Sossutukea 14 eri nimellä

rahantekokone

Berliinin rekkaterroristi oli Saksassa turvapaikanhakijana 14 eri nimellä
Verkkouutiset -
Usean identiteetin käyttö mahdollisti Anis Amrille laajan hyvinvointietuuksien hyödyntämisen ja vaikeutti viranomaisten pääsemistä hänen jäljilleen.

Berliinin joulumarkkinoilla ihmisjoukon sekaan rekalla ajanut Anis Amri oli saksalaisviranomaislähteiden mukaan hakenut Saksasta turvapaikkaa 14 eri nimellä, kertoo BBC. Tunisialaissyntyisen 24-vuotiaan Amrin joulukuussa toteuttamassa iskussa kuoli 12 ihmistä.

Useat identiteetit mahdollistivat, että Amri pystyi hyötymään Saksan hyvinvointieduista. Eri henkilöllisyyksien käyttö vaikeutti myös Amrin jäljittämistä. Myös keskiviikkona pidätetty mies, jota epäillään avunannosta Berliinin iskuun, on käyttänyt useita identiteettejä.

Saksan viranomaisia on syytetty valvonnan puutteesta ja siitä, että Amrin annettiin matkustaa vapaasti, vaikka poliisilla oli tieto hänen rikostaustastaan. Amri onnistui välttämään karkotuksen useampaan otteeseen.

Amrin turvapaikkahakemus Saksaan hylättiin viime kesäkuussa. Hän oli tullut Saksaan 11 kuukautta aikaisemmin Italiasta, jossa hän istui neljä vuotta vankilassa. Amrilla ei ollut karkotukseen vaadittavia henkilöpaperita, minkä vuoksi Tunisia ei suostunut ottamaan häntä vastaan.

Nordrhein-Westfalenin, jossa Amri asui, rikospoliisin päällikkö Dieter Schuermann on vastannut syytöksiin ja sanonut, että viranomaiset tekivät kaikkensa sen eteen, että iskua ei olisi voitu tehdä.

6

288

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuularuisku

      Paperittomalla 14 paperit

    • FackYuu

      Vittu isis on niin vitun luuserihomoo.

    • Vitunkovakundi

      Mä oon kova jannu. Mä oon ekalla luokalla.

    • Mahumetti

      Se on varmaan just sitä monikulttuurisuutta, että nostetaan kelan ja sossun rahat monella henkilöllisyydellä.

      Paljonkohan tällaisia itsensä rikastajia on täällä Suomessa?

      • Vaikka aloituksen tiedot koskevat vain terroristia, niin vähän vaikea uskoa, ettei elintasopakolaisten joukossa olisi niitä, jotka ymmärtävät rahan päälle.


    • loppuako

      tarvisko muuta kuin ottaa sormenjäljet joka toimistoissa ja niille oma järjestelmä joka vertaa eri toimistojen jälkiä keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      356
      1438
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      79
      987
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      84
      905
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      728
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      692
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      658
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      568
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      30
      567
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    13. 45
      547
    14. 32
      531
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      518
    17. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    18. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      41
      492
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      459
    Aihe