Suomen ekat matut toi Birger Jaarli perässään

Ja ovat olleet kovin oppimatonta sakkia, koska eivät ole oppineet suomenkieltä vuosisadoissakaan.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta onhan heillä omankieliset kiintiöt kaikkiin suomalaisiin oppilaitoksiin.
Ja kaikkien suomenkielisten virkamiesten on osattava palvella heitä heidän omalla kielellään.
Joten eivätköhän he jotenkuten pärjää, kun vaan tarpeeksi voimakkaasti ja varoja säästämättä tuemme heitä , että he voisivat selvitä joutumatta väärinymmärretyiksi suomalaisessa yhteiskunnassa.

Äänestä

Suomalaiset ovat itsensäruoskijakansaa. Ruotsinkieli ja sen puhujat on nostettu kunniakorokkeelle palvottavaksi ja ihailtavaksi.

Sitä ei koskaan kyseenalaisteta, mitä tuo kaksikielisyyspelleily joka ainoa vuosi veronmaksajille tulee maksamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PuuPäitä kirjoitti:

Ja ovat olleet kovin oppimatonta sakkia, koska eivät ole oppineet suomenkieltä vuosisadoissakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu