Natokyykkyjen friendly fire

Isis tappoi kymmeniä siviilejä Syyrian maltillisten kapinallisten hallussa olleessa Azazin kaupungissa, mutta se ei herättänyt natotrolleissa minkäänlaista reaktiota. Jos Venänä olisi joskus tehnyt jotain vastaavaa maltilliselle oppositiolle, kuohuisi natosaitti yli äyräiden kostoa vaativista kommenteista.
Mutta Venäjän rauhantahtoiseen politiikkaan ei kuulu tuollaiset hirmutyöt. Kun he kumppaneineen valtasivat Aleppon, he antoivat kapinallisten mennä Azaziin ja muihin jo valmiiksi kapinallisten hallussa oleviin kaupunkeihin.
http://yle.fi/uutiset/3-9391873
15146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Natotrollit eivät yleensä kirjoita pahaa sanaa Isiksestä. Venäjän valloitus on heidän ykköstavoitteensa.

Äänestä
  • "Natotrollit+eivät+yleensä+kirjoita+pahaa+sanaa+Isiksestä."ISIS-järjestön+pahuus+ja+epäinhimillisyy+on+kaikkien+tiedossa+ja+on+kaikkien+yhteinen+toive,+että+ISIS+hävitetään+juurineen+pois+maailmasta!"+Venäjän+valloitus+on+heidän+ykköstavoitteensa.+"Idioottimainen+möläytys,+JOPA+TILTUN+sanomaksi!KUKAAN+EI+OLE+HYÖKKÄÄMÄSSÄ+VENÄJÄLLE!KUKAAN+AINAKAAN+SUOMESTA+ei+halua/himoitse+sotaa!SUOMEN+ARMEIJA+EI+HYÖKKÄÄ+VAAN+PUOLUSTAA+VAIN+OMAA+ALUETTAAN!Toisin+sanoen+ei+kukaan+muu+kuin++Tiltu+ITSE!Ja+kun+ei+suomalaisia+asia+kiinnosta+niin+joutunee+Tiltu-parka++höökimään+Venäjälle+yksinään!On+varsin+todennäköistä,+että+Tiltu+kärsii+yksin+hyökätessään+100+%:n+tappiot!

    1Äänestä

  • Isis on Usa:n ja Nato maiden tärkein kumppani.

    Äänestä

Suurin osa kuolleista on siviilejä. Lisäksi kymmeniä ihmisiä loukkaantui, joista monet vakavasti.
Azaz on Syyrian kapinallisten hallussa oleva pikkukaupunki, jonne on tullut paljon pakolaisia muualta maasta, kuten Alepposta. Säiliöauto räjähti oikeustalon edustalla vilkkaalla keskusta-alueella lauantaina.
Azaz on Turkin tukeman maltillisen kapinallisryhmän Vapaan Syyrian armeijan tukikohta.
Äärijärjestö Isis on yrittänyt saada kaupungin haltuunsa useita kertoja.

1Äänestä

Ikävä tapaus ....... .

Äänestä
  • Sallaista on vapaus.

    Äänestä

Usan ja Naton kenraalien taktinen ja strateginen osaaminen on imbesillien luokkaa

Äänestä
  • Ja tämän huikean arvion antoi sotataidon korkein asiantuntija:

    Työtön ja koulut kesken jättänyt ex-paperimies Valkeakoskelta!

    1Äänestä

Tuokin turha episodi kertoo osaltaan kuinka monimutkaisesta konfliktista on kysymys.

Äänestä

Alla Syyrian täysikuun kapinalliset tappaa toisiaan. Alla vaatteiden veristen loiset tappaa loisiaan.

Äänestä
  • Väärä biisi ... kyseessä on kappale: "Musta Aurinko Nousee" ... ;-)

    Äänestä


Jenkkien tukemat äärimaltilliset kapinalliset iskivät myös Damaskokseen.
http://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005123563.html
Syyrian pääkaupungissa Damaskoksessa lauantaina tehdyn tuhoisan pommi-iskun kuolonuhrien määrä on noussut 74:ään, kertoi Syrian Observatory for Human Rights -järjestö sunnuntaina.

Äänestä
  • Ja postauksesi liittyy palstan aiheeseen .... miten??????????

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Ja postauksesi liittyy palstan aiheeseen .... miten??????????

    Natomaat harjoittelevat Pietarin valtausta Mosulissa Yhdysvaltain johdolla:

    "Mosuliin tehdyssä ilmaiskussa pelätään kuolleen yli sata siviiliä.
    Ilmaisku osui Isis-järjestön räjähteillä lastattuun kuorma-autoon ja tuhosi kymmeniä rakennuksia."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alankovai kirjoitti:

Isis tappoi kymmeniä siviilejä Syyrian maltillisten kapinallisten hallussa olleessa Azazin kaupungissa, mutta se ei herättänyt natotrolleissa minkäänlaista reaktiota. Jos Venänä olisi joskus tehnyt jotain vastaavaa maltilliselle oppositiolle, kuohuisi natosaitti yli äyräiden kostoa vaativista kommenteista.
Mutta Venäjän rauhantahtoiseen politiikkaan ei kuulu tuollaiset hirmutyöt. Kun he kumppaneineen valtasivat Aleppon, he antoivat kapinallisten mennä Azaziin ja muihin jo valmiiksi kapinallisten hallussa oleviin kaupunkeihin.
http://yle.fi/uutiset/3-9391873

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu