Rakkaalla? lapsella monta nimeä? Mikä on kuru?
A: entinen kunta pirkanmaalla
B. tunturirotko
C: aivosairaus
Onko rakkaalla lapsella monta nimeä?
mikää kuru?
9
131
Vastaukset
- no.a
Vai niin, sehän näkyy olevan naurutauti - kuolema tulee, kun ekaks on nauranut pari vuotta putkeen.
Kuru on myös nykysuomeksi tompeloa tai tunaria merkitsevä ilmaus. Esimerkkilauseita: ̆͜"̆̆͜͜S̆̆͜͜ĕ̆͜͜ ̆̆͜͜T̆̆͜͜ŏ̆͜͜m̆̆͜͜p̆̆͜͜p̆̆͜͜ă̆͜͜h̆̆͜͜ă̆͜͜n̆̆͜͜ ̆̆͜͜ŏ̆͜͜n̆̆͜͜ ̆̆͜͜ŏ̆͜͜ĭ̆͜͜k̆̆͜͜ĕ̆͜͜ă̆͜͜ ̆̆͜͜L̆̆͜͜ĭ̆͜͜n̆̆͜͜ŭ̆͜͜x̆̆͜͜-̆̆͜͜ ̆̆͜͜k̆̆͜͜ŭ̆͜͜r̆̆͜͜ŭ̆͜͜.̆͜"̆͜ tai ̸̆͜͝"̸̸̆̆͜͜͝͝S̸̸̆̆͜͜͝͝ĭ̸̸̆͜͜͝͝j̸̸̆̆͜͜͝͝ŏ̸̸̆͜͜͝͝ĭ̸̸̆͜͜͝͝t̸̸̆̆͜͜͝͝t̸̸̆̆͜͜͝͝ă̸̸̆͜͜͝͝j̸̸̆̆͜͜͝͝ă̸̸̆͜͜͝͝k̸̸̆̆͜͜͝͝ŭ̸̸̆͜͜͝͝r̸̸̆̆͜͜͝͝ŭ̸̸̆͜͜͝͝ ̸̸̆̆͜͜͝͝S̸̸̆̆͜͜͝͝ĭ̸̸̆͜͜͝͝p̸̸̆̆͜͜͝͝ĭ̸̸̆͜͜͝͝l̸̸̆̆͜͜͝͝ä̸̸̆̆͜͜͝͝.̸̆͜͝"̸̆͜͝
Mutta vakavasti! Tuo kuruhan on ennenkaikkea s/s Kuru, jonka uppoaminen Näsijärvellä vuonna -29 oli Suomen historian eniten uhreja vaatinut meriliikenneonnettomuus (yli 700 kuoli). Olen tarttunut aiheeseen ennenkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14294841/hoyrylaiva-kuru Oho tuli lisää vaihtoehtoja ja miten saatoinkaan unohtaa S/s kurun..?
Naurutauti..liittyykö se jotenkin aivosairauskuruun? Sen siitä saa kun nauraa liikaa tai syö aivoja? Luulin joskus että nauru pidentää ikää? Eikömikään enää pidä paikkaansa?- no.a
Näin luin wikistä, että naurutauti pavuilla ja uusilla guinealaislla on tuo kuru.
Oletko kuullut pervokki koskaan meksikolaisista hyppypavuista? On jo Aku Ankasta tuttu - netistä ei meinaa löytyä edes valmistusohjeita. no.a kirjoitti:
Näin luin wikistä, että naurutauti pavuilla ja uusilla guinealaislla on tuo kuru.
Oletko kuullut pervokki koskaan meksikolaisista hyppypavuista? On jo Aku Ankasta tuttu - netistä ei meinaa löytyä edes valmistusohjeita.Oon kuullu hyppypavuista ja jostain kumman syystä mieleeni tuli ekaksi aku ankka?? mutta ei harmainta aavistusta niistä muuten..
pervokki kirjoitti:
Oon kuullu hyppypavuista ja jostain kumman syystä mieleeni tuli ekaksi aku ankka?? mutta ei harmainta aavistusta niistä muuten..
ookoo..nii.. https://www.youtube.com/watch?v=LTgvQuq_jR8
- no.a
No ei tee enää mieli maistaa noitakaan!
- Teuvo-fani
no.a kirjoitti:
Näin luin wikistä, että naurutauti pavuilla ja uusilla guinealaislla on tuo kuru.
Oletko kuullut pervokki koskaan meksikolaisista hyppypavuista? On jo Aku Ankasta tuttu - netistä ei meinaa löytyä edes valmistusohjeita.On se kuru kanssa Hakkaraisen Teuvon neuvonantaja. Teuskan kuru se sanoi että käy nyt ehokkaaksi PS-leiriin, silloin aikanaan.
- Kurulaine
Kuru jyrää!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201671
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881427Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1631302NO NIIN !!!
Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube4771235Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1231208- 421161
Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa
Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p2991129Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.611102- 661099
- 1081017