Trumpilla oli kaikkienaikojen suurin yleisö virkaanastujaisissa 1,5-2 miljoonaa ihmistä. Valeuutisia levittävä CNN kuvamanipuloi kuitenkin yleisön pois. Kehoitan kaikkia kriittisyyteen valeuutisten sattuessa kohdalle.
CNN kuvamanipuloi yleisön pois Trumpilta
hienot.virkaanastujaiset
50661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Hesari tietenkin levittää tätä huuhaa uutista
Eiku Hyysärisanomat levittää uutista et se vähäkin yleisö oli kuvamanipuloitu siihen, ja koko aukee oli itseasiassa ihan tyhjä!
Tosiaan niin päin!:)
Joo, minä kuulin huhun, että siellä oli vain Trump, ei ketään muuta.
Huhun?
Ei se ollut HUHU, vaan TOTUUS!
Me tiedämme KAIKEN!
Hänen virkaanastujaistensa yleisömäärä jäi CNN-arvioiden mukaan muutamaan sataantuhanteen, kun aiempien presidenttien virkaanastujaiset ovat keränneet jopa miljoonayleisön.
CIA:n päämajassa lauantaina vieraillut Trump moitti toimittajia valehtelusta esiintyessään lyhyesti kameroiden edessä.
”Näytti siltä, että siellä oli puolitoista miljoonaa ihmistä. Saimme [median]kiinni valehtelusta”, hän totesi Washington Post -lehden mukaan.
Jossain vaiheessa tuo jatkuva valehteleminen iskee tekijöihinsä itseensä. Ja on henkisesti varmaan kuluttavaa elää niin, että koko ajan pitää käyttää energiaa tosiasoiden vääristelemiseen.
No minkäs takii luulit et YLEn uutistoimituksesta otti just kaks toimittajaa hatkat? :)
Hesariltakin lähtee väkeä ja tilaukset vähenee
Neuvostoliitossa piti valehdella, se homma seisoi savijaloilla.
Ihmetykseksi Kansanuutisten kolumneissa on kerrottu neuvostoliittolaisten tunnelmia siltä ajalta, joku sanoi, että sitten viimein lopulta tuli vaihe, ettei kukaan enää oikien noudattanut sääntöjä. Neuvostoliitosta tuli höttöä ja sillä oli liikaa velkaa.
Miettinyt sitä, miten käy, jos EU-velkaa ei hoideta. JDimon sanoo, että poliitikot ja uusi EU-johto rupeaa pakottamaan. Eurooppalaiset eivät olet tottuneet pakottamiseen ja nyt palkat alennetaan. Sipilä käyttää Saksan mallia, talouslamassa lisätään lamaa ja näin pienikin palkka tuntuu lohdullisemmalta kuin ei mikään. En aja palkkapuhetta, vaan tätä valheen jatkumista joudutaan viranpuolesta sietämään. Suomi-mannet eivät myönnä virhettä, mikä on EU-asetelmissa ja siitä pitäisi lähteä, jos olisi fiksu.
Tämän jatkuvan jännityksen ja stressin vuoksi joudumme uhraamaan terveyttä ja aikaa kritiikkiin ja asioiden penkomiseen. Ei meistä ole ennen pitkää enää mihinkään, meidän perusteet on EU-agendassa tuhottu. Lisäksi kamaluus, joka tähän liittyy, että äänestimme itse EU-jäsenyyttä.
Melkein kaikki poliitikot tulevat hulluiksi hallituskautenaan, raha tekee niille pahaa, homma karkaa lapasesta ja mopo keulii: aletaan lähtellä rahaa, aivan kuin täällä sitä olisi ehtymättömissä lähteissä taivaanmannana tai sitten aletaan verottaa yli ja rakentamaan uutta byrokratiaan tai jopa tukemaan toisten valtioiden älytöntä poliittista menoa, sotia, jne. Ei meitä pitäisi pakottaa maksamaan ja olemaan tässä rivikanlaisena antamassa noille hulttioille jotain mahdaattia ja lupaa.
Hesarinkin jutut on aivan tuubaa, miksi kuvitus olisi rehellistä?
Ei siellä mitään miljoonaa ollut paikalla. Helikopterien kuvat paljastavat, että paikalla oli alle 250 000 ihmistä. Trumpin virkaanastujaiset olivat vaisuin Presidentin virkaanastuijainen ikinä! Isänmaallisille henkisesti selkäsauna ja paha sellainen!
olet ilmeisesti epäisänmaallinen
Te viherhörhöt olette yhä hävinneitä, vaikka siellä olisi ollut vain yksi ihminen kuuntelemassa :D Ottaako koville?:D
sullehan se koville ottaa. olet kommunisti ja kommunistina kuolet. saastainen homoseksuaali, kuten isäsi. vituttaako?
Äänestä kokoomusta ja Petteri Orpoa, niin voit eheytyä!
Huhhuh, kinastella nyt jostai pikkujutusta
Mää kattelin astuttamisen aikaan samaan aikaan tulleet Batmanin ja Robinin (orig. 1966). Siinä oli se arvuuttajaki. Jotenki tuntui paljon asjallisemmalta jutulta. :-) Hianot uusinnat!!
Väkeä oli paljon enemmän kuin feikkikuvissa
Washington D.C:ssä Trumpetin kannattajia vaaleissa oli n. 4 prosenttia ja sitä ympäröivissä slummeissa asuu lähinnä rikollisia nekruja, joten onko ihme ettei väkeä valunut spontaanisti paikalle enempää?
Kyseinen kaupunki kuitenkin elää liittovaltion tulonsiirroista.
no ei jenkeissä ole tulonsiirtoyhteiskunta, josssa noin vain loisitaan niinkuin Suomessa
Ootko+nyt+IHAN+varma?
https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_federal_budget?wprov=sfsi1
(Eka+piirakka+ylhäältä)
USAn+sosiaaliturvamenot:+24+%+kokonaisbudjetista.+884+miljardia.
:)
Trumpin kannattajat olivat töissä keskilännessä. Obaman kannattajat vapaalla pääkaupungissa. Siitä se ero johtuu ainakin osaltaan.
Eikös niiden pitänyt olla työttömiä?
Hyvin huomaa ettei Trumpilla ollut yleisössä kuin valkoihoisia, Obamalla kaikkia.
Aika noloa yrittää salata tuollaista, käskenyt sulkea jopa twitter-tilin kun epämieluisa kuva tuli julki. Osa kuvista voisi olla kun kaikki ei ole vielä tulleet paikalle, mutta onhan siinä valtava ero 250 000 / 1-2 000 000. Obamallakin puolittui jatkokaudella, eipähän siinä enää uutta ollut, silti lähes 4x määrä.
Aika näyttää millainen presidentti, varmasti saa hyvääkin aikaan, kunhan ei veljeile liikaa ryssien kanssa.
Väkimäärä kertoi ainoastaan siitä että Trumppi voitti kuten kuuluikin eikä se ole mikään riemunkiljumisen paikka vaan järkevin vaihtoehto sekä luonnollinen tapaus. Obaman kruunajaisia saapui katsomaan sankka joukko sillä musta mies presidenttinä oli kuin sirkustapahtuma.
hihhhh jeps itseasiassa ufot kaappasi ne ihmiset
Putin+saa+seuraavissa+vaaleissa+146%:n+kannatuksen.+Virkaanastujaissa+paikalla+on+300+miljonaa+henkilöä.
Yhyy, itkettääkö vajakkia?
No ei se sit voi olla fiksuimman näkönen, jos ulkonäkö on kääntäen verrannollinen median tyhmyysväärennökseen!?
Meinaa tossa tapauksessa George Bush "tyhmempi" olis melko saatananmoinen adonis! :D :/
Ihan selko uutinen asiassa 😇
http://yle.fi/uutiset/3-9417096
Narsistia on helppo kiusata
Onko kuukäyntidenialistit samaa porukkaa kuin nämä mediaväärennysuskovaisetkin? Eli kuussa ei käyty, tiedostusvälineiden salaliitot vain jyllää, ja The Twerking President on suunnilleen ainoa järjissään oleva totuudenpuhuja, eikä suinkaan mikään täystärähtänyt egomaanikko?
Kieltämättä paha takaisku Trumpille kun sitä vastustavissa mielenosoituksissa oli yli 8 kertaa enemmän ihmisiä kuin sen virkaanastujaisissa. Nuo sen hätävaleet jälkikäteen niistä määristä on myös aika säälittäviä yrityksiä. Ei hyvin alkanut kausi.
kyse on kuvamanipulaatiosta. CNN on tunnettu valeuutisten levittäjä
Videomanipulaatiota käytettiin myös 2001...
Ei ollut oikeasti koneita.
Ei kait sinne kukaan oikein uskaltanut mennä, kun madonna oli ydinkärjen kanssa odottamassa, että pommittaisi valkoisen talon.
Muu linkki että Trumpin juhlissa oli Trumpin väittämä popula - siis muu kuin Trump tai MV.
Trumpin kannattajat olivat perjantaipäivänä töissä. Mitäs luulette Obaman kannattajien tehneen?
Onneksi taalla USAssa ei tarvinnut olla vain CNN:n varassa. Kaikki TV asemat lahettivat omaa kuvaansa ja nakihan sen puolisokeakin etta tyhjaa tilaa oli paljon.
Trump on vain niin pikkumainen etta alkaa valehdella tuollaisestakin asiasta, pitaisi suunsa kiinni. Sita kaivertaa kun Obaman vannojaisissa oli 1.8 miljoonaa.
Taalla puolella Usaa nakyi aivan toisenlainen kuva. Vakea oli niin pirusti, ainakin kuusi kertaa enemman kuin Obamalla. Taidat olla Hawaijilta...
Salkkarihörhöt taas liikkeessä. Kuussa ei käyty ja CNN:n uutiskuvat väärennettiin. Yksikö salaliittoteoreetikko täällä juttuaan suoltaa, vaiko jopa kaksi?
Kertoo kuitenkin jo paljon Trumpista, että tosiaan väittää uutisia valheiksi ja kuvia manipuloiduiksi, ja panee Valkoisen Talon tiedottajan sanomaan, että "Yleisömäärä oli kaikkien aikojen ennätys. Piste". Naurattaisi, jos vain itkulta ehtisi nauraa.
Rtump onkin jo heti ensimmäisenä päivänään osoittanut olevansa maailmanhistorian todennäköisesti naurettavin valtionpäämies. Visertävä lapsukainen ei kestänyt sitä, että paikalla oli paljon vähemmän väkeä kuin edeltäjänsä tilaisuudessa. Mitenköhän hän aikoo twerkata pois sen, että tilaisuuteen ei saatu myöskään todella nimekkäitä esiintyjiä? Tiedotusvälineiden väärennöksenäkö?
Ei yleisön määrä kovin tärkeä asia ole, varsinkin, kun tosiaan oli työpäivä, kuten tuossa edellä muistutettiin. Media vaan ei keksinyt muutakaan, ja kun Trumpia täytyy jollakin tavalla yrittää koko ajan mitätöidä. Joihinkin se aina uppoaakin. Videoita editoitiin jo 15 vuotta sitten, lisättiin niihin koneita ym jännää.
CNN on kyllä sellainen valemedia että oksat pois.
Pian Trump varmaan twerkkaa, että mm. MTV3:lla näytetyt uutiset, joissa Valkoisen Talon tiedottaja sanoo CNN:n uutisia väärennöksiksi ja Trump kutsuu CNN:n yleisömäärää koskevia uutisia valheiksi, ovat väärennettyjä.
Aivan varmasti Trump aloittaa twerkkaamisen.
Kuvakulma suht matalalta otettuna korokkeelta National Mallille päin ja suuntaan näyttää, että olisi lähes täynnä porukkaa. Se on normaali optinen harha ihmissilmälle. Ihmismeren tyhjät aukot näkyvät todellisesti vasta ylhäältä helikopterista ja takaapäin otettuina otoksina. Eturessut melko täynnä ja kauempana Mallilla on sitten tyhjyyttä ja aukkoja. Kannattaa muistaa, että National Mall on peräti 3 km ( 2 mailia) pitkä. Ihmissilmä ei koko matkaa erota. Trumpin pidoissa ja kemuissa oli vaan vähempi porukkaa kuin Obaman virkaanastujaisissa. Se on vaan todistettu fakta. Varmaan Trumpin silmään korokkeelta näkyi että puisto oli tupaten täynnä. Katsontakulma vaan on niin matalalta etteivät aukot näy.
Lähes sama kuitenkin oliko juhlissa porukkaa paljon tai vähän. Amerikkalaisten juhlat. Minulle suomalaisena ei sen isompaa merkitystä. Trump on nyt USAn Presidentti. Toivottavasti oppii nopeasti tekemään myös yhteistyötä kaikkien kanssa. Suustansa kyllä aika rääviö, mutta vain teot ratkaisevat tässä maailmassa.
Kauempana ruoho näyttää vihreämmältä. Tämä fakta opetettiin minulle jo kansakoulussa vuonna 1963. Sitä voi itse kukin soveltaa monella tavalla omaksi parhaaksensa. Itseäni sen tiedon ymmärtäminen on auttanut tässä elämässä paljon.
mustahan vetää loiset mukaansa ei kunnon kansa tommosii lähe paitsi jos kulmal asuu voi kattomas käydä
Voi ei media ei hyväksy Dumpin vaihtoehtoisia faktoja ?
Kyllähän maailman ylivoimaisemmin valittu Dumppi saa valita totuuden, vapiskaa : (
http://www.foxnews.com/politics/2017/01/22/priebus-defends-trump-top-aide-says-media-has-obsession-to-delegitimize-president.html
"Teidän organisaationne on hirvittävä... Olette väärennettyjä uutisia", Trump sanoi kysymystä pyytäneelle CNN:n toimittajalle puhujanpöntön takaa.
CNN uutisoi aiemmin keskiviikkona, että Venäjän hallussa olisi Trumpista arkaluonteista materiaalia, joka olisi peräisin Britannian tiedustelupalvelun entiseltä työntekijältä. Trump itse nimitti tätä valeuutiseksi, jolla ei hänen mukaansa ollut faktapohjaa.
"Väärennetty uutinen - täydellinen poliittinen noitavaino", Trump kirjoitti isoilla kirjaimilla Twitterissä ilmeisesti asiaan liittyen.
Keskiviikkona verkossa levisi myös väärennetyksi osoittautunut uutinen, jossa Twitter-viestipalvelun väitettiin poistaneen Trumpin virallisen tilin rasismin ja vihan takia. Väärää uutista nimittäin levitti sivusto cnn.com.de., jonka voi helposti tulkita viittaavan CNN:n verkkopalvelun alaiseen sivustoon.