Onks kaikki naiset romantikkoja

pohdituttaa

vai onks osa sellasii et paskat välittää sellasesta?

14

257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öitä.puijari

      Onks kukaan mies romantikko ja millaisessa tilateessa?

    • säälittävä

      ite oon aina nauranut kaikelle romanttiselle, vielä 25v muistan kun nauroin katketakseni ystäväni romanttisille jutuille.
      enkä kuvitellut ikinä itkevni kenenkään miehen perään, mut niinpä sitä vaan keikutaan täällä ikävä palstalla nykyään sydämiä silmissä

    • tyhmäkysymys

      Ei naisia voi yleistää. Osa on osa ei. Riippuu naisesta

    • vastasinvain

      Riippuu vähän mikä kellekin on romantiikkaa. Kukkapuskat ja suklaat on out, mut voisin katsella auringonlaskua jonkun kivan kanssa. Varmaan löytyy kaikenlaista naista, mistä nyt kukin tykkää tai välittää.

      • Sain ensimmäiseltä mieheltäni eräänä syntymäpäivänä yhden punaisen ruusun.
        Se ei ollut tullut antajalleen kohtuuttoman kalliiksi, mutta kertoi mukavasti hänen
        sen hetkisistä tunteistaan.

        Nykyinen mieskin on joskus tuonut kukkia. (Vihkikimppuni teetätin itse, mutta mies maksoi, joten sainhan minä senkin häneltä. Se kimppu tuli maksamaan vain sisältämiensä kukkien hinnan, kun "huijasin" kauppiasta hiukan. Sanoin haluavani pyöreän SYNTYMÄPÄIVÄKIMPUN ruusuin, neilikoin ja freesion. Kun kimppu oli valmis nuori myyjätär katsoi minua häijyn huvittuneesti, ja kysyi laitetaanko kimppuun pidike silkkinauhasta. Myönsin tällaisen haluavani. Sen paremmin myyjätär kuin minäkään emme lausuneet sanaa vihkikimppu koko sidonnan aikana, mutta uskon hänen arvanneen, ettei hän mitään SYNTYMÄPÄIVÄKIMPPUA tässä sido. Meillä oli siis VIHKIÄISET ei häitä.)


      • kiitos-kun-kerroit

        Ihanat muistot sulla kukista :). Tykkään kukkien tuoksusta ja onhan ne kauniita, mutta omat mielleyhtymät kimpuista ja ruusuista liittyvät ihan muuhun.


    • Olen tietyllä tavalla romantikko, vaikka esimerkiksi TÄLLÄ PALSTALLA joudun
      useimmiten peittämään herkän puoleni.

      Minulla on vieläkin tallella, kauniin muotoinen, valkoinen kivi, jonka
      ensimmäinen mieheni poimi kauan sitten hiekkatien reunasta,
      kun yhdessä tallustelimme, ja ihailimme kesäpäivän kirkkautta.
      Samaten kaikki nykyisen miehen lähettämät kortit ja lahjat ovat
      tallella.

      Ei romantiikan kaipuussa minusta ole mitään pahaa.

    • pukkasuska

      kynttilät, viini, musiikki, takkatuli, järvenranta, auringonnousu, auringonalasku, kukat, suklaa, noi on romanttisia illanviettotapoja mut oikea romantiikka on vähän syvällisempää :D
      romanttista on unohtaa oma itsekkyys ja ajatella toista, haluta toiselle aina hyvää, miettiä hänen tunteitaan, miltähän hänestä tuntuu jos toimin tällä tavoin tai mitähän hän haluaa minulta kuulla tai tekoja, voinko jotenkin auttaa häntä, olenko valmis antamaan koko loppuelämäni hänele jne noi on sit jo vähän syvempää romantiikkaa

      • KIRJOITIT: "Romanttista on unohtaa oma itsekkyys ja ajatella toista, haluta toiselle aina hyvää, miettiä hänen tunteitaan, miltähän hänestä tuntuu jos toimin tällä tavoin"

        VASTAAN: Minusta sinä kyllä kuvasit nyt lähimmäisen rakkautta, etkä romantiikkaa. (Mutta onhan se tavallaan romanttista pukea villasukat miehen paleleviin jalkoihin tai leipoa hänen syntymäpäiväkseen.)


    • Pk (Ruoholahdesta) menen nyt pois koneelta.
      Päättelin, ettet voi tällä sivulla esiintyvässä
      seuranhakuilmoituksessa.

      Hyvää yötä!

    • tyylivapaa

      joo no jos susta on romanttista mussuttaa suklaata niin musta on romanttista rakastella auringonlaskussa järvessä

      • ohhohhoh

        Snorkkelitko teillä on et järvessä pystyy..


    • pieniäeleitä

      Romantiikka on aika laaja käsite. Sellainen mitäänsanomaton ulkokultainen imelä liirum laarum ei toimi. Kun näen vanhan pariskunnan kävelevän käsi kädessä tai tanssivan yhdessä näky on niin kaunis ja herkkä että saa kyyneliin. Sikäli olen omalla tavallani romanttinen.

      • Meillä on valokuva, jossa isä suukottaa äitiä sairaalassa.
        Siinä vaiheessa he olivat olleet naimisissa jo yli 40 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      173
      6634
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      79
      3680
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      113
      3580
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      76
      2878
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2440
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      65
      2273
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      121
      1829
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      54
      1308
    9. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      376
      1303
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      53
      1116
    Aihe