Parhaat nukahtamislääkkeet

Eli kokemuksia nukahtamislääkkeistä.
Mitkä olette kokeneet parhaimmiksi, eli ei aamulla tokkuraista oloa ja auttavat hyvin unesta kiinni saamiseen?
188001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

tenox on ihan hyvä lääke jos annos on riittävä.
alussa mulla oli vähän tokkurainen olo aamuisin mutta ei enää.
mun kokemus on että tunnin sisällä lääkkeen ottamisesta tulee uni.
ja jos yöllä herään, otan vielä puolikkaan niin uni jatkuu hyvin nopeasti.
nyt kun en ole uutta reseptiä saanut, olen huomannut että rauhottavat ajaa saman asian kun ottaa pari kerrallaan...

Äänestä
  • saman asian,onhan Tenoxin rauhoittava,kuuluu bentsodiatsepiineihin,toisille sitä määrätään esim. ahdistuksen hoitoon päivälääkkeeksi!

    Jos kärsit edelleen unettomuudesta niin miksi et saanut psykiatrilta/neurologilta uutta reseptiä??

    Äänestä

  • Otan illalla 1- 2 tabl 30 mg Tolvonia ja melko hyvin on nukuttanut. Minulla kesti päästä n. 3 kk eroon Tenoxista sen aiheuttaman voimakkaan riippuvuuden vuoksi. Vähitellen aion lopettaa myös Tolvonin ja Seronilin.

    Äänestä

imivane toimii eikä tuu niin helposti riippuvaiseksi kun diapamista tai tenoxista,ei kuitenkaan kannata joka ilta ottaa yleensä mitään siitä tulee helposti tapa että uni ei tule kun lääkkeillä,tarvittaessa tai satunnaisesti suositteleen korjaamaaan unettomuutta.

Äänestä
  • Imovane on placebolääke ...

    Äänestä

  • zopikloni (esim.) imovane kuuluu kyllä myöskin tuohon laajaan bentsodiatsepiinijohdannaisten perheeseen

    Äänestä

  • mr karva kirjoitti:

    zopikloni (esim.) imovane kuuluu kyllä myöskin tuohon laajaan bentsodiatsepiinijohdannaisten perheeseen

    Kuulehan sunn untailääkäri
    Imovane ei ole nähnytkään benzodiatsepiiniä!!
    OTA ASIOISTA SELVÄÄ ENNEN KUN ALAT NEUVOMAAN!!
    ONHAN TEILLÄ NETTI!!!!!!!!

    Äänestä

on melatoniini, luonon oma aine. Reseptillä saa synteettistä, kun pyytää. Aika edullinen. Siksikö lääkärit ei tarjoa? Luontaistuotekaupastakin voi kysyä luonnon melatoniinia. Tehokas! Jossain sairaalassa annetaan vanhuksille, kun ei ole haittoja.

Äänestä
  • Melatoniini toimii, mutta itselläni kävi huonosti. Syön Cipramilia 40 mg päivässä ja satuin kokeilemaan melatoniinia, ja seurauksena jonkin asteinen psykoosi. Tuntui että pää räjähtää, ja sekoaa, luulin että kuolen. Jouduin lääkäriin ja syy selvisi...Sitalopraami ja melatoniini yhdessä ei sopinut minulle. Mutta ei tietty pidä yleistää. Kannattaa kysyä AINA yhteisvaikutukset jos käyttää jotain muita lääkkeitä. Vaikka olisi kyse luontaistuotteesta...Näköjään kaikki on mahdollista =)

    Äänestä

Flunitrazepam 1 mg, uni tulee 15 minuutissa, parhaimmillaan 12 tunnin kauneusuniin.

Äänestä
  • vai saako ja millä nimellä ,Googletin ja se luetaan Bentsoihin muttei tullutyhtään
    Suomenkielistä sivua siitä.

    Äänestä

  • uneton kirjoitti:

    vai saako ja millä nimellä ,Googletin ja se luetaan Bentsoihin muttei tullutyhtään
    Suomenkielistä sivua siitä.

    Sitähän voi ostaa vaikka lomalla.

    Äänestä

Minulla auttaa Luontaistuotekaupasta tai homeopaatilta ostamani Avena Sativa comp. Nukahdan tosi hyvin ja jos herään ennen aamua, ota uuden tabun tai kaksi ja taas nukutaan. On täysin luonnontuote eikä tee riippuvaiseksi. Eihän se kaikilla toimi, mutta kannattaa kokeilla.

Äänestä

Lääkkeitä ei kannata uniongelmissa ensiksi kokeilla. Hermosto rauhoituu luonnollisista lähtökohdistaan kalsium-magnesiun valmisteella. Tosin halvat puutarhakalkit kannattaa jättää kaupan hyllylle, niistä saa mahapuruja...
Jopa 6-7 tunnin uni riittää, kunhan sen nukkuu omaan rytmiinsä sopivaan aikaan ja se sisätää välttämättömät REM-jaksot. Kirjoita osoitteeseen [email protected], jos haluat tietää aiheesta tarkemmin.

Äänestä

Syön mirtaatsepiiniä ja se auttaa alussa nukkumaan. Muuten käytän Imovanea 15mg7 iltaisin

Äänestä

Varsin vaaraton ja kätevä vaihtoehto on melatoniini, jota on ainakin 1mg ja 3mg tabletteina saatavilla reseptillä. Yliopiston apteekilla on näitä ja ne ovat ainakin minulla toimineet hyvin. Melatoniini on elimistön luonnollinen unihormooni.

USA:ssa tämä on ollut suosittu lääke erityisesti "jetlagin" hoitoon, eli aikaerosta kärsivälle tarkoitettu lääke. Melatoniinia erittyy elimistöön seksin jälkeen ja pimeässä huoneessa.

Toiset varteenotettavat vaarattomat unensaantilääkkeet ovat Atarax(allergialääke), sekä myös masennuslääkkeenä käytetty Azona(SSRI).

Äänestä
  • Ite ensimmäisenä kokeilin unensaantivaikeuksiin melatoniinia, muutaman yön vietin kummallisessa horroksessa siten että heiluin tietoisuuden rajamailla sängyssä kuitenkaan nukkumatta kunnes tultiin herättämään aamulla.

    Tenox on tavallaan hyvä mutta siihen tottuu ja käytön lopettaminen palauttaa ongelmat.

    Imovane yms sisältää Zopiclone nimistä ainetta joka on syklopyrrolonien ryhmään kuuluva aine ja vaikuttaa samalla tavalla kuin bentsot, tosin lääkärin mukaan nopeampi ja aiheuttaa vähemmän vierotusoireita. Määrättiin pariksi viikoksi unirytmin korjaamiseen. Paha maku kyllä jää suuhun.

    Äänestä

  • örkki243r345 kirjoitti:

    Ite ensimmäisenä kokeilin unensaantivaikeuksiin melatoniinia, muutaman yön vietin kummallisessa horroksessa siten että heiluin tietoisuuden rajamailla sängyssä kuitenkaan nukkumatta kunnes tultiin herättämään aamulla.

    Tenox on tavallaan hyvä mutta siihen tottuu ja käytön lopettaminen palauttaa ongelmat.

    Imovane yms sisältää Zopiclone nimistä ainetta joka on syklopyrrolonien ryhmään kuuluva aine ja vaikuttaa samalla tavalla kuin bentsot, tosin lääkärin mukaan nopeampi ja aiheuttaa vähemmän vierotusoireita. Määrättiin pariksi viikoksi unirytmin korjaamiseen. Paha maku kyllä jää suuhun.

    Pari dormicumia ja eiköhän uni tule. jos ei tällä nuku niin sitten ei auta muu kuin leka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä kirjoitti:

Eli kokemuksia nukahtamislääkkeistä.
Mitkä olette kokeneet parhaimmiksi, eli ei aamulla tokkuraista oloa ja auttavat hyvin unesta kiinni saamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu