näin radiouutisdet juuri.
Seppänen napattiin Joensuussa!
Cappas
24260
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jep, http://yle.fi/uutiset/3-9416423
Etsintäkuulutettu Pekka Seppänen jäi kiinni Joensuussa Salpakankaankadulla lauantaina aamupäivällä. Poliisi otti hänet kiinni toisen ulkopuolisen henkilön kuljettamasta autosta.
Rikoskomisario Kari Juntusen mukaan Seppänen ei ollut pakottanut kuljettajaa ajamaan autoa. Kiinniotto sujui rauhallisesti.
Poliisin mukaan Seppänen jäi kiinni osin yleisövihjeiden ja osin poliisin omien tutkintamenetelmien johdosta.
Poliisi ei halua paljastaa tutkintamenetelmiään tarkemmin, ettei se anna etumatkaa jatkossa etsittäville henkilöille.
Poliisin mukaan Pekka Seppästä ei epäillä tässä vaiheessa mistään rikoksesta, vaikka hän ei ilmoittautunut suorittamaan vankeusrangaistusta. Seppästä ei ole tarvetta kuulustella. Hänet passitetaan tämän päivän aikana vankilaan suorittamaan rangaistusta.
Poliisi haluaa kiittää yleisöä kaikista runsaista vihjeistä ja havainnoista.
Hyvin nähty!
... eiku tehty!
Tuleekohan kuskille seuraamuksia? Eihän mikään laki kai velvoita ihmisiä tietämään onko joku etsintäkuulutettu vai ei.
No saadanhan rikollinen kiinni Suomessa, jos poliisi antaa heti oikeat ja riittävät tuntomerkit. Nyt vain pitäisi antaa myös tuntomerkit myös noista " Suojavärin " omaavista rikollisista heti eikä viikon päästä. Ett äsilleen.
Miksi tulisi, jos Seppästäkään ei epäillä mistään rikoksista nyt tuohon pakoiluun liittyen..
On siis täysin laillista olla tuomiota pakosalla
Yhteiskunnalle tulisi halvemmaksi pitää tuomitut vapaalla jalalla. Vankeinhoitolaitoksen ylläpito on kallista, eikä varsinaisesti tuota juuri mitään.
En usko, ku eihä toi kuski o mitää varsinaista rikosta jättäny ilmottamatta, ja ku ei toi ny mikää vankikarkurikaa o ollu.
Ku ei toi etsintäkuulutetun kuskailuka mun toetääkseni mikää rikos ole?! :P :D Ja voiha ne olla sopinu keskenää noi äijöt et sit kun/jos jäävät kii, ni kuski sit kertoo et toi uhkaili sitä, ni sit sille ei ainaka tu yhtään mitään seuraaamusta! ;) Ja jos toi ite karvahattu siit saa vaikkapa kk lisää tuomioo kakkuusa ton uhkailun osalta, ni eipä toi varmaa juurikaa paina sen 14 vuoden kakussa?! :D
Miten voi poliisi tunnistaa kun karvareuhka päässä? Vai onko kaikki Karjalan karvareuhkamiehet pidätetty. Hakuammunnalla maaliin sanon minä.
Poliisi käytti käskytystä " Lakki päästä ". Että silleen.
Onko tietoo jäikö kiinni omasta autostaan?
Jonkun kaverinsa kyydissä oli . Että silleen.
Berner löysi samantien paikantimen avulla.
Viime yönä postinjakajat ja taksikuskit käyneet salaa sinunkin autoosi asentamassa.
Auto oli ns. köyhälistön käyttämä eli karvalakkimallinen, joten sekin helpotti etsintöjä.
Saako nyt laittaa nuo " Karvalakit " päähän koko Suomessa, ettei joudu pidätetyksi ?
Että silleen.
Harmi.
Pekkako se siinä itse jo kommentoi..?
Nappasikohan Seppänen samalla napanderia.
Mielensäpahoittaja saatu kiinni.
Monissa lööpeissä lukee "pakomatka päättyi". Eipä kovin pitkälle pakomatkalle Kontiolahdelta päässyt. Nippa nappa 20 km kotisohvaltaan.
Pekka kävi varmaan ostamassa kaupasta uuden karvalakin. Sattui vaan joku toinen asiakas tunnistamaan ja juoruamaan kytille. Keneenkään ei voi nykyään luottaa.
Noh. Eipä suotta vitkasteltu. Nääs oliko se liki kymmenen vuotta sitten kun alkoi "hukuttaa". Naurettavaa tuomita noin vanhoista asioista. Uudet rikokset ovat asia erikseen. Viranomaisilla ei ole tulosvastuuta ja sen kyllä huomaa
Eipä poliisilla ollut kiirettäkään vielä.
Järvet on jäässä.
Nyt on auennut monta asiaa Suomen laista, joita ei moni ole tiennyt. Vankilatuomion pakoilu ei ole rikos, etsintäkuulutetun piilottelu ei ole rikos, etsintäkuulutetusta ilmoitusvelvollisuutta ei ole ja jo vanhastaan, toisen kotiin saa tulla, viedä rahat ja viinakset, ei ole rikos. Tämä tietysti tietämättömän oletuksena, että laki olisi kaikille sama...
Seuraavan kerran mieheen voineekin sitten arjessa törmätä siinä 7-10 vuoden päästä..
Joutuukohan samalle osastolle vaarallisten vankien kanssa?