Otin 2kk sitten EllaOne-jälkiehkäisyn, kun kondomi petti. Fyysiset oireet jäi aika vähäisiksi, pientä "menkkakipua" ottopäivänä ja tiputteluvuotoa. Mieli sen sijaan tuntu menneen ihan sekaisin. Mulla oli syksyllä paljon stressiä jo valmiiksi, mut kestin sitä itse. Jälkiehkäisyn ottamisen jälkeen on mennyt tosi pahasti yli. Itkettää koko ajan, olo on tyhjä ja alakuloinen, oon saanut itku- ja paniikkikohtauksia. En tunne yhtä paljon iloa asioista kun ennen ja ainoa mikä saa pirteämmäksi on läheisten seura. Oon varannut ajan jo työterveyslääkärille kun en pysty enää olee oikeen töissäkään. Tuntuu että sisällä on niin paljon stressiä ja ahdistusta kasautuneena, että en osaa poistaa sitä enää, enkä jaksa mitään.
En oo käyttänyt mitään hormonaalista ehkäisyä koska ne (minipillerit) on aiheuttanut samanlaisia mielialan heittelyitä. Voiko jälkiehkäisy vaikuttaa tälleen vielä pari kk myöhemmin, vai voisko se ollut olla laukaiseva tekijä masennukselle tms? :(
Jälkiehkäisyn jälkeinen masennus/ahdistus?
2
3071
Vastaukset 2
- mahdollisuuden
Pikemminkin itse tapahtuma ja siihen liittyvät ajatukset aiheuttavat masennuksen yhdistettynä työstressiin.
Kun ottaa jälkiehkäisyn, käy samalla läpi mahdollisia äidiksi tulon tunteita ja sitä tunnetta, miksi äitiys ei juuri nyt tunnu sopivan elämään. Se on iso kysymys. Vaikka et tietoisesti asiaa olisi miettinyt, niin se kytee pinnan alla.
Hyvä, että olet varannut ajan keskusteluun. - Anonyymi
Mulla täysin sama homma… oon nuorempana ottanu jälkiehkäsyn ja sillon ei tullut yhtään mitään… nyt otin noin kk sitten ja siitä asti itkenyt jatkuvasti, olo ahdistunut ja tyhjä. Normaalisti olen todella pirteä ja innostun helposti, saan iloa pienistä jutuista ja tunnen usein itseni onnelliseksi. Nykyään tuntuu että ainoat tunteeni ovat tyhjyys tai suru ja ahdistus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48940Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15818Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46707
- 42634
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35583
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530- 44470