Taas olin jonossa ja tasasella. Ja eikun kaikki seisoo jarrulla, että viitsivätkin rasittaa jalkalihaksia! Ei auto karkaa mihinkään.
Miksi seisot jarrulla, ei se karkaa!
Jarrubuumi
9119
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se jos on automaatti.
Niin, parempi se kuin kytkin pohjassa (manuaalilla).
Kyllä auto joskus lähtee itsekseen rullaamaan yllättävän tasaiselta vaikuttavassa paikassa eteen tai taakse. Sitä ei aina huomaa, vaikka maasto viettääkin johonkin päin ja onpa jopa paikkoja, joissa auto näyttäisi rullaavan ylämäkeen. Optinen harha nääs.
Minulle tapahtui ihan hiljattain parkkipaikalla, että oli jäänyt käsijarru pois päältä ja vaihde vapaalle, niin auto lähtikin liikkeelle. Onneksi huomasin, ennen kuin osui mihinkään.
Kerran yksi edessä olija selaili lehteä edessäni liikennevaloissa ja valui taakseppäin keulaani. Luuli vielä, että joku ajoi hänen peräänsä. Ei vaurioita kummankaan autoon. Tai tuli pieni jälki minun rekisterikilpeen hänen peräkoukusta.
Sinun vikahan tuo oli, koska jäljet olivat kuin suoraan peräänajosta. Eihän kukaan nyt takaperin toisen keulaan ajaisi.
No kyllä siinä jonossa olisi todistajia löytynyt. Ei vaan hiffanut vaikka yritin valoja välkytellä, en tainnut ehtiä piipaamaan siinä tohinassa. Mutta kuten mainitsin ei vahinkoa, eikä tarvetta lähteä raastuvaan riitelemään.
Taas olin pihalla ja tasasella, suurimmalla osalla oli kalsarit jalassa.
Ottakaa ne kalsarit pois, ei "se" mihinkään karkaa.
Aloittaja ilmeisesti vetää sitten aina käsijarrun päälle, Ilmankos siihen liikkeellelähtöön kuluu aina yli 5 s kun valot vaihtuu.
Automaatilla peruttaminenkin on lastenleikkiä.
Jarrulla vaan säätää nopeutta kun auto hiljaa liukuu