suvakit pai pai;)
Trump on äijä!
perusäijä999
66705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Parasta tässä hommassa on katsoa suvakkien loputonta vinkumista asiasta. Yli ei tunnu pääsevän millään.
Joo, Trump ollut vallassa pari päivää, mitään ei oo tapahtunut ja suvakit kirkuu, ja repivät hiuksiaan. IHANAA KATSELLA ja kuunnella heidän hätäänsä täysin tyhjästä. Vitun Laumasielut, aivottomat Kanat.
Trump on AMERIKKALAINEN. Hän sanoi että hän aikoo hoitaa AMERIKKALAISTEN ASIOITA, tämä on kuulemma väärin ja rasismia ??! En ymmärrä teitä suvakkeja. Pitäisikö hänen ajaa belkialaisten ja norjalaisten etuja/asiota ??
Maailma on palannut mustasta savusta puhtaan valkoiseksi. Aurinko paistaa taas.
Suvakit vinkuu ku siat kwiiiik kwiiiiik........
3tkö sina näe helppoheikin ja johtajan eroa. Voiressukkaa. Oletkohan Savosta? Sitä se sisäsiittoisuus teettää. Nyt aitaa rakentamaana,että te ette pääse saastuttumaan tätä vielä tervettä valtiota enemmän. Alkaa olemaan kuuppa täynnä. Kviik.
On katkeraa sulla nyt. Byäääh! Itke lisää.
Voin auttaa tuota surun keskellä kulkevaa poloista sillä olen ammattimainen itkijä. Byääh Byääh, oi Obama oi Obama ja tuoksusi ihana, "niistän nenäliinaan" sinun pullea etumuksesi Byääh Byääh olen karvat pitkällä edessäsi "Nyyh". Tule takaisin oi Obama, suuri suusi sai minut unelmoimaan suu seksistä ja lopullisena nyyh olisin halunnut enemmän.
SilloSilli ja Amongoeth ovat ilmiselviä supisuomalaisia karjusian rakastajia. Rumppi on saanut heidät kiihoittumaan ulkonäöllään.. hän kun niin muistuttaa punakkana ja pullukkana ihan heidän ihrakasta possurakkauttaan! Nam nam.. possu on hyvää... takatuuppariin..
vihreillä ja vasemmistoliitolta täytyy saada esitys tasa-arvoisesta sukupuolineutraalista suhteesta sian ja ihmisen välille...olemmehan suvakkeja ja possut vapaaksi.
minä olla suvakki hesasta ja mää kannatan vihervasuree ku se elämä oo nii ykskertaast ett kaikki tulee kaupan hyllyltä ja sähköö pistorasiaasta ja kaikki oo luomuu ja sossuu maksaa.
The President of the United States of America is Donald Trump. Yle uutiset 20.01.2017: Donld Trunp puhui presidenttinä - Katso kokonaan suomeksi tekstitettynä, kannattaa katsoa.
Hieno virkaanastumispuhe
Hieno puhe
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005054838.html
Nyt tarvitaan nopeasti virallinen käännös suomeksi Donald Trumpin puheesta, joka tulee julkaista kaikkien niiden toimijoiden (tiedotusvälineiden) toimesta, jotka ovat siitä meille referoineet tai kääntäneet (PEUKALOINEET). Herra Timo Soini me kaikki Suomen kansalaiset emme osaa englantia riittävän hyvin, jotta kykenisimme tekemään oikeita johtopäätöksiä, mitä Donald Trump todella sanoi ja tarkoitti.
Laitan aamulla tarkistuksen Ylen ja Iltasanomien käännöksistä.
todella JYTKY puhe rumpilta-JA PUNAVIHERVASEMMISTO särkemään ikkunoita,ja mummoja potkimaan
Maksettuja mielenosoituksia
http://yle.fi/uutiset/3-9414224?origin=rss
Ja ajatelkaa mikä suurteko se on kun vielä sellainen suurmies kun Teemu Selänne on lähettänyt henkilökohtaisen onnittelun.
Se on kyllä ihan mahdollisimman arvokkaalla mitalilla kaikkien härpäkkeiden ja lisukkeiden kanssa palkittava teko.
Ja mikä parasta, erään iltapäivälehden sivuilla saadaan nähdä taas kuukausikaupalla juttuja ja kuvia tästä ihmemiehestä joka maksamillaan veroilla on ollut meille suureksi avuksi.
ylen ja mädätysMEDIANmukaan Hilary clintton on pressa!
Ja jakohan halonenkin mitalleja,suomalaisen veron maksajanrahoilla!
Kutsuin Afrikasta porukkaa makoilemaan tänne!
Teemu Selänne ei ole tullut tunnetuksi fiksuudestaan, vaan jääkiekkoilijana, kun on ikänsä vain luistellut kaukalossa mustan kummilätkän perässä, niin yhteiskunnallisten asioiden ymmärtäminen voi olla työlästä ja vaikeaa. Niin se näkyy hänen toimien perusteella olevankin.
No nyt kommentoi tärkeä Rock tähti, tämä pitää ottaa vakavasti.
Teemu on FIKSU, Ja saa puhua yhtälailla kuin sinunlainen ääliökin.
TAITAA OLLA LOPALISAATIO tiensä päässä
Siinä vielä Trumpin kannattajien hymyt Suomessa hyytyvät, kun ryssä valtaa maamme, eikä Trumppi edes pahoittele!!
Jeps. Hymy hyytyy trumpisteilta kun joutuvat itse rintamalle sotimaan ensimmäisinä.
Niin ja jos vielä tämä meidän suurmies pantaisiin etulinjaan niin sillä kyllä trumpetistit ja muut onanistit olisivat syötyjen leipien ulostulo aukosta valuneen aineen peitossa ja luulenpa että suurmies olisi itse ensimmäisten joukossa.
Hahhah. Obamalla oli kova yritys saada sotia venäläisiä vastaan viimeiseen suomalaiseen. Onneksi se häipyi Valkoisesta Talosta huitsin nevadaan ennenkuun oikeasti ennätti aloittaa. Nyt alkaa liennytys ja pakotteiden poisto.
Aha, Trumpistit ovatkin ainoita maansa puolustajia ja muut ostavat meno lipun laivalle kohti Eestiä ja sieltä saavat ilmaisen kuljetuksen kohti lomaleiriä. Putin kunnioittaa enemmän maansa puolustavia Trumppeja kuin näitä lotto pallo, mikä mikä liitto neitejä.
Sota Trumpin takia on kauhuskenaario, tuskin sellainen toteutuu, mutta kyllä hän voi saada maailman täysin sekaisin ja kauppasodan uhka on kyllä ilmeinen, mikäli hän tekee, niin kuin puhuu. Silloin maailma voi suistua taas sellaiseen talouslamaan, että ei ole hauskaa kellään. Siinä menee nenä valkoiseksi niin Trumpin väeltä, kuin muiltakin.
Maailman tasapainoa on säädelty erilaisin yhteenliittymin ja sopimuksin, niille Trumppi on puheissaan viitannut kintaalla, ja siinä on toki se uhka maailman syöksyä epäjärjestykseen ja pahimmillaan sotiin. Onneksi USA:n presidentti ei ole diktaattori, joten kaikkia hänen juttujaan ei voi toteuttaa ilman kongressin hyväksyntää.
Medialla riittää varmasti lähitulevaisuudessa hommia, ja meille kaikille monenlaista uutista ja kohua, tämän uuden presidentin tekemisistä.
Nähtäväksi myös jää tuleeko äijästä tuhnu, vai jytky.
Obaman vahtivuorolla Euroopn tilanne ennätti jo aika huonoksi. Onneksi nyt alkaa liennytys ja kauppa Venäjän kanssa pääsee jatkumaan.
Noinko on trollitehtaassa käsketty sanoa ?
Noinko Hesarissa käskettiin sanoa? Uskot varmaan Jessikan kirjoituksiin ja siihen että meille täällä Pietarissa Suomi on niin tärkeä kohde, että rahaa riittää jokaisen Suomi24-palstan päivystämiseen.
Vanha vitsi euro uskovaiselta, alkaako jo olemaan epätoivo kun ei ole löytynyt muutaman vuoden aikana enää kehitystä jutuissa. Pitää toistaa samaa ja samaa, alkaa olemaan enemmän kulunut kuin "sensuroitu" reikä.
Jokaisen presidenteille ja pääministereille puheita kirjoittavan juoksupojan tulisi kopioida Trumpin puhe kansioonsa.
Kyllä siinä löytyi jotain samaa, kuin Hitlerin puheesta aikanaan, ennen kristalliyötä.
Sellaista politiikan tekijää ei löydy joka ei käyttäisi Hitleriä, oli sen verran taitava kaveri. Mutta kukaan ei tunnusta tietenkään.
Onko Rumppi piankin tulossa Helsinkiin, kun asiasta piti ihan Helsinki-palstalle avautua?
Lukuisat henkilöt tuntuvat pelkäävän Trumpin hallintoa, se kuvastuu jopa valtiomiesten puheista.
Entäpä jos Trump saakin aikaan maailmanrauhaa, vähentää terrorisminuhkaa, saa amerikkalaisille paremman tulevaisuuden, parantaa suhteet Venäjään, tekee Natosta marttakerhon? Sekin on yksi mahdollisuus.
Jää+nähtäväksi+ukon+tekemiset,+mutta+tuo+amerikkalaisille+parempi+tulevaisuus+on+hieman+ihmeellinen,+koska+heillä+on+jo+nyt+pullat+hyvin+uunissa.+Obaman+aikana+pörssikurssit+nousivat+talouden+myötä,+työttömyys+on+4%+luokkaa.+80-luvulta+heidän+teollinen+tuotanto+on+kaksinkertaistunut,+joten+miten+siitä+enää+parantaa+?
Trumpin+puheet+on+jakanut+kansan+kahtia+pahemmin+kuin+koskaan,++siinä+on+hänelle+haastetta+kyllin.++Hänen+puheista+sai+sen+kuvan,+että+hän+tarkoittaa+yhdellä+kansalla+sitä,+että+kaikkien+olisi+jaettava+hänen+visiot,+tai.........+++
On+aika+kaukaa+haettu+tuo+kukapatietään+visio.
Käypä siellä New Yorkin ulkopuolella katsomassa kuinka hyvin amerikkalaisilla menee.
Minullakin on käsitys, että työllisyys on nyt numeroina hyvä, mutta ulkomaisten työntekijöiden osuus on suuri ja heidän takia palkat on painettu erittäin alas ja amerikkalaiset joutuvat tekemään kolmeakin työtä tullakseen toimeen.
Lienee pahinta Keski-Lännessä ja isojen järvien ympäristössä.
Trumpin muija Melania Tramp pukeutui kuin Jackie Kennedy virkaan astujaisissa.
Pukeutuminen taisi enteillä Trumpin pään hajoamista?
Noo, annetaan Trumpin nut näyttää tapansa. Meillä on omiakin ongelmia, mm. juutalainen Berner.
Berner taitaa olla vain Sveitsiläistä alppirotua. Tummempi hipiä ja tukka, sekä vihreän-ruskeat silmät Alppineekereistä puhuttiin ennen.
Ameriikassa huorat ja lepakot marssivat tietämättä mitä vastaan mieltänsä näyttävät. Lieneekö sama toistunut Helsingissä?
Joo sinähän se oletkin oikea ihminen kertomaan, mitä jotku toiset ovat.
"Ameriikassa huorat ja lepakot marssivat tietämättä mitä vastaan mieltänsä näyttävät."
Oliko siis USA:n ykkösnainenkin marssilla miestään vastaan? ;)
Tämä Melania Knauss on siis entinen ESCORT.
madonna räjäyttää,ja oma poika on huume koukussa!
Tämmösiä marssijoita!
Suomikin tarvitsisi kipeästi tälläistä ramppia mutta ei taida olla näköpiiris, ellei sitten Halla-aho??
UulalleHallelujaaPojat
5.3.2016 0:05
Olen Uula Utsjoelta. Pieni lyhyt vääräsääri, änkyrä alkoholin suurkuluttaja. En ole työpäivää eläissäni tehnyt.Elämä on ehtoopuolella. Kusi huilaa kyllä vielä....enimmäkseen muistipoishousuihin. On yhdyssana. Pili on semmoinen värkki Uulalla.
Ryypännyt olen kuset housuissa välimerellisen kossua. Sosiaalirahoilla ja porotukiaisilla.
Hehehehe......
Huumorilla höystettyä, mutta pirun totta.
Joillakin on tuo sanasäilä hallussa.
Brawoooooo!!!!!!!!!!!!!
Trump ei virkaanastujaispuheessaan maininnut naisten ja homojen olevan pääosassa hänen ajatuksissaan vaan kaikki amerikkalaiset, miehet ja naiset. Toki se on silloin ihmisoikeusloukkaus, kun myös miehet otetaan huomioon ja eräiden on syytä ärähtää moista ja marssia – eikös.
Puhe kokonaisuudessaan
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005054838.html
Olisiko mahdollista Trumpin puhuneen noista asioista jo vaaliteemoinaan.
Virkaanastujaispuheen sävy ei kyllä ollut mitenkään amerikkalaisia yhdistävä, sen näkee aika hyvin jo noista mielenosoituksista.
@jakautunutKansa
On+mahdollista.+En+ole+seurannut+kaikkia+hänen+puheita.+Ja+Yle+on+huonosti+hoitanut+agendaansa,+kun+ei+ole+valistanut+minua+tässä+riittävästi+vaikka+on+muuten+painanut+uutisoinnissaan+Trumpia+alas.
New+York+Times+sentään+lupasi+vaalituloksen+jälkeen,+että+palaavat+totuudelliseen+uutisointiin+manipuloidessaan+kielteisiä+uutisia+Trumpista+ja+positiivisia+Clintonista.++
***
Amerikka+on+jo+kauan+ollut+jakautuneena.+Se+ei+ole+suinkaan+Trumpin+syytä,+hän+on+seuraus+siitä.+Ja+aiheellisesti+onkin.
Kanta-amerikkalaisen+duunarin+asema+on+ollut+pitkään+heikko.+Palkka-ale+on+johtanut+tarpeeseen+tehdä+kolmeakin+työtä.+Palkka-aleen+on+päästy+ulkomaisen+työvoiman+avulla.
Kehitysmailla+ei+ole+tätä+ongelmaa+vielä,+mutta+jokainen+kehittynyt+maa+joutuu+lähitulevaisuudessa+sen+eteen,+että+pelkästään+automaatio+ja+robotiikka+vie+keskiluokan+työpaikoista+50%.+Taistelu+työstä+ja+työpaikoista+tulee+olemaan+tosiasia.+Myös+Suomessa.
***
Mikä+kohta+puheessa+mielestäsi+jakoi+kansaa?
Naisten+ja+homojen+mielenosoitukset+ovat+merkki+siitä+etteivät+hyväksy+miesten+ottamista+huomioon+heidän+rinnallaan.+Suvaitsevaista.
Yleensä ollaan noissa puheissa kuultu kansaa yhdistävää retoriikkaa, voittaja on tarjonnut "kättä" hävinneelle puolelle.
Tuossa puheessa ei sellaisesta ollut tietoakaan, se hänen "yhtenäisyys" tulee vain, mikäli kaikki hyväksyvät hänen näkemyksensä asiasta.
Totta hän on täysiverinen suuruudenhullu narsisti, eikä kykene näkemään omasta suuruuden harhastaan muiden näkemyksiä.
Trump on presidentti. Suvakit painukaa helvettiin
Clinton olis halunnu kostaa ukolleensa suihin annot Monicalta.
Kaikki idiootit ei ole suvakkeja mutta kaikki suvakit on idiootteja
Taitaa näillä Trumpin ihailijoilla löytyä vain yksi ajatus harhaisessa mielessä.
Muuten sitä voisikin ihmetellä, miksi joku suomalainen pitää mokomaa hullua sankarinaan.
Trumpin voitto ei sinällään ollut niin makea mutta Hillaryn tappio oli just sitä ja sitä seurannut ns suvaitsevaisten ihmisten itkupotkuraivarit.
Trump saattaa osoittautua täysin tyhjäksi kuoreksi, jopa todennäköistä, mutta hän anasiatsee mahdollisuuden kun taas Hillaryn kohdalla kaikki tiesivät että hänen valintansa olisi tiennyt saman vanhan touhun jatkumista ja sitä ei haluta.
Trumpilla on kaksi vuotta aikaa tehdä uudistuksensa sillä kongressin välivaaleissa aina presidentin puolue häviää ja silloin katoaa Trumpilta kongressin ennemmistö.
Tosin, nykyisinkin moni republikaani ei ole hänen kanssaan lainkaan samoilla linjoilla.
"sitä ei haluta" . Se sama vanha touhu tuotti Obaman ajalta nousevat pörssikurssit ja pienen työttömyyden. Suurempi osa ihmisistä kuitenkin sitä halusi, vaikka Hillary vaalit hävisikin.
Trumpin touhuista voi seurata suuri sekaannus ja katastrofi pahimmillaan, sekö on se muutos jota halutaan ?
katkera akka tuo Hilary!ei osaa hävetä edes.
Trumppin hommat ei ainakaan auta Suomea lamasta nousemaan, huonolla tuurilla hän saa tyhmyyttään aikaan kauppasodan, siinä on taas sitten koko maailma lamassa ja pitkään. Eikä se auta myöskään hänen mainitsemiaan "unohdettuja amerikkalaisia"
Olemme jo kauppasodassa Venäjän kanssa. Ei ole paljon Suomea toistaiseksi auttanut.
Pakotteet ei ole sama kuin kauppasota.
Niin onkin eri asia, EU:han käy vain kaupparauhaa. Oikeasti kauppa käy Venäjälle normaalisti eikä Suomelle ole siitä mitään haittaa. Me tienataan tällä!
joo mitä se meitä haittaa jos joku musujen miehittämä maanosa joutukin puttelin miehittämäksi.....suhteet venäjään kuntoon ja amerikkaan ...ei putteli suomeen uskalla hyökätä,koska varmaan tuntee sotiemme hirvittävän historian...ja venäläiset ovat kunnioittaneet suomea,mutta kaikenlaisen saastan ja moraalittomuuden hyväksyminen suomessa alentaa meidän kunnioitusta venäjällä,kuten homouden ja epänormaalien avioliittojen virallistamisen. sillä jumala on sen meiltä kieltänyt ja venäjällä on kristinusko kunniapaikalla.ja suomea islamisoidaan hyväksymällä moskeijoiden ym ym saastan tulo,niin suomalaiset joutuvat jokus pyytämään apua venäjältä..
Iltasanomien käännös. Tallentakaa, sivut voivat muuttua tai hävitä...
Julkaistu: 20.1. 21:59
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005054838.html
”””Eliitti suojeli itseään, mutta ei maamme kansalaisia.”””
#Establishment lehti on kääntänyt ”eliitti”. Eliitti on laajempi käsite sisältäen sekä poliittisen että taloudellisen vallan. Sille on oma sana ”elite”.
Establishment on pikemminkin hallinto, vallanpitäjät ( poliittinen valta ).
Yle on kääntänyt sanan ”järjestelmä” kohdassa 48.40. Ei sekään väärä.
***
”””Olemme tehneet muista maista rikkaita samalla kun oman maamme vauraus, voima ja luottamus on kadonnut horisonttiin.”””
#Confidens on käännetty oikein ”luottamus”. Tässä kappaleessa Trump moittii hallintoa tehtaita ja luottamusta niihin.
Ylen käännöksessä sana on ”itseluottamus” ( self-confidens ), joka ajatuksena sopii huonosti tähän kappaleeseen kohdassa 53.40.
http://areena.yle.fi/1-3875668
Trump huomioi koko ajan puheessaan koko kansan, miehet ja naiset, so. myös Clintonia äänestäneet.
JOSPA SE VIHDOIN TULI SE UUSI AATU ja puhistaa koko maanpiirin saastasta,jota se on täynnä. aatelkaapa jos aatua ei olis ollu ,mihin me laittaisimme kaikki ne ihmiset ja
jajuutalaiset joita olisi perikuntineen joka paikka tupaten täynnä....