Ylitalo jää pois, entä Pöntinen?

Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Teppo Ylitalo ei aio lähteä ehdokkaaksi kevään kuntavaaleihin.
Kesällä 2015 kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Kai Pöntinen ilmoitti julkisuudessa jättävänsä politiikan. Nähtäväksi jää, kääntääkö Pöntinen taas takkinsa jota hän on vuosien varrella kääntänyt useasti mm. maahanmuutosta, pakolaispolitiikasta, sukupuolineutraalista avioliitosta ym. Lapualaiset toivovat sydämessään, että Pöntinen väistyisi ja antaisi tilaa nuoremille.
5147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olihan jutussa muutama ryhdikäs valtuutettu, jotka ilmoittivat poisjäämisestä. Reilua peliä.

Äänestä

Pöntisen PITÄÄ jäädä pois,luottamusta ei ole ollu enää aikoohin

Äänestä

Tämä oli Ylitalolta hyvä päätös. Hänen luottamuksen kasvu alkoi heti paikalla ilmoituksen jälkeen. Kunnon haukkaus happea muutaman vuoden ajan ja tulevaisuudessa ehtii hyvin vielä mukaan, jos siltä tuntuu että luottamustoimet vielä kiinnostaa.

Muiden sankareiden "empimiset" sen sijaan kyntää aina vaan syvempää vakoa uskottavuuteen. Mitä nopeamin ilmoittaa jättäytyvänsä ainakin yhdeksi kierrokseksi syrjään, sitä nopeammin alkaa luottamus taas rakentua. Poisjäänti olisi miehekäs itse tehty päätös ja osoitus halusta kunnan ilmapiirin uudelleenrakentamiseen.

Äänestä

Luottamus mitataan vaaleissa. Jos ei saa ääniä, ei ole luottamusta ja joutuu jäämään pois politiikasta.

Äänestä
  • Sanoisinpa että aika naiivi kommentti vaaleissa annetusta ja saadusta "luottamuksesta". Kuinka moni äänestää jotain henkilöä siksi, että tämä on "luotettava"? Esimerkiksi Pöntistä?

    Äänestyspäätökseen vaikuttaa lähes lukemattomat muut seikat kuin jonkun "luotettavuus". En edes ala luetella näitä ajattelun ja järjellisyyden tuolta puolen löytyviä syitä, millä ihmiset äänestyspäätöksiään tekevät. Kenenkään "luotettavuudesta" ei niitten perusteella saadusta "luottamuksesta" voi vielä sanoa yhtään mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ValmiiksiTullut kirjoitti:

Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Teppo Ylitalo ei aio lähteä ehdokkaaksi kevään kuntavaaleihin.
Kesällä 2015 kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Kai Pöntinen ilmoitti julkisuudessa jättävänsä politiikan. Nähtäväksi jää, kääntääkö Pöntinen taas takkinsa jota hän on vuosien varrella kääntänyt useasti mm. maahanmuutosta, pakolaispolitiikasta, sukupuolineutraalista avioliitosta ym. Lapualaiset toivovat sydämessään, että Pöntinen väistyisi ja antaisi tilaa nuoremille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu