Suomalaiset ovat ainoita turisteja Senegalin armeijan valtaamassa Gambiassa, koska Tjäreborg ja Suomen valtiovalta vitkuttelivat tahallaan, eivätkä hakeneet ajoissa pois, kuten sivistysvaltio Britannia teki jo toissapäivänä: http://www.aamulehti.fi/kotimaa/gambiassa-oleva-suomalaisturisti-havittaja-lensi-hotellin-yli-kadulla-sotilaita-olemme-taalla-ainoita-24217171/
On tämä melkoista! Täysin vieraita pakolaisia haetaan leireiltä Suomeen, mutta oman maan kansalaiset jätetään oman onnensa ojaan! Jälkipyykki tulee olemaan vaisu, suomalaiseen tapaan vahingonkorvauksia ei tunneta. Jos olisi britit kyseessä, korvaussummat olisivat 6-7 numeroisia. Koska suomalaiset tyytyvät aina kohtaloonsa, he saavat aina huonoimmat hotellihuoneet, eikä heitä evakuoida ajoissa.
On tämä melkoista! Täysin vieraita pakolaisia haetaan leireiltä Suomeen, mutta oman maan kansalaiset jätetään oman onnensa ojaan! Jälkipyykki tulee olemaan vaisu, suomalaiseen tapaan vahingonkorvauksia ei tunneta. Jos olisi britit kyseessä, korvaussummat olisivat 6-7 numeroisia. Koska suomalaiset tyytyvät aina kohtaloonsa, he saavat aina huonoimmat hotellihuoneet, eikä heitä evakuoida ajoissa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Suomalaiset tyytyvät aina kohtaloonsa. Tässä tulos.
Mitä vaan voi sattua, kun vieraan maan armeija miehittää maan. Levottomuudet voivat eskaloitua yhtäkkiä. Joku voi ottaa turistit ihmiskilviksi, panttivangeiksi, tehdä varoittavaksi esimerkiksi muille jne jne. Mikä tahansa on mahdollista.
Kohta saa maailman lehdistö taas ihmetellä sitkeitä suomalaisia, joiden lomaa ei edes sota keskeytä. Sielä vaan ryypätään ja juhlitaan ja yritetään iskeä sotilaita.
Miksei Finnair käynyt hakemassa suomalaisia kotiin sodan alta?
Sipilän hallitusta ei kiinnosta suomalaisten evakuoiminen sodan jaloista pätkääkään!
Näistä pakolaisista kun ei saa tuloja, pelkkiä menoja vain.
Miksi Finnairin pitäisi hakea akat sieltä pois, ei yhtiö ole niitä sinne vienytkään.
Suvakkien mielestä Afrikkalainen on avuton pikkulapsi joka ei tee pahaa vaan sitä pitää auttaa, siksi ei vaaraa tunnisteta, voi kupla puhjeta.
Juuri näin! Jo Kansakoulun Maantieto - kirjassa tunnettiin myös tämä äkkiä puhkeava julmuus: http://personal.inet.fi/taide/viitasusi/maantieto.html
Kiitos hyvästä linkistä! Kyllä ennen oli asiat koko lailla paremmin ja kouluissakin ihan oikeasti opittiin jotakin.
Olipas hyvä!
No mikäs hätä siellä!?
Rauhanuskontoisia maita molemmat, sekä Senegal että Gambia, joten eihä siel mitään tuhmaa voi tapahtua? :)
Sinne vaa nyt kaikki suvakit sankoin joukoin matkaamaan ja ihailemaan rauhanuskoisen monikulttuuriuden autuutta!
Hopi-hopi!
Jotkut turistit tykkää poroajeluista. Suvakeille riittää ohjelmaksi koko vartalon tarkastus jossain tiesululla.
Jos ne lomailevat siiderivalaat on jo saaneet tarpeeksi rikastusta ja pitäisi päästä kotiin kasvattamaan lisää limakalvoa? Samalla pikavisiitti tohtorin kautta apteekkiin.,...
Mitäs menivät...
HA! Toivottavasti hotelli pommitetaan maan tasalle suvakkien nukkuessa siellä.
Ei tuo tullut yllätyksenä. Lehdessä oli haastattelu jossa vakuuttivat itse että eivät lähde mihinkään kun ei ole hätää. Nauttikoot nyt siellä.
Tarttee vittu lähteä noihin paskavarvasmaihin
Musta makkara livahtaa äkkiä siiderivalaan löysästä kukkarosta kun pommitus alkaa. Tuliaisina HIV ja tippuri, joidenka leviämisestä ei tosin ole vaaraa koska kukaan ei noihin Suomessa koske.
Tsä-tsä-tsä...tsäärep*KABOOOOM!!!*
Nuo vanhat akat jotka on Gambiassa seksituristeina saattavat saada
enemmän mulkkua kuin alunperin uskoivat. Afrikassa kun se on sotilaiden
palkanosa.
Sikäläiset sotilaat kyllä perinteisesti ovat harrastaneet nuoria pimuja.
Täytyy olla Hullu joka jonnekkin Gambiaan menee lomalle mutta ju kaippa ne on näitä Siiderivalaita joissa ei tunnu mikään 15 cm missään.
Täytyy olla ihmisten tyhmiä, kun matkustavat Afrikkaan, alkukantaisten mantereella.
se on sellanen juttu että, Tjäreborg kyllä tiesi maan tilanteen, mutta siltikin vei sinne vielä suomalaisia !
Eli jos jotain syytätte,niin syyttäkää kyseistä matkatoimistoa !