Pitääköhän paikkansa että ainakin 50luvun jenkkiautojen valmistus vuosi on merkitty oikeanpuoleiseen takavalon kupuun jos on alkuperäinen.Näin ainakin Wheeler Deeler ohjelmassa Pontiac GTO 1965 kohdalla oli
Valmistevuosi
9
196
Vastaukset
- Kiva-Auto
Amerikkalaisten autojen vuosimalli näkyy useimmilla merkeillä jo korin ulkonäön perusteella. Jotkin merkit eivät vaihtaneet koriaan vuosittain uuteen kuosiin, mutta näissäkin usein detaljit vaihtuvat vuosittain.
- Kätevää
Pitää.
- kijuyhtgfr
Jaa ja onkos se 65 mallin GTO sitten 50 luvun jenkkiauto?
- hate7
Onneksi huomasit näppäilyvirheen, ja vaivauduit siitä kommentoimaan kun et asiaa näköjään tunne ja varsinkaan jenkkiautoista.Ajattelin että joku olisi ns. livenä nähnyt tuon vuosiluku merkinän, no ehkä sitten kesällä kun harrastajat ajelevat niillä.1959 ja 1965 on melko lähellä.
- SiipiVsSaippuakotelo
hate7 kirjoitti:
Onneksi huomasit näppäilyvirheen, ja vaivauduit siitä kommentoimaan kun et asiaa näköjään tunne ja varsinkaan jenkkiautoista.Ajattelin että joku olisi ns. livenä nähnyt tuon vuosiluku merkinän, no ehkä sitten kesällä kun harrastajat ajelevat niillä.1959 ja 1965 on melko lähellä.
On vuosissa, mutta tyyli on ihan eri...
- Syksystäalkaen
Autoilla on "mallivuosi" ja niitä aletaan tekemään jo syksyllä uudella korilla tai kilkkeillä. Eli vm. 1965 auto ja osat voivat hyvinkin olla tehdyt jo 1964.
- kkjhj02
Niin tottakai. Mutta onko se kuusvitonen sellanen 50 luvun jenkkiauto jota ketjun aloittaja tarkoitti? On sitten tehty syksyllä 64 tai kesään mennessä 65.
- Mikäpuristaa
Ollaanko oikealla palstalla?
- Kanttivuodet
kkjhj02 kirjoitti:
Niin tottakai. Mutta onko se kuusvitonen sellanen 50 luvun jenkkiauto jota ketjun aloittaja tarkoitti? On sitten tehty syksyllä 64 tai kesään mennessä 65.
Ei ole ei, siivet suli jo aiemmin.
Chiltonin isosta tiiliskivestä tuli nämä autojen mallit aikanaan opeteltua liki ulkoa, nyt on päässyt vähän jo muistissa harvemmalle osastolle.
Jälkimmäiselle voisi sanoa, että GTO asia on ihan oikealla palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33966Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872032Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50846- 47764
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184728Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35712Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35664
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648