Aloitetaan ajasta vaalien alla:
Persujen kampanja nojaa vahvasti lupaukseen, että autoveron poistetaan. Nyt tämä on tapahtumassa ja persut tukevat sitä "yhteen ääneen". http://yle.fi/uutiset/3-9416603
Tämä hetki:
Bernerin ehdotus tuntui alkuun jopa ihmeellisen reilulta tavallisen työtätekevän ja keskivertoautoilijan kannalta (joka siis on koko tämän lystin maksaja).
Ensimmäinen sumutus ilmeni heti kun kävi kaikkitietävän Trafin LIVE-laskurilla laskemassa, että kuinka paljon lisää kuvetta pitää kaivaa. Hämmästy oli suuri kun kaikkitietävä laskuri näytti lisämaksuksi alle 20 euroa. Tarkempi tarkastelu selvitti syyn, sillä laskuriin on lisätty kohta "laskennallinen autovero". Tämän mainittu laskennallinen autovero vaikuttaa vain kohdassa "nykytilanne". Nykytilanteessa taas ei ole mitään laskennallista, sillä tavallinen ihminen ei tietääkseni ole voinut ostaa ilman autoveroa. Laskuri antaa oikeamman tuloksen kun merkitsee auton arvoksi 0 euroa, eli keskivertoautoilija maksaa muutamia satasia enemmän vuosittain.
Toinen sumutus mikä pisti silmään, on maksujen perustana olevat hiilidioksiidipäästöt. Jälleen tätä autotehtaiden paikkaansapitämätöntä arvoa pidetään perustana maksuille. Tämä tehtaalla paperille tulostettu luku ei ota huomioon todellista kulutusta kuten LIVE-laskuristakin voi todeta. Jos luku pitäisi paikkansa, niin sinne ei olisi itse tarpeellista syöttää kulutusta. Hiilidioksiidiperustainen maksu suosii pääasiassa enemmän saastuttavia, mutta paperilla vähän kuluttavia diesel- ja pieniä suorasuihkumoottoreita. Kukaan ei ole myöskään ottanut laskelmissa huomioon tulevaa sähköautoaikaa. Nykyisellä ehdotuksella ei pärjätä sen koittaessa.
Koko tämän veromuutoksen tarkoitus on noin miljardin tulonsiirto pieni- ja keskituloisilta sitä vähemmän tarvitseville. Pienillä muutoksilla verosta saataisiin sellainen, että siirtymäaikaa lukuunottamatta suuria eroja nykyisiin maksuihin ei tulisi.
Autoveromuutos on välttämätön, sillä voimassaoleva systeemi on tiensä päässä. Kannattaisi nyt kerralla tehdä siitä sellainen mitä ei tarvitsisi vuosittain tilkitä.
Autoveron poisto
3
191
Vastaukset 3
- Matokoukkuun
Ja nämä on vasta aloitushinnat, jatkossa voidaan lypsää enemmän ja päälle sitten palveluntarjoajien välistäveto.
- Haittaverot
Ympäristömaksuilla yllätetään myöhemmin.
Nyt ostellaan autoja, joista tulee isot maksut kun joudutaan vähentämään 40 % päästöjä 13 vuodessa. Uutisen lopun Britannian ero toteutuu.
http://www.hs.fi/talous/art-2000002911821.html
GDI-moottorien hiukkassuodattimet tulevat syksyllä 2018, ja niiden puuttesta voi tulla hankaluuksia. Joidenkin moottorityyppien arvo laskee ehkä nopeasti. - woxchu
mitenkähän voitaisiin autoveroa laskea ilman, että sen joku maksaa!
tarkoitushan on uudistaa autokantaa mm. päästöjen vähentämisen takia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091763Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss273921- 67867
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö110681- 32591
- 88557
- 32550
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61549- 42532
- 37520