Det pekar uppåt för Finlands ekonomi - industri, BNP och export ökar.
https://svenska.yle.fi/artikel/2017/01/13/det-pekar-uppat-finlands-ekonomi-industri-bnp-och-export-okar
Työmarkkinat Irtisanottujen määrä jäi viime vuonna pienemmäksi kuin kertaakaan vuoden 2011 jälkeen, kertoo SAK.
http://www.suomenmaa.fi/talous/sak-viime-vuonna-vahemman-irtisanomisia-kuin-vuosiin-6.27.194348.ab47a81f5f
https://svenska.yle.fi/artikel/2017/01/13/det-pekar-uppat-finlands-ekonomi-industri-bnp-och-export-okar
Työmarkkinat Irtisanottujen määrä jäi viime vuonna pienemmäksi kuin kertaakaan vuoden 2011 jälkeen, kertoo SAK.
http://www.suomenmaa.fi/talous/sak-viime-vuonna-vahemman-irtisanomisia-kuin-vuosiin-6.27.194348.ab47a81f5f
Vastaukset 26
Vanhimmat
Inom industrin minskade uppsägningarna med 20 procent jämfört med året innan.
Så utmärkt för alla som jobbar och kanske för arbetslösa också.
Peppu-Reinon/Fitti-sedän pahin painajainen. Eihän tässä näin pitänyt käydä, kun ruotsinkielinen "parempi/eurooppalainen aines" muuttaa Suomesta pois ennätysvauhtia ja RKP on oppositiossa ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin.
Valtiontalous on balanssissa ja vienti vetää.
Jos+ei+ymmärrä+taloudesta+mitään,+niin+noin+on.+627.000+henkilöä+nauttii+työttömyystukia+ja+kauppatase+on+2.400.000.000+€+pakkasella,+eikä+vuosi+ole+edes+tuossa+kohtaa+loppunut,+joten+takkiin+tulee+lisää.
Inflaatio+saatiin+käyntiin,+tosin+veroja+nostamalla.
Ihmiset+eivät+saa+yhtä+paljon+kenkää+kuin+ennen.+Toki+maassa+on+ennätystyöttömyys,+ennätyseläkeläislauma+elätettävänä+ja+pienimmät+sukupolvet+niitä+maksamassa.+Lisäksi+on+(vaiettu+aihe)+ennätysmäärä+konkursseissa+työnsä+menettäneitä.+Harvempi+konkurssi+on+otsikoissa,+enemmän+työttömiä+sitä+kautta+=+hys,+hys.
Suomi+lainaa+edelleen+>+12+%+vuosibudjetistaan+ulkomailta.+Tilastokeskus+ilmoittaa+pokkana,+että+työttömyys+on+jotain+7+%+vaikka+se+on+24+%,+eikä+yhdessäkään+maakunnassa+mennä+Tilastokeskuksen+ilmoittaman+keskiarvon+alle!+(paitsi+Åland+-+josta+Halla-aho+haluaa+ottaa+mallia+Suomen+mantereelle).
Upeasti+menee,+tosin+se+on+Tilastokeskuksen+onnentomua.+Kaikki+reaalimittarit+näyttävät+jotain+aivan+muuta,+mutta+vaalit+ovat+tulossa,+joten+nyt+hehkutetaan+olematonta+ja+yritetään+siinä+sivussa+siirtää+epäonnistuneita+sijoituksia+(rakentaminen+ja+asuntorahastot)+tumpeloille.
Suunta hyvä!
Toivonmukaan pien ja keski suurten yritysten toimintamahdollisuuksia entisestään parannetaan. Myös turhaa byrokratiaa vähentämällä kuten hallitus lupailee.
Toivossa on hyvä elää, mutta Virossa on hyvä yrittää.
Monen on varmasti vaikea myöntää, mutta hallituksen talouspolitiikka toimii. Yritysten usko menestymiseen on palautettu, mikä lisää investointeja ja sitä kautta työllisyys paranee.
Kevään kehysriihessä vielä työllisyyttä tukevia toimia, niin pitkäaikaistyöttömilläkin alkaa olemaan mahdollisuus päästä töihin, kun tietyillä aloilla alkaa olemaan työvoimapula.
Fullständig bull shit. Inget har hänt.
Reklamen var bra, Åtgärderna man skulle vidta var bleka, men åt rätt håll. Vad man fick till stånd var som alltid i U-landet Finland, mera skatter. Ett mera skitet land än Finland för de som skall betala kalaset finns inte.
Fråga fast Björn Wahlroos, trots att han tillhör dem som mera eller mindre kan strunta i inkomstbeskattning.
Supercell maksaa iloisesti satoja miljoonia veroja, eikä kitise jatkuvasti Reinojen tavoin "verohelvetistä". Molemmat toimitusjohtajat maksavat vuodessa enemmän veroja kuin mitä Nalle on tehnyt 14 vuoden aikana. Tanska pärjää hyvin himoverotuksesta huolimatta, sillä työn tuottavuus on korkealla. Useat Euroopan maat tuloverottavat keskituloisia Suomea ankarammin. Suomalaiset hyvätuloiset eivät ole oleellisesti tyytymättömämpiä kuin pohjoismaissa yleensäkään. Suomessa on vain suhteessa väestöön monta kertaa vähemmän rikkaita öljyvarojen puutteen/historian painolastin takia, ja siksi jokaisen rikkaan poislähtöön kiinnitetään enemmän huomiota.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/verottaja-supercell-oli-suurin-yhteisoverojen-maksaja-maksoi-174-miljoonaa-euroa/5533356
Katsotaan.
Supercellin johtajat lienevät taloudellisesti lahjattomia? Raha tuli, raha meni. Björn Wahlroos tekee toisin, rahaa tulee jatkuvasti ja se pysyy.
Keskituloisten verot? a) Näköharhaa, kun huomioidaan kaikki maksut, b) keskiluokka kustantaa lähinnä oman elämisensä Suomessa.
Tanska pärjää, mutta Suomi ei. Mitä halusit sanoa? Taskassa on matalampi vero ja korkeampi tuottavuus.
Suomalaiset hyvätuloiset eivät ole oleellisesti tyytymättömämpiä? Ehkä ei, mutta se tekee heidät kuitenkin kaikkein tyytymättömimmiksi ja syykin on selvä. Heidän lisäkseen harva osallistuu nettoveronmaksuun Suomessa.
Suomessa ei ole kovin montaa rikasta ja verottamalla heidät kuoliaiksi, he muuttavat. Ihme.
Kiitos, kun alleviivasit kirjoitukseni olevan oikeassa aivan joka kohdassa.
Supercellin johtajat pärjäävät paksusti. Parinsadan hengen yritys tahkoaa voittoa 800 miljoonan edestä ja liikevaihto on moninkertaistunut muutamassa vuodessa. Tämä kaikki kuuden vuoden takaisesta nollapisteestä. Mitä taloudellista lahjattomuutta tuo muka on?
"Keskituloisten verot? a) Näköharhaa, kun huomioidaan kaikki maksut, b) keskiluokka kustantaa lähinnä oman elämisensä Suomessa."
Puhuin tuloveroista. Opettelisit lukemaan.
"Tanska pärjää, mutta Suomi ei. Mitä halusit sanoa? Taskassa on matalampi vero ja korkeampi tuottavuus."
Ero korkeampiin keskituloisiin on mitätön, joitain promilleja. Pienipalkkaisemmat maksavat Suomessa reippaasti pienempää veroprosenttia. Yritysvero on matalampi. Niin myös arvonlisävero lähes kaikessa kulutuksessa, paitsi julkisessa liikenteessä. Miten onnistuitkin sivuuttamaan nämä, kun juuri saarnasit "kaikkien maksujen huomioon otosta"? Korkeampi työn tuottavuus selittyy myös aika pitkälle keskeisemmällä sijainnilla ja leudommalla ilmastolla.
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Laskelmat/Palkansaajan-tuloveroprosentit-eraissa-OECD-maissa/
Rikkailla ei pitäisi myöskään olla valittamista sillä pääomien verotus on Suomessa kohtalaisen kevyttä. Pelle-Reinoilla vain ei ikinä ole mitään mahdollisuuksia päästä pääomiin käsiksi.
http://tietotrenditblogi.stat.fi/paaomaverojen-osuus-on-suomessa-eu-keskiarvoa-pienempi/
Siinä+myös+luultavasti+syytä+miksi+Suomessa+ihmisiä+pitää+himoverottaa.
"+Saman+tilaston+mukaan+Suomessa+rikkain+viidennes+saa+noin+17+prosenttia+sosiaalituista+ja+köyhin+viidennes+noin+25+prosenttia. Australiassa+pienituloisin+viidennes+saa+yli+40+prosenttia+tuista,+kun+taas+hyvätuloisimmille+niitä+ei+makseta+juuri+lainkaan. Suomessa+varakkain+viidennes+nostaa+melkein+yhtä+paljon+sosiaalitukia+(17%+tuista)+kuin+köyhin+viidennes+(25%+tuista).+Täytyy+muistaa,+että+varakkaat+eivät+tarvitse+sosiaalitukia,+mutta+he+nostavat+niitä+mielellään."+
https://suomimedia.wordpress.com/2015/07/10/hatkahdyttava-tilasto-varakkaat-nostavat-suomen-sosiaalituet/
Nuo+tilastot+ovat+täyttä+huuhaata.+Vai+on+137.000+€+vuodessa+tienaavalla+Suomessa+veroprosentti+48?+No+ei+tasan+ole,+se+on+min.+60+%.
Se,+että+Suomi+väittää+muiden+maksujen+olevan+muuta+kuin+veroa+on+aivan+Suomen+oma+ongelma+ja+häpeä.+Näiden+lisäksi+tulee+vielä+työnantajan+maksamat+järkyttävän+kokoiset+eläkemenot,+jotka+eivät+muka+ole+sosiaalimaksuja+tai+veroa?+Muuten+ovat.
Muut+jorinat+keskustelevat+maiden+keskiarvoista+kun+keskusteluaiheena+on+Suomen+hyvätuloiset+ja+nimenomaan+epätasaisesti+jakautuva+verotaakka.
Miksi+hyvätuloiset+muuttavat+pysyvästi+pois,+jos+esittämäsi+on+totta?+Ovatko+he+ehkä+typeriä,+vai+pysyykö+heillä+sittenkin+laskin+kourissa+keskivertoa+paremmin?
P.S.+taisit+itse+kirjoittaa,+että+Tanskassa+on+parempi+tuottavuus+ja+nyt+olet+itsesi+kanssa+eri+mieltä?+No,+Tanska+tai+sen+tuottavuus,+kuten+muutkin+sosialismin+pitkään+riepottelemat+maat+ovat+mielenkiinnottomia.+Ei+ne+ole+vaihtoehto+sosialisti-Suomelle.
Mitä+taas+tulee+rikkaiden+sosiaalitukiin,+voin+vakuuttaa,+että+yksikään+rikas+ei+kaipaa+sosialistia+ensin+verottamaan+ja+sitten+palauttamaan+tukina+pienen+osan+saaliista,+sekä+ottamaan+itsellensä+reilun+palkkion+turhasta+puuhastelusta.+Rikkaat+pärjäävät+mainiosti+ilman+moisia+kalliita+kuormasta+syöjiä.+Taidat+olla+yksi+heistä?
Eikö Reino kestännyt Tanskan palkka- ja verotilastoa vai miksi se piti poistaa.
Kokonaisveroaste Eu:ssa
https://ek.fi/wp-content/uploads/tal51.pdf
Ja viellä palkat päälle
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Median_gross_hourly_earnings,_all_employees_(excluding_apprentices),_2010_(¹)_YB16.png
Ihmettelin itsekin mikä välistä on poistettu. Pidän erittäin tervetulleena keskustelua, jossa on perustelut näkemyksille ja vielä lähdeaineistokin. Sellaisesta kun saattaa jopa oppia jotain.
"+Nuo+tilastot+ovat+täyttä+huuhaata.+Vai+on+137.000+€+vuodessa+tienaavalla+Suomessa+veroprosentti+48?+No+ei+tasan+ole,+se+on+min.+60+%.
Se,+että+Suomi+väittää+muiden+maksujen+olevan+muuta+kuin+veroa+on+aivan+Suomen+oma+ongelma+ja+häpeä.+Näiden+lisäksi+tulee+vielä+työnantajan+maksamat+järkyttävän+kokoiset+eläkemenot,+jotka+eivät+muka+ole+sosiaalimaksuja+tai+veroa?+Muuten+ovat.+"
Meinaatko+että+Suomi+on+ainoa+maa+jossa+ihmisille+maksetaan+eläkkeitä+tai+peritään+sosiaalimaksuja?
"+Verokokonaisuus+muodostuu+valtionverosta+–+jossa+vuoden+2014+korkein+mahdollinen+marginaalivero+oli+31,75+prosenttia+yli+100+000+euron+menevistä+tuloista+–,+maksimissaan+noin+19+prosentin+kunnallisverosta,+parin+prosentin+sairausvakuutusmaksusta+sekä+mahdollisesta+kirkollisverosta.+Päivi+Kaari+päätyy+siihen,+että+näiden+tietojen+perusteella+maksimivero+olisi+viime+vuonna+ollut+53,9+prosenttia,+ja+sekin+menisi+vasta+100+000+euroa+ylittävästä+osasta+tuloa.+"
https://www.uusisuomi.fi/raha/134095-rajeev-surin-hirmuinen-veroprosentti-601-ihmetyttaa-tammoinen-selitys-aikanaan-loytyi
"Se, että Suomi väittää muiden maksujen olevan muuta kuin veroa on aivan Suomen oma ongelma ja häpeä. "
Kyseinen tilasto on täysin puolueeton eri veroluonteisten maksujen huomioinnissa. Tunnustat varmaan, että Veronmaksajien keskusliitto ei ole tässä "verottajan puolella", kuten mainoksista huomaamme:
https://www.youtube.com/watch?v=gL4BvBhkDiA
Jos tuo tilasto on ylipäätään puolueellinen, niin maalaisjärki jo sanoo että luonnollisesti Suomen verotusta vastaan.
"P.S. taisit itse kirjoittaa, että Tanskassa on parempi tuottavuus ja nyt olet itsesi kanssa eri mieltä?"
Nyt menee sinulta jo aika epätoivoiseksi. En ole kyseenalaistanut tätä lainkaan. Ei kansakunnan ansioituneisuuden merkityksen arvioinnilla korkean tuottavuuden saavutuksessa ole mitään tekemistä raakojen lukujen kanssa.
"Miksi hyvätuloiset muuttavat pysyvästi pois, jos esittämäsi on totta?"
Hyvätuloiset muuttavat pois keveämmän verotuksen perässä kaikkialla maailmassa. Rikkaat yhdysvaltalaiset/saksalaiset/brittiläiset/pohjoismaalaiset ulkoistavat liiketoimintansa tai/ja itsensä Sveitsiin yms. Ei Suomi pistä veropakolaisuudessa silmään maailman mittakaavassa mitenkään pahasti. Tälle yleistrendille ei vain oikein mahdeta mitään demokratian rajoissa nykykonsteilla omaksumatta veropakolaisuudesta riippuvaisten valtioiden mallia. Tässä taas ei ole mitään järkeä. Jos koko maailma yrittäisi apinoida Monacoa, Bermudaa tai Liechensteinia, hyvinvointivaltiosta/julkisesta koulutuksesta/terveydenhuollosta ei kannattaisi haaveillakaan suurimmassa osassa maista.
"Mitä taas tulee rikkaiden sosiaalitukiin, voin vakuuttaa, että yksikään rikas ei kaipaa sosialistia ensin verottamaan ja sitten palauttamaan tukina pienen osan saaliista.."
Sori, sinulla on väärä kaveri, joudut jatkamaan tätä nimenomaista aihetta tuon toisen kanssa.
"No, Tanska tai sen tuottavuus, kuten muutkin sosialismin pitkään riepottelemat maat ovat mielenkiinnottomia"
Pohjoismaat ovat ja pysyvät vaikkapa Yhdysvaltojen kaltaiselle "yrittäjien onnelalle" lähinnä suuren kiinnostuksen kohteena positiivisessa mielessä. Suomi ei voi olla kaikessa Tanskan veroinen, maantieteelle emme mahda mitään. Meidän on keskityttävä vahvuuksiimme. Suomessa on paljon erityisosaamista tieto-ja viestintätekniikassa, startup-yrityksiä on Nokian syöksyn jälkeen syntynyt paljon ja meillä on kaikki mahdollisuudet maailmassa auttaa niitä kasvamaan ja pysymään kotimaassa, kuten positiivisen asenteen omaavat Supercellin pojat hyvin todistavat.
"Veronmaksajien keskusliitto ei ole tässä "verottajan puolella", kuten mainoksista huomaamme"
Se on nimenomaan mainos. Veronmaksajien keskusliitto lienee Suomen munattomin liitto. Turhempaa porukkaa saa hakea, eikä taida löytää. Ellei sitten kuohituilla fennoilla ole jokin oma yhdistys…..
Mitä Tanskaan tulee, se löytyy ylempänä ketjusta. Kuten sanottu, Tanska on EVVK sarjassa kun tullaan yhteiskuntaan ja verotukseen ja aika paljon muutenkin. Ei suunnitelmia muuttaa Tanskaan tässä elämässä.
Täyttä+paskaa.
Jälleen+puuttuu+6,14+-+8,5+%+huviverot+vero+nimikkeestä.+Oma+marginaalivero+oli+61,5+%+kun+päätin,+että+ansiotyö+osaltani+Suomessa+loppuu.+Niin+se+myös+teki.
Artikkeli+on+suorastaan+epä-älyllinen.+Rahaa+häviää+bruton+ja+neton+välistä,+mutta+se+ei+olekaan+veroa?+Tiedoksi;+se+on+nimenomaan+veroa.
Suomessa+pääsee/joutuu+jo+6,500+€/kk+palkalla+60+%+kerhoon,+ellei+ole+vähennyksiä.+Onneksi+sillä+netolla+sitten+pääsee+kustantamaan+tuplahintaisen+elämän+kylmässä+ja+pimeässä.+Mikä+on,+kuin+alati+useammalle+suomalaiselle+tuo+konsepti+ei+oikein+nappaa+enää?
No+kaivappa+viellä+jotain+todisteita+näiden+väitteiden+tueksi,++niin+täällä+tekee+semmoisetkin+jotka+oikeasti+tietävätkin+jotain.++Jo+paskan+jauhantasi+Tanskasta+osoittaa+että+sinä+et+ole+60%+nähnyt+kuin+vodkapullon+kyljessä
Katso+muiden+lähettämät+linkit,+lisää+kommenttini+ja+vips,+yli+60+%+on+taulussa.+Jos+olet+eläkeläinen,+yli+65+%.
Vero+on+bruttotulon+ja+nettotulon+erotus.+Ennen+kuin+päästään+bruttotuloon+työnantaja+on+maksanut+sosiaalimaksut+ja+eläkemaksut,+sekä+tietenkin+alv:n.+Oikeasti+käteen+ei+korkeatuloiselle+jää+Suomessa+edes+20+%.
Esimerkki:+firma+laskuttaa+työstäsi+100+€+-+alv+24+%+=+80,6+€+-+sos.+maksut+(sis.+lomat,+pekkariset,+sairaudet+yms.)+~70+%+=+24,2+€+-+60+%+veroja+=+14,5+€.
Siitä+pois+vero+autoedusta+(1.200+€/kk),+kännykkäedusta+jne.+-+kulutusverot,+kiinteistöverot,+sähkövero,+polttoaineverot,+veroluonteinen+jätemaksu,+Ylevero,+varainsiirtovero,+lahjavero,+autovero,+käyttömaksut,+dieselvero,+prätkä-+ja+paattivero,+progressiiviset+sakot,+progressiiviset+päivähoitomaksut+ja+tukku+muuta+paskaa,+kuten+vaikka+koiravero,+niin+ostovoima+on+alle+kympin,+vaikka+laskutit+satasen,+eikä+firman+kuluja+tai+voittoa+huomioida.+Oikeassa+elämässä+ei+taida+jäädä+femmaakaan+satasesta.
Joku+voi+argumentoida,+että+sosiaalivero+ei+ole+70+%+bruttotulon+päälle,+mutta+se+on+kuitenkin+se+luku+jota+työnantajat+käyttävät+laskelmissaan.+Laita+tilalle+edes+50+%+ja+kalkyyli+on+edelleen+karmaiseva.+Suomalaisen+ostovoima+laskutukseen+nähden+on+korkeapalkkaisten+(brutto)+joukossa+Euroopan+surkein.
" Ei ne ole vaihtoehto sosialisti-Suomelle. Mitä taas tulee rikkaiden sosiaalitukiin, voin vakuuttaa, että yksikään rikas ei kaipaa sosialistia ensin verottamaan ja sitten palauttamaan tukina pienen osan saaliista, sekä ottamaan itsellensä reilun palkkion turhasta puuhastelusta. Rikkaat pärjäävät mainiosti ilman moisia kalliita kuormasta syöjiä. Taidat olla yksi heistä? "
Kerrankin olemme jostain samaa mieltä. Fakta tosin on että niin pitkään kun näitä tukia maksetaan myös rikkaille niin se näkyy myös verotuksessa. Eiköhän olisi fiksumpaa laskea verotusta ja lopettaa turhien tukien maksu ihmisille jotka eivät niitä tarvitse.
Ja kyllä olen luultavasti rikkaampi kuin sinä.
Så underbart !