Mikä on ruokakauppojen tarkoitus

NeHaluaEnemmänJoillaJoOn

Jos erityisesti noin 400 - 600 neliön myymälöissä lisätään joitain tuoteryhmiä kuten mahdollisesti alkoholipitoisten juomien valikointia, niin kuinka paljon on annettava tilaa niille ehkä jonkun verran terveellisimmille ruoka ja juomatuotteille?
Jossain määrin on erikoista kun joitain aikoja sitten useimmat kaupat lehtihyllyistä seksilehdet, etteivät erityisesti lapset joudu niitä näkemään?
Erikoista on se, ettei erityisesti elintarvikekauppoja, poliittisia henkilöit kiinnosta se millaisia määriä alkoholipitoisia tuotteita elintarvikeliikkeissä on esillä niin että lapset näkevät? Ehkä Suomen kasvatuspolitiikan tavoite on opettaa "kohtuu" käyttäjäksi jo lapsesta alkaen?
Oletteko huomanneet, tupakkatuotteetkin ovat nykyisin suljetussa tilassa, vai onko niitä vielä jossain näkyvillä?
Siis siinäpä mietittävää miten poliittinen päätäntävalta "uskaltaa suojella" kaikkein heikompia eli lapsia, ruokakaupoissa avoimesti näkyvillä olevilta alkoholipitoisilta tuotteilta?
Alkoholipitoiset tuotteet ovat aikuisille, miksi ne on esillä kaiken ikäisille? Eikö kauppoihin voi tehdä suljettuja kaappeja niin ettei alkoholipitoiset tuotteet ole kaikkien näkyvillä?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PitäisköHuolestua

      Juu, ja toinen vähintään yhtä tärkeä on, että hyllyssä on näkyvillä puuropaketti, jossa on vaalea nainen kannessa. Eix o pöyristyttävää?

      Olix sulla ( elämässä ) muuta?

    • Munaamunaamunaa

      Saako mistään Maahanmuuttovastaisten kanojen munia? Ostaisin het 20 tiuta.
      Tai Masentuneen kanan munia. Voisin ostaa "Munattoman" kanankanan munia.

      • Pelkään lihomista. Kaupassa pitäisi meidän "pulleiden" käydä vaan kautta. Ylipainoisille ei saa myydä lihottavia herkkuja. Joutuisimme lihavien tarkkailukortille. Jos tulisi herkku ylitys, estettäisiin kauppaan tulo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      150
      3344
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      59
      2658
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      30
      2080
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1667
    5. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1524
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      77
      1518
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      366
      1453
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      91
      1160
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1115
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1086
    Aihe