönkasvuun on KATASTROFI

      mutta luonnonlakiin kuuluu se, että ylisuuria populaatioita luonto automaattisesti leikkaa. Tässä tapauksessa populaation itsensä toimesta. Ahneella on paskanen loppu, tavataan sanua

    • Anonyymi

      Suomessa vielä riittää vettä ja tilaa asua. Helposti viisi miljoonaa maahanmuuttajaa voisi ripotella suomeen, eikä näkyisi juuri missään.

      • Anonyymi

        Kyllä näkyisi. Niitä riittäisi palvottaviksi ylen ohjelmiin entistä enemmän. Joka mainoksessa olisi maahanmuuttaja joka toisen sijaan.


    • Anonyymi

      Kanadassa, Skandinaviassa ja Venäjällä vesivarannot lisääntyvät koko ajan, joten siitä ei tule pulaa.

    • Anonyymi

      Ihminen kykenee tekemään vaikka paskasta puhdasta juomavettä. Vesiplaneetalta ei vesi lopu koskaan.

    • Anonyymi

      Bahrainissa maksaa bensa 16snt/litra, ja vesi 36snt/litra. Näin olen lukenut aikoinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe