Bensiinikulut eivät todellakaan tee jenkkiautoilusta kalliimpaa, vaikka bensiiniä menisikin hieman enemmän, kuin itäautoissa (=valmistettu Detroitista itään). Jenkkiautolla voi sanoa, että auto kuin auto kestää heti sen 500.000 kilometriä, ennen kuin tarvitaan merkittävämpiä korjaamisia.
Kaikki osat jenkkiautoissa ovat niin laadukkaita, että ne kestää ja kestää.
ABS jarrut ym turvatekijät, sekä ilmastointi jne ovat vakiona, toisin kuin mm saksalaisissa niistä oli perinteisesti maksettava kaikesta sähköikkunoita myöden, erikseen.
Pääomakulut jäävät siis todella pieniksi, kun ostaa jenkkiauton.
Ostamalla itäauton, joutuu uusimalla autoa lyhyin aikavälein maksaa koko ajan kauppahintana kymmeniä tuhansia välirahana, ja näin ollen ajettua kilometriä kohden, jenkkiauto tulee kaikkein edullisimmaksi joka tapauksessa.
Yhteiskunnallisesti jenkkiauto tukee polttoaineverovaroin kaikkein tehokkaimmin verovarojen kiertokulkua.
Olen aina sanonut, että tarvittaisiin puolue, joka ajaisi nimenomaan jenkkiautojen maahantuonnin edistämistä sen sijaan, että hyysätään kaikenmaailman Skoda, ym riisipussien myynnin edistämistä tänne.
Jenkkiautoja syrjitään perusteella, että olisivat kalliita. Todellisuudessa jenkkiauto on paras investointi, mitä autoilun eteen voi tehdä.
Faktaa jenkkiautoista
jvnfssödlld
2
167
Vastaukset
- Jenkkiiiiiii
Näin se menee. Monet luulevat jenkin olevan kalliin pitää, mutta kestävinä niitä ei tarvitse seisottaa pajalla ja sen minkä bensassa häviää, niin laadussa ja mukavuudessa voittaa. Saksalaisia tekeleitä en enää koskaan osta, kerta kokemus riitti (A6 07) ja kalliiksi tuli. 173tkm Audissa oli sen myydessäni mittarissa ja kaksi automaatti ja kone remppaa riitti mulle.
- pimpmycar
Heko heko ken tahtoo niin uskoo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19013980Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494739Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58684343Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2183725PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023514Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1033395Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732020Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161355Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561080Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2891055