Spr:n sijoitustuotot olivat tilivuonna 2003 YLI 3.7 miljoonaa euroa!
Sijoitussalkun arvo n. 42 miljoonaa euroa!
Eli sijoitussalkun kirjanpitoarvojen mukainen tuotto oli 8,8 %
Pankit maksa korkoa ehkä 0,5 % joten laittamalla rahat pankki SPR olisi TEHNYT MILJOONATAPPIOT avustajien rahoilla kun otetaan inflaatio huomioon.
Sijoitussalkun arvo n. 42 miljoonaa euroa!
Eli sijoitussalkun kirjanpitoarvojen mukainen tuotto oli 8,8 %
Pankit maksa korkoa ehkä 0,5 % joten laittamalla rahat pankki SPR olisi TEHNYT MILJOONATAPPIOT avustajien rahoilla kun otetaan inflaatio huomioon.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tänä vuonna kyseinen osakesalkku voi tuottaa 8,8 % tappiota en tosin tiedä osakesalkun sisältöä. en usko, että SPR olisi sijoittanut kaikki pelkkiin osakkeisiin, mukana täytyy olla obligaatioita, joukkovelkakirjoja ja muita riskittömämpiä sijoitusvaihtoehtoja.
Riskiä on tietenkin hajautettu.
luulin maksaneeni avustusrahani Aasian-katastrofin uhreille. en tiennyt, että osa niistä menee joillekin ökyrikkaille USA:han tai minne tahansa muualle.
tästä lähtien en maksa enää senttiäkään SPR:lle ja otan selvää, mihin avustusjärjestöjen rahat menevät.
On ihan fiksua että huomasit pointin jonka olen yrittänyt tuoda esiin joo vuosia,antaa näiden -------n nyt vouhottaa että kuinka se spr nyt tekee sitä sun tätä rahoillamme ,totuus kuitenkin on että joku sioittaa joku hyötyy ja kukas sen hyödyn sitten kuittaa? ei varmaan se mies tai nainen tai lapsi jossain vinkuintiassa tai Thaimaassa, meinaan vaan ettei ole ihan pikkurahoista nyt kysymys ja höpötykset useamman vuoden jaksotuksesta on silkkaa paskaa on selvää että kannatta seisotta(lue)kasvattaa korkoa rahoille jotka me typerykset olemme lahjoittaneet mutta ei tipu ei lirise enään sanon minä! ja toivonkin että muutkin ajattelisivat samoin, koska kerran on näin röyhkeää kusetusta koko homma.
Lisäisin vielä että on turha tulla sössöttämään jostain rahastonhoitolaista tunnen kyllä pykäläviidakkoa melkoisen paljon eikä todellakaan missään mainita että SPR:n tarvii olla tulosvastuullinen yksikkö!
Hyvä, että tulevat esille nämä SPR:n sijoituskuviot. Aikaisemmin olen hieman arkaillen antanut avustuksia, nyt tiedän että talousasiat ovat kunnossa. Pitkäaikaisilla, hyvillä sijoituksilla saadaan pitkäkestoisiin projekteihin rahoitusta ja paikattua sekä kasvatettua katastrofirahastoa. Sehän tässä, sattuneista syistä, pieneni.
Pannaanpas lahjoittaen lisää!!!
--
"Kaikista sijoituksista 80 prosenttia on kiinteistöissä, joista suurin osa on omassa käytössä. Loput on hajautettu useille tahoille. Suoria pörssisijoituksia on noin 15 miljoonaa euroa eli noin 10 prosenttia, SPR:n talousjohtaja Juha Savela kertoo.
--
2003 Toimintakertomuksen mukaan tuo 150M€:n
sijoituspotti(keskusjärjestö) tuotti
näin:
2003 Keskusjärjestö:
Tuotot 5.944.000€
Kulut 2.188.000€
--------------------------
Jäämä 3.756.000€
2003 Piirit:
Tuotot 691.000€
Kulut 861.000€
---------------------------
Jäämä -170.000 €
Keskusjärjestön sijoitusten nettotuotto
ylittää siis nippanappa inflaation.
"2003 Toimintakertomuksen mukaan tuo 150M€:n
sijoituspotti(keskusjärjestö) tuotti
näin: "
Tilinpäätöksen 31.12.2003 mukaan sijoitusten kirjanpitoarvo on 42 miljoonaa euroa. Jos Spr:n sijoitussalkun käypä arvo on 150 miljoonaa(mikä lähde?) niin silloinhan sijoitustoiminta on TUOTTANUT ERINOMAISESTI!!
Lähde:
http://aasia.redcross.fi/ajankohtaista/notice/?id=947
Mm. Lauantain Iltalehdessä oli myös juttua SPR:n kiinteistösijoituksista. SPR ei julkista sivuillaan tilinpäätöstietoja, joten palasia täytyy liittää yhteen eri puolilta.
Sijoitukset:
- Kiinteistöt 120Meur
- Arvopaperisalkku 40Meur
Tuotto koko sijoituspotille on vähemmän kuin saa
pankkitilille korkoa...