Sirpa Selänne, Teemu Selänteen vaimo: "Tulen itse lähes ateistisesta perheestä. Oikeastaan vasta rippikoulussa hengelliset kysymykset tulivat elävämmäksi. Itselleni rippikoulu toi turvaa ja rauhaa elämääni." (s. 19) http://evl.fi/documents/1327140/9991068/Suomalaiset maailmalla 2017 lehti/2c592acb-259a-92ba-9a48-3208255d7dc7
Vapareista on varmasti ikävää, että joku ateisti on saanut turvaa ja rauhaa elämäänsä. Tämä olisi voitu välttää, jos Sirpa-tyttö olisi pakotettu protuleirille, missä ohjaajat suorittavat yllätyspaljastelua lapsille.
Protuleirien paljasteluohjelmasta on se hyöty, että traumatisoituneet lapset antavat töitä terapeuteille. Onko protuleiri nähtävä siis terapia-alan työllisyystukena?
Vapareista on varmasti ikävää, että joku ateisti on saanut turvaa ja rauhaa elämäänsä. Tämä olisi voitu välttää, jos Sirpa-tyttö olisi pakotettu protuleirille, missä ohjaajat suorittavat yllätyspaljastelua lapsille.
Protuleirien paljasteluohjelmasta on se hyöty, että traumatisoituneet lapset antavat töitä terapeuteille. Onko protuleiri nähtävä siis terapia-alan työllisyystukena?
Vastaukset 83
Vanhimmat
Hän oli ilmeisesti kuitenkin koulun uskonnonopetuksessa ja sitten kirkon rippikoululeirillä, jossa johdatusta "hengellisyyteen". Myöhemmin Teemu on tuonut taloudelllista turvaa...
Jokainen voi tulla uskollaan autuaaksi. Ja markkinoikoon mitä haluaa.
Millekkään uskoninstituutiolle ei pidä antaa erityisoikeuksia, ei koulussa, ei verotuksella.
Haastattelussa ja tuossa kirkon propagandalehdessä ei ole mitään Protu-leireistä, Antivaparin loanheitto sopii hyvin tuon uskonjulistuksen yhteyteen.
"Minulle on ollut merkityksellistä, että lapsemme kastetaan kirkkomme jäseniksi.
Perhepappimme ja myös vihkipappimme rovasti Juhani Veikkola on kastanut lapsemme 2-6 kuukauden ikäisinä."
"Sirpalle kristittynä eläminen on kuulumista yhteiseen kristittyjen perheeseen, jossa ilo evankeliumin sanomasta ja toisista kristityistä näkyy arjessa ja omassa elämässä. Yksi osa arjen kristillisyyttä Sirpalle on rukous"
Sano nyt edes, mikä aloituksessa oli muka lokaa.
Ei tuohon tietystikään vastata. Vaparipomolle riittää pelkkä leimaaminen. Järkevä keskustelu on hänelle liikaa. Pyllykuvat ja pornolehdet on sulattanu sen aivot.
"Protuleirien paljasteluohjelmasta on se hyöty, että traumatisoituneet lapset antavat töitä terapeuteille. Onko protuleiri nähtävä siis terapia-alan työllisyystukena?"
Tämähän nyt oli taas täyttä paskaa, valehtelua ja panettelua.
Sinun kommenttisi on paskaa, valehtelua ja panettelua.
Ja minun kommentti oli suurimmaksi osaksi lainausta aloituksesta, joten sinäkin olet samaa mieltä että aloitus on paskaa, valehtelua ja panettelua! Hyvä! ;)
Olen ennenkin kuullut noista protuleireistä enkä pelkkää hyvää.
Vaikea niistä hyvää on kirjoittaa. On kehotettu, että protu hankkisi ulkopuolisen selvittäjän tarkastamaan toimintaa. Eipä ole haluttu sellaista puhdistamaan mainetta. Syntyy vaikutelma, että protu itse tietää ongelmia olevan...
Miksi tehdä mitään selvitystä kun ei ole todettu mitään ongelmia Ainut ongelma tässä asiassa on aloittajan tyyliset valehtelijat.
Siis ongelma on. Sen voi hoitaa pois tekemällä selvityksen.
Kun vielä saataisiin osoitettua se ongelma. Mutta sinunkaan onnettomat yritykset eivät ole tuoneet esille minkään muun ongelman kun sinun tarpeen valehdella näinkin vakavasta asiasta.
Kannapa nyt vastuusi omasta paskastasi. Älä yritä syöttää sitä muille.
Miksi minun pitäisi kantaa mitään vastuuta aloittajan valehtelusta?
Kyllä sinun valehtelusi on sinun vastuullasi.
Ja nyt voitkin näyttää missä kohtaa olen valehdellut. Tosin tiedän jo sinun vastauksesi ;)
Ai ei ongelmaa muka. http://keskustelu.suomi24.fi/t/14673617/poliisin-ja-professorin-nakemykset-seka-protusauna
Ei näytä olevan edelleenkään mitään ongelmia protuleireillä. Ei vaikka kuinka jatkaisit valehteluasi... Mitä muuten meinasit saavuttaa tällä jatkuvalla valehtelulla?
>Mitä muuten meinasit saavuttaa tällä jatkuvalla valehtelulla?
Taivaspisteitähän ne yleensä.
näistä protuleireistä nyt ollu niin paljo negatiivista puhettaa uudestaan uudestaan uudestaa
lehdissä ollu paljon, pitkän aikaa
olisko viimen asiallista laittaa nää leirit johonkin erityisempää ulkopuoliseen tarkkailuu ?
No nyt kun taas jälleen kerran väität että joku kohu on menossa, niin pystytkö nyt tällä kertaa linkittää näihin kohu uutisiin tästä aiheesta?
>olisko viimen asiallista laittaa nää leirit johonkin erityisempää ulkopuoliseen tarkkailuu ?
Joo, Saalem-seurakunta voisi hoitaa tarkkailun ensi vuonna ja sitten vaikka Lähetyshippakunta.
Vaparit ja Protu tarkkailuun. Tai oikeastaan kiellettävä.
Liitto on kielletty ainakin kertaalleen. Haluaisitko, että ne ajat palaavat takaisin?
Mitä ihmeen muuta tarkoitusta on koko protuleireillä kuin se, että pidetään niitä, että saadaan MUU leiri, että on eri leiri kuin rippileiri. Kun kirkollakin kerran on leiri. Niin! Siltä pohjalta se touhu on tosiaan säälittävää. Ja kun ei ole mitään oikeaa tarkoitusta koko touhulla niin sitten tulee kaikenlaisia lieveilmiöitä. Kuten tolkullisuuden ulkoreunoilla tahtoo kaydä.
Ikävintä asiassa on se, että kummalliset nakuilut on leivottu sisään leiriohjelmaan ja -ideologiaan. Kyse ei ole mistään satunnaisesta asiasta.
Kummallista tässä on ainoastaan sinun jatkuva valehtelu tästä aiheesta.
Missä valhe muka on? Mitä yrität saavuttaa tuolla jatkuvalla leimaamisella ja valheellisuudellasi?
Tämä on täyttä paskaa ja valetta:
"Protuleirien paljasteluohjelmasta on se hyöty, että traumatisoituneet lapset antavat töitä terapeuteille. Onko protuleiri nähtävä siis terapia-alan työllisyystukena?"
Onko sinusta vaihtoehdon tarjoaminen rippileirille väärin ja jos on, niin millä perusteella? Koko Protu lähti liikkeelle elämänkatsomustiedon opiskelijoiden halusta saada oma aikuistumisleirinsä. Sen he saivatkin, mutta eivät yksin itselleen: noin neljäsosa protuleiriläisistä käy myös rippileirin. Lähes kaikki leirin käyneistä suosittelisi sitä kavereilleen. Kaikki googlattavat leirikokemukset ovat haltioituneita. Luulisi vähemmänkin todistusaineiston vakuuttavan epäilijät, ettei protuleireissä ole mitään pahaa.
Tuo "lähes kaikki" on valehtelua, kuten hyvin tiedät.
Olen varma siitä, että sinä tiedät valehtelemisesta enemmän kuin Protu ja minä yhteensä.
Tästä on puhuttu ja sinä tiedät, miten valehtelet. Eikö protun maine pysy pystyssä muuten kuin valehtelemalla?
Se pysyy parhaiten pystyssä sillä tavalla, että leiriläiset kertovat myönteisistä kokemuksistaan ja suosittelevat leiriä kavereilleen. Kaverit kuuntelevat kavereitaan, eivät sinun ja kaltaistesi valheita.
Mitä tarkoittaa "lähes ateistinen perhe"? Mitä yleensäkin on "lähes ateistinen".
Olisiko sitä normaalia suomalaista luterilaisuutta; kuulutaan koko perhe kirkkoon, mutta mitään merkkiä kristillisestä uskosta ei näy missään, eikä siitä koskaan puhuta muuten kuin korkeintaan hihhuleita kummeksuen?
Avaaja siis työllistää terapeutteja. Jatkunut pitkään...
No se olisi hyvä, jos menisit terapiaan. Vaikka aloittajankin tähden.
Ei tarvita protua eikä vapareita.
Sinua ei tarvita tällä palstalla.
Vieläyksiturha -nikkisi antaa ymmärtää, että myönnät myös protun ja vaparien olevan turhia. Olen tässä kohtaa samaa mieltä.
Ja sinä taaskin ymmärrät väärin...
Niin, sinähän olet aina oikeassa....
En ole. Miksi valehtelet tästäkin asiasta? ;)
Ja pöpilät on täynnä jumaluskoharhaisia.
Siis tuleeko niitä protuleiriltä?
vaparit on SAIRAITA!!!! PROTU on PERVOA!!!!!!!
Ja kumpikaan ei ole totta. Miksi valehtelet?
Miksi väität valehteluksi sellaista, mikä ei ole valehtelua?
Koska on jo useamman kerran todistettu että nämä asiat tapahtuvat vain antivaparin päässä ja niistä puhuminen totena on valehtelua.
Mitään ei ole todistettu, joten miksi valehtelet sellaista?
Lue ajatuksella läpi kaikki aiemmat asiaa käsitelleet ketjut, niin löydät niistä todisteet.
Olen ne lukenut ja niissäkään ei ole ollut mitään todisteita. Olen jopa pyytänyt niitä todisteita ja yleensä olen saanut takaisin vain vittuilua.
Alarmistien ongelma on siinä, että mitään pahaa ei ole tapahtunut. Heidän pääteesinsä kuuluu "Aikuiset miehet ja teinitytöt samassa saunassa?! Siellähän voi tapahtua vaikka mitä kauheaa ja kamalaa!". Mitään pahaa ei kuitenkaan tapahdu, sillä aikuiset ohjaajat tuntevat vastuunsa. Vastaavassa tilanteessa alarmistit itse hipelöisivät seisovaa tattiaan ja ehdottelisivat irstaita teinitytöille ja se saa heidät kuvittelemaan, että kaikki muutkin tekisivät samoin. Suurella osalla heistä on kristillinen moraali, mikä on parhaimmillaankin vain alhaista palkkiomoraalia. Pahat teot saa kuitattua taivaallisella anteeksiannolla, eli eettisyydessä kasvaminen on heille tarpeetonta. Kaikille on parasta, jos he pysyvät kaukana yhteissaunoista ja oikeastaan kaikista muistakin saunoista.
Arvostatteko pedofiilien seksuaalista suuntausta?
Järjetön kysymys.
Vastausta ei tietenkään tule.
Pedofilia ei ole seksuaalinen suuntaus, joten kysymys on järjetön. Sivistäisit nyt itseäsi edes sen verran, ettet taas nolaisi itseäsi. ;)
Ilmoittautumaan vaan: https://www.protu.fi/
En kyllä mene tollaselle pervoleirille.
En kyl mee tollaselle pervoleirille
Olet kyllä ihme hemmo; haaveilet alasti saunomisesta teinien kanssa, haluat että pedofiliaa pidettäisiin seksuaalisena suuntauksena ja nyt leikit vielä teini tyttöä..
Sä oot pervo!
Ja taas rupesit valehtelemaan ja peilaamaan itseäsi muihin. Varma keino tunnistaa meidän antivaparimme ;)
Viisitoistavuotias antivapari. On sulla menny pää sekasin.
Mikä 15-vuotias, mistä tuo ikä nyt tähän repäistiin? Miksi sinänsä ei voisi olla 15-v. antivaparia jos on vaikka tiukan uskonnollisen aivopesukasvatuksen piirissä sen 15 vuottansa elänyt?
Nimimerkistä kaiketi repäistiin.
Ei tuonut vapaa-ajattelu turvaa.
Olipa hyvä aloitus. Enpä päästä lastani protuleirille. Lisää julkisuutta tälle tiedolle!
Eli uskot kaikki valheet ilman todisteita. Tiesitkö muuten että kuu on juustoa ;)
Onhan tuosta todisteitakin. Paitsi sinulle, joka valikoit vaihtoehtoiset totuudet tukemaan mielikuvaasi pyhistä vapareista.
Ei ole. Tai ainakaan tällä palstalle ei ole esitetty mitään todisteita, ainoastaan antivaparin omia fantasioita.
Jos jotain tuollaista olisi tapahtunut, niin luuletko että se olisi pysynyt salassa? Ja asiasta olisi tehty viranomaistutkinta jo vuosia sitten. Mutta eipä ole tehty, koska ei ole ollut tarvetta.
Tee tutkintapyyntö niin nähdään.
Voisitko esittää ne todisteet? Se, että joku väittää jotain, ei ole todiste.
Oho! Noista leireistä pitäisi järjestää joku tutkinta.
No miksi sinä et ole tehnyt tätä tutkinta pyyntöä, jos kerta epäilet että jotain pahaa on tapahtunut noilla leireillä?
Tosin taidat itsekin tietää että nuo väitteet leirin tapahtumista ovat pelkkää valetta. Siksi tyydyt pelkästään valehtelemaan nimettömänä asiasta netissä. Ja sehän auttaa paljon... not :D
Protuvaparit voisivat itse teettää tutkinnan, jolloin laajalle levinnyt epäluulo tulisi torjuttua. Nyt tutkintaa kieltäydytään kaikin tavoin tekemästä. Se vain lisää epäilyjä...
Se vasta lisäisikin epäilyjä kun tutkinta antaisi Protulle puhtaat paperit. Varmasti lahjuksilla ja uhkauksilla vaikutettu tulokseen, väittäisivät alarmistit kivenkovaan. Oltaisiin taas alkupisteessä.
Ainoa selvitys, jonka te tästä asiasta saatte, seuraa tässä:
Annetaanko leiriläisille mahdollisuus osallistua vapaaehtoisesti yhteissaunaan uikkareissa tai ilman protuleireillä? Kyllä.
Onko tämä ongelmallista? Ei.
Olkaa hyvät vain, ei tarvitse kiittää.
Miksi kyseenalaista saunajärjestelyä edelleen halutaan jatkaa? Mitä tässä on takana? Ohjaajat, haloo!
Saunajärjestelyiden jatkamisen takana on se, että niissä ei ole mitään kyseenalaista. Jos ne arveluttaisivat heitä, joita ne koskettavat, eli ohjuksia, leiriläisiä ja heidän vanhempiaan, niin niitä muutettaisiin, mutta sellaiselle muutokselle ei ole ollut tarvetta. On edelleen tarkoituksenmukaista järjestää tyttöjen ja poikien saunavuorojen lisäksi yhteissaunavuoro, mikäli sille on kysyntää ja käyttöä. Se edistää Protun kasvatuksellisten tavoitteiden saavuttamista. Niistä voi lukea enemmän Protun sivuilla.
Uskontojen uhrit kertovat että heille on luvattu seurakunnassa jonkinlainen "anteeksianto" jos ovat antaneet panna itseään perseeseen. Uhrit kertoivat pettyneinä, että eivät kuitenkaan saanet kuin kipeytyneen pyllynreijän.
No mutta.
Ateistinen vai uskonnoton. Siinä on iso ero. Ateistit kuskovat, että kannattaa väitellä mielikuvitus kertomuksista ja mielikuvitus hahmoista tosissaan.
Uskonnottomille eivät sadut edusta minkäänlaista vakavasti otettavaa, uskonto ei ole asia eikä mikään.
Uskontoihin ei aikaansa kannata uhrata. Uskonnot pitää pitää poliittisesta päätöksenteosta kaukana, niinkuin Suomessa on nykyäänkin.
Essayah saa kävellä vetten päällä, jos vaan suinkin kykenee. ;)
Jos jossain lahkossa tapahtuu tuollaista, oikeuttaako se vapareita ahdistelemasta lapsia protuleireillä?
Mikä tahansa oikeuttaa ketä tahansa ahdistelemasta eli olemaan ahdistelematta ketä tahansa missä tahansa. Tämän pitäisi olla päivänselvää.