Luopuneet - Kohtaloita Vartiotornin varjosta

https://youtu.be/CiiZN2NumB8

"Puolen tunnin mittainen dokumentti "Luopuneet" käsittelee Jehovan todistajista eronneita ja erotettuja henkilöitä, jotka ovat eroamisensa myötä menettäneet kaikki ihmissuhteensa uskonlahkon sisällä. Dokumentissa sivutaan myös Jehovan todistajien erottamiskäytäntöjä sekä oikeuskomiteoiden toimintaa ja tarkastellaan niiden vaikutuksia erotettujen ja eronneiden elämään."


Kuten pätkässä yksi entinen jäsen mielestäni hyvin toteaa, että jos lahkoissa luetaan jotain pölystä kirjaa, jonka neuvoilla tuhotaan ihmisen psyyke olisi hyvä saada lahkojen mielivaltaisuutta vastaan lait ja velvoitteet, joilla ehkäistä vastaava toiminta. Pitemmän päälle vaarallisista lahkoista ei kärsi vain yksilöt, vaan koko yhteiskunta.

Uskonto myrkyttää kaiken.

11

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnhgfdfguio

      Ihmiset tekee uskonnosta myrkyllisen.

    • onnellisesti.uskova

      Kyllä Karjalan menettäminen on pieni trauma verrattuna uskonsa menettämiseen.

      Onneksi minun ei ole tarvinnut koskaan luopua kummastakaan.

      • Oudoksuva

        Uskonnollisia tekstejä ei voi syödä (vaikka uskovaiset sanojaan söisivätkin) eikä se auta elämän laatuun. Joten jos vaihtoehtona olisi ollut Karjalan ja Petsamon pitäminen tai Ruotsin uskonnosta luopuminen, paljon mieluummin jälkimmäisestä eroon... :)


      • tovereita.toisilleen
        Oudoksuva kirjoitti:

        Uskonnollisia tekstejä ei voi syödä (vaikka uskovaiset sanojaan söisivätkin) eikä se auta elämän laatuun. Joten jos vaihtoehtona olisi ollut Karjalan ja Petsamon pitäminen tai Ruotsin uskonnosta luopuminen, paljon mieluummin jälkimmäisestä eroon... :)

        Da, tavaritsh. Harasoo finnogo kommunista.


      • Oudoksuva
        tovereita.toisilleen kirjoitti:

        Da, tavaritsh. Harasoo finnogo kommunista.

        Kokeile kirjoittaa Suomea tai edes jotain murteista jos tahdot että joku ymmärtää sinua. :)
        Mutta ei, en kannata aatetta jonka suurin johtaja oli Gruusialainen pappi.


      • totuuskortti.ap

        Aika tuohtuneita kommentteja Ordotoksi-kristiyltä T.T , varsinkin jälleen kerran oudoksuvalta. Selvästi osui arkaan paikkaan, asia halutaan salata hyökkäävällä taktiikalla.

        Oudoksuvan kymmenet muut kristityt nimimerkit palstalla muuten viittaavat ihan samaan.. pään mäjähtämiseen


      • En tiedä, kumpi on hirveämpää sukulaisiin ja läheisiin yhteyden menettäminen vai maiden menetys.

        Yhdelle ihmiselle tuo voi merkitä maailman luhistumista ja moni on ajautunut mielenterveyden menettämiseen tai itsemurhiin.

        Ja tuollaista uskonnon varjolla systemaattisesti annetaan vieläpä sivistyneessä Suomessakin tapahtua.


    • huomasin.tuolta

      Videon kommenteista:

      ". pyhäperse1 viikko sitten
      hyi vittu ku tuli huono olo näistä mielisairaista satukirjn lukioista hyi !"

      Pallihkiateisti ilmeisesti tuollakin kommentoinut?

      Minä en muuten ole käynyt koskaan tuollaista satukirjalukiota.

      • totuuskortti.ap

        Jaahah hiestä puhuva Luterilainen vastasi. Voisitko selvittää muillekin tuon hiki-termin, en ymmärrä mitä tarkoitat.

        Tajuan, että tutut termit jäävät sinulta avaamatta muille. Vastaisitko kun imuroinniltasi "huomasin.tuolta" ehdit?


      • jhgfdsdfyuio
        totuuskortti.ap kirjoitti:

        Jaahah hiestä puhuva Luterilainen vastasi. Voisitko selvittää muillekin tuon hiki-termin, en ymmärrä mitä tarkoitat.

        Tajuan, että tutut termit jäävät sinulta avaamatta muille. Vastaisitko kun imuroinniltasi "huomasin.tuolta" ehdit?

        Pää kiinni!


      • jhgfdsdfyuio

        Sanoin ties kuinka monta kertaa tälle evankelistalle, mutta se perälistansa kaivelija ei usko kun minä, parempi kristitty puhun hänelle? Räplää vain kiveksiään ja sivelee löydöt kristinmerkiksi nenänsä alle... huh huh mikä hihu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      90
      6076
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      53
      4461
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4202
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3799
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      7
      3543
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      104
      2642
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2439
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      49
      2158
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      7
      1505
    Aihe