Tämä sivu käyttää evästeitä palveluiden toimittamisessa, mainosten personoinnissa ja liikenteen analysoinnissa. Käyttämällä sivustoa hyväksyt evästeiden käytön.LisätietoaOK
suominainen242017
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Lisää
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Ajoneuvot ja liikenne
Autot
Autoliikkeet ja auton ostaminen
Automerkit
Auton maahantuonti
Autovarkaudet
Autoverot ja vakuutukset
Dieselit
Hybridi- ja sähköautot
Italoautot
Itäautot
Jenkkiautot
Hei kuluttajat ja veroja maksavat:
jos olet tuonut autosi v. 2013- 2014 (ehkä 2015 alussakin), sinulla saattaa olla mahd. saada mahdollisesti liian korkeasti verotettua autoveroa takaisin KHO:n 2014:182 päätöksen perusteella.
Hakeminen yksinkertaista osoitteeseen (tämän vuoden 2017 alusta Verohallinto hoitaa autoveroasiat, vanhojenkin oikaisupyynnöt)
Verohallinto / Autoverotus, PL 40, 00052 VERO (tarkista vielä)
Pyydän oikaisemaan autoveropäätöksen, asianumero XXXXXXXXXXXX/päätöspäivämäärä ___.___.20____, Korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisun KHO:2014:182 mukaiseksi.
Luonnollisestihan laitat tilinumerosi ja yhteystietosi, ja otat muutenkin selvää, mikä mieltä askarruttaa.
Ko. hakumahd. myös suoraan verovelvollisella (ainakin omien verottajalta saamieni ohjeiden mukaan), vaikka olisit ostanut tuontiauton joltain suomalaiselta maahantuojaliikkeeltä, ja he olisivat toimineet asiamiehenä puolestasi ja maksaneet veron, mutta jos he ovat nimenneet sinut verovelvolliseksi, niin juuri verovelvollinen voi jälkikäteen vaatia oikaisua ja saada suoraan mahdollisen palautuksen tililleen, jos ei ole muuta sopinut asiamiehen kanssa, eli valtuuttanut tätä tekemään puolestaan valituksen jne.... nyt mm. itselleni tuli suomalaiselta autoliikkeeltä kirje, jossa pyydettiin valtuuttamaan ko. asian tiimoilta heidät, ja että he näin ottaisivat puolet mahd. palautuksesta ja puolet palauttaisivat sitten minulle. Joskin itse en ollut saanut edes kopiota ko. alkuperäisestä veropäätöksestä, vaan ko. autofirman lähestyttyä minua, soitin verohallintoon ja pyysin kopioin veroasianrollani ja nimelläni ja sainkin sen sähköpostiini, jolloin myös puh.kesk. selvisi, että minä voin itse hakea oikaisua, eli ei ole pakko käyttää samaa asiamiestä eli autoliikettä. Joskin kohdallani (v. 2015 kesällä ostettu auto), olikin jo oikein verotettu ko. KHO:n päätöksen perusteella. Tosin v. 2014 haimme yhden auton itse Saksasta ja siihen hain muutosta joulukuulla 2015 ja viime vuoden lopulla saimme veropalautuksen, joten olin tietoinen ko. KHO:n päätöksestä ja mahdollisuudesta jo entuudestaan.
Eli rohjetkaa kysyä tietoa ja vaihtoehtoa...
Ja olkaa muutenkin tarkkoina, niin paljon kysymysmerkkejä ko. autojen ostoissa; jopa mahd. väärällä varustetasolla myyvät, ehdottomasti kaikki paperit ennen auton ostoa tutkittava/historia, mm. varustetason kirjanlyhenteet auton alkuperäisestä huoltokirjasta tsekattava, kuin myös historiaa alkuperämaan merkkikorjaamoista voi saada... nimimerkillä kokemusta omaava.
veropal. ilman asiamiehiäkin..
tuontiliikktoimkumm
0
71
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1788531KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763910Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521643794Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään722972Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211901