Berner on irrallaan tämän maan vähävaraisten todellisuudesta. Ei kukaan köyhä tai edes keskituloinen ostele uusia autoja jonkun tonnin tukiaisen houkuttamana. Kyllä se vanha ritsa ajetaan loppuun, ja vaihdetaan vähän nuorempaan ritsaan.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/bernerilta-kohuselvityksen-jalkeen-taas-uusi-ehdotus-autokaupan-ongelmiin-hankintatukea/6274470
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/bernerilta-kohuselvityksen-jalkeen-taas-uusi-ehdotus-autokaupan-ongelmiin-hankintatukea/6274470
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niinpä, lisää laardia rikkaitten hankintoihin veronmaksajien
taskusta.
Eipä Bernerin hissi taida nousta kellarikerrosta ylemmäs.
Pitää kansaa pilkkanaan.
Kusetusta keskustan piikkiin.
On se kumma, kun jo itki, että kaikki oli sovittu ja miksi nyt aletaan peruutteleen asioita. Ainoa vaan ei mitään ole hallituksessa sovittu ainoastaan työryhmä laitettiin asialle ja ehdotukset hylätty. Berner ei tajua, että ei Kweskusta päätä yksin näistä asioista. Ei edes Kokoomus ja Keskusta yhdessä pysty päättämään vaikka kimppaa yrittäisivät.
Autot ei ole tarkoitettu köyhiä varten, fillari tai mopo sopii paremmin budjettiin.
Eikö köyhille marisijoille kelpaa mikään. Jos varakkaammat ostavat parempia autoja, vaihtavat useammin niin hyötyvät siitä ketjun loppukäyttäjätkin kun saavat sen ritsansa parempana ja halvemmalla.
Näin se vaan toimii, uskokaa pois!
"Eikö köyhille marisijoille kelpaa mikään"
Miksi köyhien veronmaksajien täytyy kustantaa varakkaiden
autoostokset?
Vertaa Bernerin vedätys, sekä 100 miljoonaa lisää
verorahaa rikkaiden autokaupoille.
Köyhiltä autovero/käyttömaksut pois
Varakkaille em. maksut 3 kertaisina.
Pitäisikö sen bernerin tulla tekemään ne työt millä perseaukisempi yhteiskuntaluokka ostelee uudet autot kun itse ei olle oman hyvinvoinnin eteen valmiita tekemään yhtään mitään. Rutistaan vaan ja napataan kaljaa illalla sohvalla ja vedetään vaimoa turpaan ja sitten ihmetellään kun ei saa uutta autoa vaan pitää ajaa sillä vanhalla paskalla vaikka verot poistuu. Lopettakaa se saatanan kaljan kittaaminen ja paskan puhuminen ehkä se sitten siitä
Ai niin . ei saatana osata muuta tehdä kuin kaivaa sitä karvaista persettä ja soittaa suuta .
Mene sinä juntti sinne sikalaan katsastamaan emakoita.
Oisko sukukypsiä...
Kuinka "köyhä" pitää olla ettei pysty 50€/kk venymään? Ymmärrän tilanteen yksin elävän eläkeläisen kohdalla, mutta tällä tuskin on autoa. Nyt puhutaan yhdestä ravintolaillasta, 10 tuoppia keskaria. Tässä varmaan närästää enemmänkin tiemaksun suhde auton arvoon, kuin tiemaksun määrä itsessään.
50 on iso lovi monelle kuukaudessa. Ravintolassa ei ole käyty kymmeniin vuosiin. Vanha romu seisoo pihassa. Että tämmöistä.
Niin,+olettamushan+olisi+että+summa+olisi+noin+500-600€/vuosi
tietty+24%+alv+päälle,+sekä+"operattorikohtaiset"+
kulut/kate
Eli+huonoimmillaankin+puhutaan+lähes+1000€+potista/auto
Hintahan+tietty+nousisi+joka+vuosi+vähintään+8-12%
Tällähetkellä+noin+100-280€/vuosi
Eli+ompa+tuossa+maksamista+työttömyyskorvauksilla,+etenkin
kun+autoa+juurikin+tarvitsee+työnhakuun/käymiseen.
Eipä+ole+Bernis+koskaan+lähtenyt+maakunnista+julkisilla
ministeriöönsä,+koska+niitä+ei+kulje
Pilapiirrokseni:
aijaa.com/dpzGmU