Alkaa nyt isoratas päässäni viskoa tosissaan kun ei rahani taas kerran riittäneetkään pollalääkkeiden ostoon. Sipilän perseeseen se piti taas viiskymppiä työntää. Perkele sentään.
VOI VITTU. TAAS VEI SIPILÄ 50e APTEEKIN KASSALLA
OpettajaOulusta
14145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muistahan sitten opettaa lapsukaisille kuinka turmiollista ja vaarallista keskustalaisuus ja keskustan äänestäminen on. Näillä keskustaketkuilla on menossa iljettävä koulukiertuekin, kun leikkasivat rahaa koulutuksesta, joten voisitte ainakin teidän koulussa antaa näille kieroilijoille porttikiellon, että he eivät pääse aivopesemään nuorisoa.
Seuraavaks taitaa tulla omavastuumaksut viinakauppoihin ,ku ne elää siellä köyhyydessä ja kurjuudessa.
Ole hyvillään ettei vienyt enempää kun ei vielä olla onneksi Kreikan tiellä mutta sekin aika tulee jos ei korjausliikettä tehdä se on varma.
Nythän on niin, että Sipilän hallitus tekee vain viisaita päätöksiä. Kysy vaikka keneltä kepulaiselta tahansa. Kepulaisen puuttuessa käänny lähimmän persun puoleen. Takavuosina eräs persu kertoi persujen keskimääräisen äo:n oleva 128 (muistaakseni).
Noin korkeaa äo:ää tarvitaankin, jotta ymmärtäisi miksi edellisen hallituksen vaikkapa koulutusleikkaukset olivat huonoa talouspolitiikkaa. Sipilän hallituksen koulutusleikkaukset kun ovat viisasta talouspolitiikkaa?
Toinen korkeaa poliittista ymmärrystä vaativa ilmiö, joka näillä foorumeilla esiintyy on tavallisen tallaajan mielestä varsin outo ristiriita. Edellisiä hallituksia kun kritisoidaan niin leikkauksista kuin velanotostakin. Ristiriitaa korostaa se, että toinen outo yksityiskohta: valtion velanotto muuttui taianomaisesti viisaasta taloudenpidosta holtittomaksi velanotoksi 22.11.2011! Joku kepulainen tai persu voisi näitä omituisuuksia selvittää meille hieman yksinkertaisimmille.
Matti Vanhasen hallitus päätti loppusyksystä 2008, että Suomi ryhtyy ottamaan lisää velkaa. Päätöksen tekijät tiedetään: Matti Vanhanen (kesk), Jyrki Katainen (kok), Tarja Cronberg (vihr) ja Stefan Wallin (r). (Lainaus HS:n sivulta)
Siitä alkoi velkakierre ja Suomen muuttuminen kehitysmaaksi. Sipilän johdolla Suomesta näyttäisi tulevan banaanivaltio.
Olisiko siinä tilanteessa pitänyt sitten tehdä yhtä suuret leikkaukset haluttiin vain elvyttää mitä täällä on kaksi vuotta huudettu kilpaa opposition leiristä voisitko päättää itsellesi kumpi on ja oli viisaampaa.
Antti Rinne: Verotusta laskettava, velkaa vähennettävä ja lisätävä yhteiskunnan tukea. Lisäksi Rinteelle yleinen kavallusoikeus
ei ahista kun antista saa paskaa pakista ja vihata...
Vihata? Pitäisikö petoksia ihailla? Niitä Antti on tehtaillut milloin ei ole ollut VVO:lta kymmeniä tuhansia nostamassa.
Kyllä siitäkin suurin osa menee työttömyyden ym. hoitoon, eikä riittä vaikka jokainen antaisi saman.
Kopioin tännekin toisen ketjun vastaukseni:
Yleinen diabetesläääkkeiden omavastuun nostaminen on huono asia. Jo tavallisilla tuloilla oleville siitä ei tule ongelmia, mutta esim. aivan pienemmillä eläkkeillä oleville se on suuri rasite.
Tämä on ainoita asioita mitä en ymmärrä hallituksen päätöksissä.
Toki tähän on saatava demarinäkökulma: Kiljunen haluaa nostaa hyvä tuloisten eläkelläisten eläkkeitä. Köyhät kyykkyyn sanoo Kimmo.
Vuonna 1982, kun hyvä Kalevi Sorsa oli pääministerinä, työmies saattoi saada sairausvakuutuskortilla alennuksen lääkeostoksesta jopa viinakaupassa.
https://www.youtube.com/watch?v=zVP7PR1M1_k
Silloin meni lujaa.
VR:läkin oli listat, joilla olivat vuorollaan sairaslomalla.
Lakko paukahti päälle herkästi jos joku näitä kaiveli.
Milloinkas se Sipilä on farmaseutiksikin ryhtynyt, kun apteekin kassallekin on töihin päässyt?
Vähän aikaa sitten Soini teki sitä ja tätä, nyt huudetaan Sipilää joka käänteessä...jos vaikka joku liukastuu pihallaan, jo huudetaan: ei ole Sipilä hiekoittanut pihaa...jne.jne.
Nopea mies, kun joka kassallekin kerkeää:)