Tiede löysi JUMALAN TYÖKALUN - Higgsin bosonin

Tiede ei voi koskaan löytää itsensä salaavaa Jumalaa. Ei Hänen olemustaan. Sen sijaan tiede voi kyllä löytää Jumalan käyttämiä työkaluja, joiden kautta Pyhä Kaikkivaltias Jumala on maailman luonut.

Higgsin bosoni. Herra Higgs sai siitä löydöstään Nobelin palkinnon noin 40 vuotta sen jälkeen, kun hän oli laskelmoinut niinsanotun " jumalhiukkasen", kaiken materian massan antajan, olemassaolon.

Siinä vaiheessa, sen jälkeen, kun CERN:in hiukkaskiihdytin kykeni todistamaan Higgsin bosonin, massan antajan, todeksi.
9166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Uskonnot saastuttaa aivotoiminnot.

1Äänestä

Antakaa se sille takaisin tai tulee turpaan.

Äänestä

Naiset varmaan ainakin järkytty 40 vuotta sitten Higgsin löydöksestä, koska sitä ennenhän ne ei painanu mitään!? :P :D

Äänestä

En mä ainakaan mitään massaa enää haluu, antakaa massii. Se on parempi

Äänestä
  • No ehkä tiede löytää piakkoin Wahlroosin bosonin, joka on maailmankaikkeuden massinvälittäjähiukkanen, ja joka tekee meistä kaikista rikkaista?

    Äänestä

Näinpä, mitä uutta tässäkin: aina löytyy se, joka uskoo ns. jumalan milloin minkin takaa. Onneksi vain ns. uskoa.

Äänestä
  • Juu kumma juttu ettei toi kirkko ole missään vaiheessa parituhatvuotisen olemassaolonsa aikana laittanu ropoakaan likoon miljardituloistaan sen hyväks et todistaisivat ihan tieteellisesti et mikä on maailmankaikkeuden sielunvälittäjähiukkanen? :)
    Ilmeisesti ne ei ihan oikeasti sit uskokaan koko sielun olemassaoloon, mut onhan se hyvä tekosyy ja painostuskeino toi immateriaalinen ns. "sielu"? ;)

    Äänestä

  • Sielun massa on laskettu: 300 g. Suurin piirtein saman verran kuin se ulostemäärä, joka ihmisestä poistuu hänen kuollessaan. Mielenkiintoinen korrelaatio. Olisikohan tämä nyt sitä kuuluisaa älykästä suunnittelua...

    Äänestä

  • Entäs sit sielun olomuoto?
    Kiinteä, kaasu vai neste? Vai jopa plasma?
    ja mitenkäs tilavuus?

    Ja eikös toi olis naisille helppo tapa laihduttaa? :P
    Myy sielunsa saatanalle, niin *ZÄP!* laihtuu samantien ton parisataa grammaa!? :D

    hmmm ... entäs onks toi sielu samanpainonen ihan kaikilla?
    Entäs jos joku syntyy niin pahasti keskosena et painaa alle 200 grammaa, niin eihän sen sielu edes mahdu siihen?!
    Ja missä vaiheessa ihmisalkion kehitystä se sielu siihen asennetaan?
    Koska pitäähän sit ny vähintään toi 200 g toukka jo olla, tai jopa paljon sen ylikin tai muutenhan toi alkio on vaan yhtä pelkkää sielua?
    Ja mitäs jos ihminen kuolee oikein tiiviissä laatikossa, niin miten se sielu pääsee sieltä ulos?

    Nää on tärkeitä kysymyksiä, nää sieluhommat, kuulkaas!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bosoni kirjoitti:

Tiede ei voi koskaan löytää itsensä salaavaa Jumalaa. Ei Hänen olemustaan. Sen sijaan tiede voi kyllä löytää Jumalan käyttämiä työkaluja, joiden kautta Pyhä Kaikkivaltias Jumala on maailman luonut.

Higgsin bosoni. Herra Higgs sai siitä löydöstään Nobelin palkinnon noin 40 vuotta sen jälkeen, kun hän oli laskelmoinut niinsanotun " jumalhiukkasen", kaiken materian massan antajan, olemassaolon.

Siinä vaiheessa, sen jälkeen, kun CERN:in hiukkaskiihdytin kykeni todistamaan Higgsin bosonin, massan antajan, todeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu