Oikeusasiamies pyytää Sipilältä uutta Terrafame-selvitystä
Oikeusasiamies haluaa vielä lisää täsmennystä siihen, mitä Sipilä tiesi Kateran ja Terrafamen yhteyksistä, kun valtioneuvosto päätti Terrafamen lisärahoituksesta.
Kyseessä on jo kolmas lausunto, jonka Sipilä antaa asiasta oikeusasiamiehelle.
-YLE
Oikeusasiamies haluaa vielä lisää täsmennystä siihen, mitä Sipilä tiesi Kateran ja Terrafamen yhteyksistä, kun valtioneuvosto päätti Terrafamen lisärahoituksesta.
Kyseessä on jo kolmas lausunto, jonka Sipilä antaa asiasta oikeusasiamiehelle.
-YLE
Vastaukset 13
Vanhimmat
Informaatiopyrkimyksenä kaikilla ministeriöissä on vetää äärieliittinä kaikki isosti itselle nauraen kansalle koko matkan pankkiin.
Sama oli meno jo Wahlroossien aikana. Oikea osaaminen ministeriöissä töissä olevilla on nolla, josta ei mihinkään sitten voi edes ponnistaa.
http://yle.fi/uutiset/3-9395763
Miten näitä juttuja sikiää koko ajan. Onko joku insinööri ollut tosi varomaton (aliarvioidessaan median todelliset kyvyt ja vallan)ja onko se niin, että tällaista vaan ihan vahingossa sattuu ja tapahtuu?
Noita sattumuksia on tällä insinöörillä jo aika joukko taskussaan.
Kaikille sattumuksille on yhteistä serkut tai muu lähipiiri sekä valtion varojen ohjaantuminen sopivasti.
On se ihme, että Fortum kiinnostui Intian satojen miljoonien kaupoista.
Ei saa muuten Fortum-demarit optioita eikä muuta korruptioa, jos ei joku kerää niille rahaa.
Demarit vain nyt ajojahtaa Sipilää.
SAK/demarimafiahan on itse suurin yhteiskuntarosvo.
Kyllähän nuo Sipilän touhut kummasti aina johtaa hänen lapsiinsa, ei käy kieltäminen, mutta kyllä demarit on suurimpia yhteiskuntarosvojamme joka mittarilla mitattuna.
Ei sellaista rötöstä maassamme olekaan, mitä ei demarit olisi tehnyt, siis sellaista mistä ne muita syyttää. Niin ja sitten ne muut vielä siihen lisäksi.
ei tälläisiä ihmeitä tapahdu vain Terrafamessa....
Yhtiö on saanut useita miljoonia euroja valtion tukea vuoden 1997 jälkeen, mutta sen kehittämää biojalostusteknologiaa ei ole vielä missään saatu valjastettua kaupalliseen tuotantoon.
Chempolis on ollut viime vuosina pahoissa taloudellisissa vaikeuksissa. Yhtiön tilanne helpottui lokakuussa 2016, kun valtionyhtiö Fortum sijoitti siihen yli kuusi miljoonaa euroa.
Juha Sipilä (kesk.), joka hallituskauden alussa kesällä 2015 otti omistajaohjaukset poikkeuksellisesti pääministerin vastuulle. Yleensä omistajaohjauksesta on vastannut jokin muu hallituksen jäsen kuin pääministeri. Samoihin aikoihin Fortum alkoi valmistella sijoitusta konkurssikypsään Chempolikseen. -Yle
Mitä veikkaat, montako selvitystä Sipilä joutuu antamaan tästä jutusta oikeusasiamiehelle tahi-kanslerille?
Ei kerkee antaa kun yhden selvityksen, kun seuraavaksi tulee uusi sotku ilmi
Miten voikin olla, että aina sama ministeri ja sama lähipiiri. Mitähän ensi viikolla?
On se ihme, että Fortumin piti ostaa konkurssikypsä yritys jotta pääsisi Intian markkinoille.
Haiseeko? Minusta haisee ja haisee pahalta.
Jos yrityksellä on sadan miljoonan tilaus sovittuna niin se ihmeesti kiinnostaa. Vai oletko toista mieltä?
http://yle.fi/uutiset/3-9395844
Vetää huulta mutruun.
No niin, ensimmäin selvityspyyntö on jo kirjattu Oikeuskanslerille liittyen Sipilän Chempolis -Intian vierailuun...
Miehellä on kyllä todella huono muisti...
- Intiassa pääministereiden tapaamisessa oli esillä suomalainen biotalousosaaminen yleisesti, Sipilä kirjoitti maanantaina sähköpostissaan Iltalehdelle.
Sipilä tapasi Intian pääministerin Narenda Modin Mumbaissa 13. helmikuuta 2016. Tapaamisesta julkaistu englanninkielinen raportti kertoo kuitenkin toista kuin Sipilä sähköpostissaan Iltalehdelle.
Suomen ja Intian yhteisen julkilausuman mukaan pääministerit keskustelivat muun muassa siviili-ilmailusta, ydinvoimasta, kansainvälisestä poliittisesta tilanteesta sekä turismista.
Lisäksi raportissa mainitaan aivan erikseen pääministerien keskustelleen myös Assamiin rakennettavasta biojalostamosta, joka tuottaa etanolia bambusta. Pääministerien todettiin ”arvostavan” hankkeen etenemistä.
on tottunut tähän toimintaan jo lestadiolaispiireissä, joissa kaikki mahdollinen taloudellinen hyöty haalitaan jäsenille jo kuntatasolla ja pahimmassa tapauksessa sukulaiselle omasta jääviydestä piittaamatta. Nyt tämä touhu on levinnyt jo valtakunnaliselle tasolle, mikä on erittäin huolestuttavaa.