Itävalta ja rajavalvonta

Itävallan sisäministeri Sobotka sanoo "Politico.eu"n artikkelissa jatkavansa rajavalvontaansa toistaiseksi.

Sobotka: "Niin kauan kuin EU ei kykene turvaamaan ulkorajojaan, Itävalta turvautuu kansallisiin toimenpiteisiin".

http://www.politico.eu/article/austria-will-maintain-border-controls-indefinitely/
6119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksei Suomi tee samaa. Kaikki tulleet Ruotsista...

Äänestä

Sipilä ja Soini valehteli, että rajaa ei voi sulkea. Miten sitten Itävalta voi sen tehdä. Nyt kin Suomeen tulee lähes 5000 irakilaista turvapaikkahuijariamiestä vuodessa, Ruotsista ei saa päästää yhtään huijari Suomeen. Venäjältä tuli 2400 viime vuonna. Siitä nousi meteli ja raja saatiin suljettua laittomilta. Miksi ei onnistu Ruotsin rajalla.
Kun Itävalta otti rajatarkastukset käyttöön niin Suomilin voi nii tehdä.
Jos ei niin kertokaa miksi ei voisi ?

Äänestä
  • No kun EU:n säännöt koskevat vain Hölmölää.

    Äänestä

  • Kyse on siitä, että pääministerimme leikkii laupiasta samarialaista, eikä toimi oman kansamme parhaaksi. Koko mielipuolisuus on siis kiinni vain siitä yhdestä miehestä, joka ymmärtämättömyyttään aluksi vieläpä kutsui irakilaiset Suomeen. Mutta miksei hän ota mitään opikseen, sitä en ymmärrä enkä tule koskaan hyväksymään. Sipilällä olisi ollut monta kertaa mahdollisuus sanoa, että nyt olemme auttaneet tarpeeksi Suomessa ja nyt saa riittää. Onhan muitakin, tehokaampia tapoja auttaa oikeita pakolaisia? Mutta ei. Miten selitätte tämän?

    Äänestä

  • Hömppäjohtaja kirjoitti:

    Kyse on siitä, että pääministerimme leikkii laupiasta samarialaista, eikä toimi oman kansamme parhaaksi. Koko mielipuolisuus on siis kiinni vain siitä yhdestä miehestä, joka ymmärtämättömyyttään aluksi vieläpä kutsui irakilaiset Suomeen. Mutta miksei hän ota mitään opikseen, sitä en ymmärrä enkä tule koskaan hyväksymään. Sipilällä olisi ollut monta kertaa mahdollisuus sanoa, että nyt olemme auttaneet tarpeeksi Suomessa ja nyt saa riittää. Onhan muitakin, tehokaampia tapoja auttaa oikeita pakolaisia? Mutta ei. Miten selitätte tämän?

    Ennen kuin voisi vastata kysymykseesi, pitäisi päästä päättäjien pään sisälle tutkailemaan, mitä siellä liikkuu.

    Äänestä

Jos se Sipilä tykkää niin paljon tummista miehistä...
...että niitä pitää saada Suomi pullolleen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PaholaisenPentu kirjoitti:

Itävallan sisäministeri Sobotka sanoo "Politico.eu"n artikkelissa jatkavansa rajavalvontaansa toistaiseksi.

Sobotka: "Niin kauan kuin EU ei kykene turvaamaan ulkorajojaan, Itävalta turvautuu kansallisiin toimenpiteisiin".

http://www.politico.eu/article/austria-will-maintain-border-controls-indefinitely/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu