Olenko liian nuori?

hopeless96

Olen pian 21v täyttävä nuori nainen ja mies johon olen ihastunut on 12 vuotta vanhempi eli siis 33v. Olen melko varma että hänkin on kiinnostunut minusta, mutta en oikein pysty uskomaan sitä. Jotenkin vain yritän selittää kaiken pois. En ole koskaan ollut näin palavasti ihastunut ja on kamalaa etten uskalla edetä asiassa mitenkään kun pelkään että mies torjuu ikäni takia.

Pyöritän päässäni ajatuksia, että ei mies voisi oikeasti kiinnostua näin nuoresta, hän haluaa jonkun ikäisensä tai vanhemman naisen ja luultavasti vain nauraisi jos yrittäisin jotain vakavaa. Yritän saada taottua järkeä päähäni ja unohtaa koko tyypin. Se ei vain ole kovin helppoa.

Ihastuksen peittelemiseen menee tällä hetkellä ihan valtavasti energiaa ja olen nyt useampana päivänä itkenyt asian takia yksin ollessani. Mitä ihmettä oikein pitäisi tehdä?

16

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolkytneljävee

      Mulla on pieni lapsi 12v nuoremman naisen kanssa tehty eli kyllä sulla jotain mahiksia voi olla. Itse olen ihastunut tähän lapseni äitiin ja pidän asian omana tietona,kun tuskin sitä kiinnostaa romanttisessa mielessä tai muutenkan vanhaksi käyvä ukkeli :D
      Eli jos et ole mikään tyhjäpäinen siideripissis,niin voi olla et saat vastakaikua :)

    • syyrunoilija

      Koska tuo vaivaa sinua, tuo tulee olemaan myös eronne syy

      • veio4

        Hopeless96
        Kerro nyt ensin mihin olet ihastunut eli mikä siinä toisessa saa sinut ihastumaan.?


      • veio4
        veio4 kirjoitti:

        Hopeless96
        Kerro nyt ensin mihin olet ihastunut eli mikä siinä toisessa saa sinut ihastumaan.?

        Mitä palavammin tai hopelessly rakastuu tai ihastuu johonkin, niin sen varmemmin sen takana on jokin oma ongelma, ehkä lapsena täyttymätön tarve jota nyt myöhemmin yrittää korvata korvikkeilla, joka ei kuitenkaan koskaan voi sitä korvata vaan siitä tulee loppumaton kierre.


    • Ota.ilo.irti

      Jos rakastat miestä ja haluat viettää aikaa hänen kanssaan mahdollisimman paljon, hankkiudu seksisuhteeseen.

      Olet kenties liian nuori suhteeseen ihastuksesi kanssa, mutta voit olla hänelle naitinnon lähde.

      • Uxjxuxjcuc

        Niin.. Mehän emme voi tietää mitä tuon miehen päässä liikkuu. Miksi aloittaja olisi liian nuori vakavaan suhteeseen pelkän iän takia? Aikuisia ihmisiä molemmat.


    • noprobleemo

      Ihan sopiva ikäero.

      Oma vaimo on 11 vuotta nuorempi.

    • Älä ajattele numeroita. Näytä tunteesi. Hän joko ottaa tai jättää. Ei ole suuri ikäero.

    • Miesviiskymmppinen

      Mulle olisit sopivan ikäinen, ei yhtään liian nuori tai vanha.

      • Kans-viiskymppinen

        Kyllähän minullekin kelpaisi mutta ei se olisi oikein tuota nuorta naista kohtaan muutaman vuoden päästä, kun nainen lähestyy parastaan ja minä taas menen alaspäin lähes kaikin puolin.

        Eli perhe saattaa jäädä perustamatta, kun ei oman ikäiset oikein lisäänny enää.


    • srgbwrb

      Ei täysin mahdoton ikäero. Olen itse 33v mies ja olisin kyllä itse imarreltu jos tuon ikäinen nainen haluaisi vakavaan suhteeseen tällaisen sedän kanssa. Ennemminkin luulisin niin päin, että mies ei tajua edes kuvitella, että olisit oikeasti kiinnostunut. Ja jos et saa vastakaikua iän takia, niin eikö se ole ihan "mukava" perustelu, paljon ikävämpiäkin saa kuulla.

      Ikähän ei sinänsä merkitse mitään, ihmiset ovat yksilöitä. Ehkä sovitte yhteen, ehkä ette, ei se iästä ole kiinni. Tosin yleensä kaksi- ja kolmekymppisillä on kyllä melko erilaiset näkemykset ja prioriteetit elämässä, mutta ei välttämättä. Kanattaa "unohtaa" se ihastumisen tunne laskuista ja miettiä olisiko niitä edellytyksiä muuten.

    • kjhgfdsa1234

      tästä aloittajan kirjoituksesta on jo aikaa tovi joten kerro annoitko jo pillua sille kaverille ja kehuiko tiukkaa tavaraasi

    • Elä ja anna toistenkin elää omalla tavallaan. Täällä ollaan kerran vain siksi minusta ikäero ei ole este itselläni 32v ikäeroo ..

      • konstex

        ei ole ikäero tässä,tapauksessa ongelma,,,GO vain ,,jos tykkäs toisilleen vilpittömästi ja oo,tte sovinnaisija molemmat /koska kova itsepäisyys on tyhmyyden joka rasittaa koko,eläman aikana
        mene,,,,ja tehkä perhe,,,lapsija,,,se on suurinta onnea,,,kaikki muu on vain,,ha,ha,ha,,hi,,hi,,hi,,,
        toivon onnellista jatkoa sulle,,,


    • Et ole liian nuori. Joku seitsemäntoistavuotias voi olla liian nuori, mutta 18-21 harvemmin on liian nuori. Naimisiin ehkä, mutta seurusteluun mielestäni ei.

      Itseäni lähestyi ilmeisesti kahdeksantoistavuotias abiturientti viikko sitten keskiviikkona. Olisi antanut minullee, itseään monta vuotta vanhemmalle, puhelinumeronsa ja sähköpostiosoitteensa, mutta jostain syystä annoin hänelle oman sähköpostiosoitteeni. Hän on lukion kolmasluokkalainen, mutta en koe häntä liian nuoreksi yrittämään itseään vuosia vanhemman yliopisto-opiskelijan kanssa. Ei kaksitoista vuotta ikäeroa ole liian paljon paitsi silloin, jos tyttö on 16 ja poika jotain 28-vuotias. Olet riittävän vanha suhteenyritykseen. Miksei Teillä voisi onnistaa! :)

      Onnea yritykseen - miksei voisi onnistua hänen suhteensa! :)

    • Hyvin_se_menee

      Ikinä iällä ei ole väliä koska tunnen pariskunnan joilla on 32 vuotta ikä eroa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4688
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4508
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      149
      3598
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3466
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3460
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      45
      2926
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1050
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      877
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      809
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      752
    Aihe