Uskontoneutraali jumalanpalvelus

Kirkosta on väki vähentynyt. Toisaalta kaikenlainen neutraalisuus on muodissa. Eiköhän tästä voisi kehittää uskontoneutraalia jumalanpalvelusta?
264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuo Jumalan olemassaolon huomioiminen loukkaa ateistien ihmisoikeuksia. Laitettais vaan jättiskriini seinälle ja sinne sitten sunnuntaisin formulakisoja, kun tuo Bottaskin siirtyi nyt voittajatalliin. Ja hiitolajien maailmancupit ym. ohjelmistoon.

Tämä on Jeesuksenkin oppien mukaista, koska köyhillä ei ole varaa maksukanaviin. Naposteltavaksi sitten öylättiä ja ehtoollisviintä.

Äänestä

Kyllä, mutta pappien pitää valmistua yliopiston uskontoneutraalista tiedekunnasta, etteivät opeta harhaoppeja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Kirkosta on väki vähentynyt. Toisaalta kaikenlainen neutraalisuus on muodissa. Eiköhän tästä voisi kehittää uskontoneutraalia jumalanpalvelusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu