http://saarahuhtasaari.puheenvuoro.uusisuomi.fi/229192-kuolemanrangaistus-stimuloi-vakivaltaa
Blogisti Huhtasaari tuo esille kuolemanrangaistuksen haittavaikutuksia. En epäile, etteikö niitä olisi. Eräs kohta kuitenkin kaipaisi tarkennusta:
"Uskottavaa tieteellistä näyttöä sille, että kuolemanrangaitukset ehkäisisivät rikollista käyttäytymistä ei löydy. "
Olisikohan tutkimuksiin pitänyt ottaa rangaistusten kärsineiden uusintarikollisuus ja tehdä vertailu siltäkin pohjalta?
Blogisti Huhtasaari tuo esille kuolemanrangaistuksen haittavaikutuksia. En epäile, etteikö niitä olisi. Eräs kohta kuitenkin kaipaisi tarkennusta:
"Uskottavaa tieteellistä näyttöä sille, että kuolemanrangaitukset ehkäisisivät rikollista käyttäytymistä ei löydy. "
Olisikohan tutkimuksiin pitänyt ottaa rangaistusten kärsineiden uusintarikollisuus ja tehdä vertailu siltäkin pohjalta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
No se on ainakin ihan varmaa, että ne vaaralliset rikoksen uusinnat loppuu kerta rysäyksellä. Että silleen.
Juu ei kuolemanrangaistus olekaan hyvä!
Kaikki murhamiehet pitäs lukita eristyksiin pimeeseen koppiin koko loppuiäkseen vedellä ja leivällä niin se olis paljon parempi ratkasu!
Kuolemalla ne pääsee IIIIIHAN liian helpolla!
Ei se mitenkään turhaa ole?!
Joka vuos vois sit vaikka alkuvuodesta televisioida pöljemmille varotukseks noitten elukoiden etenevää elukkamaisuutta niiden tyrmistä, niin takuulla toimis parempana pelotteena kun vaikkapa joku hirttäjäinen? :) Joka on ohi hetkessä.
Jenkeissäkin tehtiin tää SuperMax (esmes. Florence) tsydeemi kaikkein paatuneimmille rikollisille (ja varsinkin terroristeille), jossa vangit on eristyksissä käytännössä kaiken aikaa (tunnin päivässä saa haahuilla jossain montussa. YKSIN!) ja toi on herättäny jo melkosta kauhua rikollisten keskuudessa et tonne ei kannata joutua IKINÄ!
Joten kannattaa vähentää vankeuskustannuksista mainosarvo! ;)
Kuten+olikin+tehty.+Lainaus+tuosta+linkkisi+tekstistä:
"On+totta,+että+yksittäinen+rikoksentekijä+ei+enää+uusisi+rikostaan+ja+kuolemanrangaistus+suojelisi+yhteiskuntaa+eliminoimalla+rikoksen+tekijän.+Mutta+useimmat+tutkimukset+päätyvät+tuloksiin,+jotka+osoittavat,+että+kuolemanrangaistukset+eivät+suojaa+yhteiskuntaa+laajemmin+väkivaltarikoksista+mitenkään+merkittävällä+tavalla.+Muun+muassa+eräässä+laajassa+tutkimuksessa+(tutkimukseen+osallistui+6835+miesvankia,+jotka+oli+tuomittu+taposta)+todettiin,+että+vain+4,5%+heistä+oli+tuomittu+muusta+rikoksesta+ja+vain+0,31%+on+tuomittu+toisesta+henkirikoksesta+(Sellin,+1980+mainittu+Potter,+1997+).+Tämä+tarkoittaa+sitä,+että+jokaisella+323+teloituksella+voisimme+estää+mahdollisesti+yhden+murhan.+Kuolemanrangaistusta+ei+suojele+yhteiskuntaa+väkivaltarikoksista,+mutta+vastaavasti+löytyy+merkittävää+tieteellistä+näyttöä,+että+kuolemanrangaistus+stimuloi+väkivaltaa,+rikoksia+ja+kuolemaa."
Mitäs sä sekotat hölinässäs tapot ja murhat ihan surutta keskenään!? Ja eihän ees jenkeissä taposta taideta tuomita KOSKAAN kuolemanrangaistusta, eikä murhastakaan LÄHESKÄÄN aina! (edes niissä osavaltioissa jossa kuolemanrangaistus on mahdollinen!)
PS: entäs kuinka monta MUUTA rikosta sen roiston kuolemanrangaistus tulisi ehkäsemään! ;)
Ja jos mun mielestä YKSIKIN ihminen saa elää elämänsä loppuun asti sillä, et kuolemanrangaistaan murhamiehiä vaikka KUINKA paljon, niin: Joo! Musta se kannattais!
Miksei susta? Suojellaan mieluummin murhamiesten elämää, ei viattomien ihmisten!?!
Vai eikö niillä niin väliä?
kyllä joissain tapauksissa aito elinkautinen olisi ihan paikallaan mutta kenelläkään ei pitäisi olla oikeutta tappaa toista?
Jos olen oikein ymmärtänyt, niin kenelläkään ei ole oikeutta tappaa ketään nykyäänkään!?
yhtä lailla kuolemanrangaistus on tappo/murha ?