Tähän on tultu: Donald Trump on Yhdysvaltain presidentti.
Trump halveksii Eurooppaa ja Euroopan Unionia, joita hän pitää vain USA:n kilpailijana maailmantalouden nollasummapelissä. Natosta hän ei piittaa, eurooppalaisten kotkotuksia.
Tärkeää on vain USA:n talouden nostaminen kauppaprotektionistisin suunnitelmin. Toki amerikkalaisia tuotteita pitäisi saada kaupaksi, mutta vastakauppoja ja turvatakuita ei heru.
Tältä mieheltäkö Suomen pitäisi ostaa F-35 -hävittäjiä?
Miksi?
Trump halveksii Eurooppaa ja Euroopan Unionia, joita hän pitää vain USA:n kilpailijana maailmantalouden nollasummapelissä. Natosta hän ei piittaa, eurooppalaisten kotkotuksia.
Tärkeää on vain USA:n talouden nostaminen kauppaprotektionistisin suunnitelmin. Toki amerikkalaisia tuotteita pitäisi saada kaupaksi, mutta vastakauppoja ja turvatakuita ei heru.
Tältä mieheltäkö Suomen pitäisi ostaa F-35 -hävittäjiä?
Miksi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Taitaa ostopäätös kääntyä eurooppalaiseen toimittajaan jo huoltovarmuudenkin takia. Ruotsi voisi tulla kysymykseen yhä aiempaa paremmin perusteluin.
Natonisteilla on varmaan ambivalentteja tunteita uutta johtajaansa kohtaan.
Amerikkalaisuuden pohjaton ylistäminen on kovaa vauhtia menossa uuteen puntarointiin, varsinkin siitä lähtien kun Venäjä myötäilijöineen on alkanut säästelemättä kehua Donald Trumpia.
Mistä ihmeestä oikein puhut? Ei kukaan ole "pohjattomasti ylistänut" USA:ta tai ajanut F-35:n ostamista, VAIKKA Natoa kannattaisikin!
Sen sijaan palstalla on loputonta Venäjän ja sen sotakaluston "pohjatonta esittelyä ja ylistystä ja jos se ei ole pistänyt silmään on sokea!
"Mistä ihmeestä oikein puhut? Ei kukaan ole "pohjattomasti ylistänut" USA:ta "
Oletko ollut sängyn alla piilossa, kun et ole moista huomannut.
Mielestäni KOTIRYSSÄN jatkuvien paskavalheväittämien torppaaminen faktoilla ei ole "USA:n pohjatonta ylistystä" ... Vai mitä mieltä olet?.
Tämäkään seuraava asia koulutuksen tasosta ei ole sitä ylistystä, vaan tiukkaa, realistista faktaa.
Maailman Top-100 Yliopistoa
USA: 32 kpl
Iso Britannia: 18 kpl
Ruotsi: 3 kpl
Suomi: 1 kpl
Venäjä: tasan 0
http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2016
IMHO.
Yhdysvalloissa on ihmismäärään suhteutettuna maailman toiseksi eniten vankeja. Jokaista 100 000 ihmistä kohden maassa on 698 vankia ja yhteensä vankeja on yli 2 miljoonaa.
Hienoa kun täällä keskustellaan Venäjän aseista kun Nato-Hesari, Nato-Yle, Nato-MTV ei sitä tee ja kun Venäjältä tulee solkenaan huippuaseita.
Joo, kunhan EU suostuu 20 vuoden vakaussopimusrikkomukseen.
Jännä, että Trump touhuaa niitä näitä, jääden jokaisesta teostaan Yhdysvaltain venämielisten oppositiovoimien hampaisiin. Silti talous kehittyy. Onko se jo tyhjän päällä, jolloin on vaara, että massiivinen valtionvelka ja epärealistiset tavoitteet vaalilupausten täyttämiseksi romahduttavat korttitalon.
Kaikki tietävät, että Venäjä valitsee presidentit, kansanedustajat ja jopa hallitsee kokonaan nettiä. Mistä sitä tietää, että kun hakkeroivat kenen tahansa niin ovatko hakkeroineet USA koko armeijan kaluston. On suorastaan masentavaa, kuinka Suomessa halutaan joidenkin mielestä liittoutua Naton kanssa kun se on Venäjän hallussa mediaa tulkiten mukaan.
En!
Mitä minä tekisin niillä lentävillä peltipurkeilla?
Ei kiinosta!